EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Aktuální sazby hypoték: Zlevňování pokračuje

 

Konkurenční boj hypotečních bank sílí. Utlumený hypoteční byznys se banky snaží podpořit nižšími sazbami. Úrokové sazby hypotečních úvěrů dál klesají napříč trhem. Jak dlouho to bankám vydrží?

Loading 


Průměrná úroková sazba hypoték Fincentrum Hypoindex klesá již třetí měsíc v řadě, v dubnu se propadla na 2,85 procenta. Ani květnové zvýšení základních úrokových sazeb ČNB se na výši hypotečních sazeb zatím nepodepsalo. Banky pokračují ve zlevňování hypoték.
„Banky se perou o ještě menší koláč. Hypotečních úvěrů je totiž o 25 procent méně než loni, a to v kusech i objemech. Banky proto snižují sazby, aby nalákaly klienty. Trend se však obrátí a sazby půjdou ještě letos mírně nahoru,“ uvedl Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA).

Raiffeisenbank a UniCredit pokračují ve zlevňování

Raiffeisenbank začala zlevňovat hypotéky v březnu, kdy snížila hypoteční sazby o 0,2 procentního bodu a tří a pětileté fixace se dostaly na 3,09 procenta. V dubnu ubrala další dvě desetinky a úrokové sazby hypoték s fixací na tři a pět let klesly pod tříprocentní hranici až na 2,89 procenta. V květnu přistoupila Raiffeisenbank pouze ke kosmetické úpravě o 0,04 procentního bodu na 2,85 procenta.
UniCredit Bank zlevnila na začátku roku hypotéky o 0,3 procentního bodu na 2,59 procenta. Ještě v březnu je stihla ale opět zdražit na 2,79 procenta. Od dubna ale opět úrokové sazby snižuje až na současných 2,49 procenta pro všechny sledované fixace.

Sazby snižuje i Komerční banka

Komerční banka naposledy snížila úrokové sazby u hypoték na začátku února, kdy sazby hypoték klesly o 0,1 procentního bodu na 3,09 procenta. Od 20. května snížila Komerční banka hypoteční sazby o další desetinku. Všechny nabízené fixace s LTV do 80 procent tak opět klesly pod tři procenta na 2,99 procenta.
Equa Bank v polovině března přišla s akční nabídkou na hypoteční sazby, která měla trvat do poloviny dubna. Nižší sazby zůstaly ale v úrokovém lístku i v květnu. Nyní navíc Equa Bank dorovnala sazbu tříleté a pětileté fixace, což fixaci na pět let zlevnilo o 0,1 procentního bodu na 2,79 procenta.
Akční nabídky ale banky nenechávají spát. „Od 3. června máme akční nabídku – rozhodli jsme se podpořit všechny, kdo staví nebo rekonstruují zodpovědně k životnímu prostředí a vezmou si naši Zelenou hypotéku. Ta kromě pěkného balíčku výhod má nově podporu ve výši -0,1 p.b. z úrokové sazby a výjimečnou slevu na pojištění,“ uvedla Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky.

Fio banka sjednocuje hypoteční sazby

Fio banka sjednotila všechny nabízené fixace na úrovni jednoleté fixace. Tří a pětileté fixace tak zlevnily o 0,1 procentního bodu na 2,38 procenta.
„Dlouhodobě nejvyšší poptávku pozorujeme spíše po delších fixacích, a tak jsme se rozhodli, že je v naší nabídce dorovnáme jednoleté fixaci. Chápeme, že naši klienti chtějí mít v dnešní době delší jistotu výhodné sazby a také nemusí hned zase řešit refinancování. Věříme, že tak pomůžeme našim klientům v cestě k jejich vysněnému bydlení,“ říká Ján Franek, tiskový mluvčí Fio banky.
Jednou bankou, která se rozhodla jít opačným směrem než ostatní banky, byla Sberbank. Ta zdražila jednoleté fixace o 0,1 procentního bodu na 3,99 procenta, přitom ještě v dubnu jednoleté fixace o desetinku zlevňovala. Naposledy Sberbank zdražovala hypotéky v lednu, a to všech sledovaných fixací o 0,4 procentního bodu.

ČNB opět na tahu

Zlevňování hypoték může již na konci června ovlivnit ČNB, která bude opět rozhodovat o základních úrokových sazbách. Pravděpodobnost, že by ale sazby zvýšila, klesá. „Situace na mezibankovním trhu je velmi dynamická a faktorem rozhodujícím o ceně peněz není pouze sazba ČNB, ale i vývoj zahraniční ekonomiky, aktuálně například té německé. Vzhledem k tomu nemohu v tuto chvíli úpravy sazeb vyloučit. Osobně neočekávám, že na dalším zasedání ČNB dojde ke zvýšení úrokových sazeb, předpokládám spíše stagnaci na stávající úrovni,“ uvedl Michal Pokluda, manažer produktů a marketingu finanční skupiny Wüstenrot.
Sazby ČNB nejsou ale jediným faktorem, který berou banky v úvahu při rozhodování o výši hypotečních sazeb. „Při stanovování úroků u úvěrových produktů se díváme nejen na výši sazby ČNB, ale také na aktuální sazby nabízené na hypotečním trhu,“ vysvětluje Jana Karasová, tisková mluvčí Air Bank.
Sazby na nízkých úrovních drží i ti největší hypoteční hráči a jejich změnu v současné chvíli neplánují. „V této chvíli jinou změnu sazeb neplánujeme, ale samozřejmě se přizpůsobíme a reagujeme na aktuální situaci na trhu,“ dodala Andrea Vokálová z Hypoteční banky.
Minimálně během června se zdražování hypoték obávat nemusíme. „Se zvýšením úrokových sazeb na červnovém zasedání ČNB nepočítají ani obchodníci, ani analytici. Není tedy důvod, aby se úrokové sazby na hypotékách zvyšovaly. Naopak tržní úrokové sazby spíše klesají s tím, jak v USA i v eurozóně zůstává inflace slabá a hospodářský růst spíše zpomaluje,“ vysvětluje Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.
Celkově by letošní rok měl být na poli hypotečních sazeb klidnější než ten loňský. To potvrzuje i šéf Hypoteční banky. „Bude stabilnější než loni. Žádné velké změny do konce letošního roku nečekám,“ uvedl v rozhovoru pro HN Jiří Feix.
Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank (v %) k 3. 6. 2019

Aktuální úrokové sazby – červen 2019
Banka 1 fixace 3 fixace 5 fixace LTV
Air Bank —– —– 2,79  
Česká spořitelna 3,89 2,99 2,89 do 80 %
ČSOB 3,29 2,89 2,89 od 70 do 80 %
Equa Bank 3,99 2,79 2,79* do 80 %
Expobank 5,34 3,99** 3,85** do 80 %
Fio banka 2,38 2,38* 2,38* do 80 %
Hypoteční banka 3,29 2,89 2,89 od 70 do 80 %
Komerční banka 2,99* 2,99* 2,99* do 80 %
mBank 2,49 2,99 3,09 do 80 %
Moneta Money Bank 3,07 3,07 3,07 do 80 %
Raiffeisenbank 4,69 2,85* 2,85* od 70 % do 80 %
Sberbank 3,99** 3,29 3,39 do 80 %
UniCredit Bank 2,49* 2,49* 2,49* do 80 %
Wüstenrot 4,18 2,78 2,78 do 80 %

Poznámka: *sazby jsou nižší** sazby jsou vyšší než v předchozím porovnání úrokových sazeb
Air Bank: Nabízí hypotéky s fixací pouze na 5 let. Uvedená úroková sazby je od 1,5 milionu korun. Při objemu hypotéky od 700 tisíc do 1,5 milionu korun činí sazba 2,89 % a od 300 tisíc do 700 tisíc korun 3,09 %.
Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 procentního bodu, slevu za výši hypotéky, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání a v případě fixace na 3–5 let slevu za službu Hypotéka s prémií.
ČSOB: V úrokových sazbách účelových úvěrů do 90 % hodnoty nemovitosti s fixací na 1, 3, 5, 7, 10 a 15 let je zahrnuta sleva za splácení inkasem z účtu u ČSOB či u Poštovní spořitelny za podmínky příjmu na účet ve výši min. 1,5 násobku měsíční splátky hypotéky a sleva za sjednání životního pojištění u ČSOB Pojišťovny (tu lze nahradit slevou za splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB či u Poštovní spořitelny společně s pojištěním nemovitosti u ČSOB Pojišťovny). V případě nesplnění kterékoliv z podmínek se úroková sazba zvyšuje o 0,1 procentního bodu. Nabídka platí do odvolání.
Nesplnění kterékoli z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.
Equa Bank: Úrokové sazby hypoték jsou uvedeny včetně zahrnutí slevy za pojištění schopnosti splácet od MetLife pojišťovny a.s.
Expobank: Expobank již nové hypotéky neposkytuje. Úrokové sazby jsou určeny pro stávající klienty v období konce fixace úrokové sazby. Platí pro IQ Hypotéka na bydlení a rekreaci, IQ Hypotéka na pronájem, Hypotéka hypoték – refinancování účelové hypotéky, IQ Hypotéka Multi – konsolidace účelových hypoték, IQ Hypotéka Energie.
Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.
Hypoteční banka: V úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/Poštovní spořitelny ve výši -0,10% ročně a sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši -0,10% ročně.
Jasná hypotéka: Pro fixace na 3 a 5 let s LTV do 70 % je podmínkou získání úrokové sazby splácení úvěru inkasem z účtu u ČSOB/Poštovní spořitelny s příjmem na účet ve výši minimálně 1,5 násobku měsíční splátky a sjednání životního pojištění u ČSOB Pojišťovny, nebo splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB/Poštovní spořitelny.
Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou. Sazby pro LTV od 80 % do 90 % jsou o 0,5 procentního bodu vyšší.
mBank: Při sjednání pojištění. Úrokové sazby jsou garantované pro všechny klienty při poskytnutí hypotečního úvěru a pro další úroková období při řádném splácení úvěru a plnění smluvních podmínek. Sleva za pojištění Schopnosti splácet od mBank 0,25%. Sleva za obrat na účtu mKonto (ve výši 15 000 Kč) 0,50%. Hypotéka s LTV od 80 % do 90 % je při fixaci 1 a 3 roky s úrokovou sazbou 2,74 % p.a. a při fixace 5 let se sazbou 2,99 % p.a.
Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank): Úroková sazba Hypotéky s výší úvěru od 1 mil. Kč, Konsolidace půjček zajištěná nemovitostí, Americké hypotéky, Doplňkového úvěru bez určení účelu, Konsolidace půjček k hypotéce při splácení úvěru z běžného účtu u MONETA Money Bank, a. s. určeného ke splácení úvěru a za plnění podmínky služby Aktivní účet uvedené v části X. úrokového lístku. Platí pro úvěry sjednané po 14. 1. 2007. Platí v případě výše úvěru do 75 % (včetně) z hodnoty nemovitosti, případně kupní ceny a dodržení měsíčního kreditního příjmu 15 000 Kč na účtu u MONETA Money Bank určeném pro splácení hypotéky, efektivní úrok 1,67 % ročně s RPSN 1,80 % zároveň platí za předpokladu zápočtu úspor klienta na běžném účtu ve výši 20 % nesplacené hypotéky. Při LTV od 80 % do 90 % je úroková sazba o 0,7 procentního bodu vyšší.
Raiffeisenbank: V úrokovém lístku banka uvádí, že sazby úvěrů pro fyzické osoby stanovuje individuálně.
Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,1 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry nad 2,5 milionu korun (jinak +0,1 p.b). Hypotéky s LTV od 80 % do 90 % nabízí s fixací od 3 let s minimální úrokovou sazbou 3,49 %.
UniCredit Bank: Úrokové sazby jsou platné při sjednání jednorázově placeného pojištění schopnosti splácet úvěr. Hypotéka s LTV od 80 % do 90 % je o 1 procentní bod dražší.
Wüstenrot: U úvěru s jednoletou úrokovou sazbou lze kdykoliv v průběhu fixace přejít na pětiletou úrokovou sazbu. Extra úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,5 mil. Kč. Nižší úvěry jsou o 0,1 procentní bod dražší. Hypotéky s LTV od 80 % do 90 % banka nabízí s fixní úrokovou sazbou pro jednoletou fixaci 4,28 % p.a., pro tříletou, pětiletou a sedmiletou fixaci 2,88 % p.a.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jana

    11 června, 2019

    Jaké má Equa bank podmínky pro získání hypotéky?

    Odpovědět