EUR 23.665

USD 21.955

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.665

USD 21.955

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023

0 komentářů

Analýza: Poptávka po bytech stoupá

 

Trh s byty v Praze se probouzí. Po dlouhé stagnaci lze sledovat oživení prodejů. Kvalitní a prémiové nemovitosti si svou cenu drží, trvají však výrazné rozdíly v ceně nových a starších bytů. Rostou požadavky na kvalitu. Kupující mají stále vyšší nároky na standard vybavení bytů a nabízené doplňkové služby.

Loading 

Trh s rezidenčními nemovitostmi si v posledních třech letech prošel turbulentním vývojem. Boom prodejů a hypoték v období pandemie vystřídalo v loňském roce zamrznutí trhu. To pramenilo z obav ze situace v Evropě, výrazného nárůstu sazeb u hypotečních úvěrů a celkové ekonomické situace, kterou negativně ovlivnila vysoká inflace. Období, kdy se i starší byty prodávaly za cenu srovnatelnou s novými, kdy z trhu rychle mizely i nepříliš kvalitní nemovitosti a kdy kupující čelil tlaku na rychlost rozhodování a mnohdy i na navýšení prodejní ceny, je již pryč.

Napjatá situace v Evropě a nepříznivá ekonomická situace v loňském roce způsobily opatrnost a utlumení zájmu. To se však v poslední době mění, jak vyplývá z analýzy realitně poradenské společnosti Knight Frank, která mapuje vývoj na pražském bytovém trhu za poslední čtvrtletí loňského roku a první čtvrtletí tohoto roku.

„Období stagnace a vyčkávání skončilo. Spolu s jarem přišlo na pražský bytový trh oživení,“ komentuje aktuální změny na pražském bytovém trhu Kateřina Poláková, vedoucí Oddělení rezidenčních nemovitostí ve společnosti Knight Frank. „Mění se také nároky kupujících. Lidé se mnohem více než kdy dřív zaměřují na kvalitu bydlení a mají vyšší nároky na jeho standard a doplňkové služby. Myslím si, že se narovnává poměr mezi cenou a kvalitou nemovitosti, což je v ostrém kontrastu oproti pandemickým letům, kdy se díky nízkým hypotečním sazbám draze a rychle prodalo v podstatě všechno. Lidé jsou náročnější. Kupující, kteří disponují finančními prostředky, častěji investují do prémiových nemovitostí. Ostatní, kteří nemohou nebo nechtějí nemovitost kupovat, zase volí nájem v BTR projektech. Tyto institucionální pronájmy splňují jejich požadavky na kvalitu a vysoký standard bydlení,“ doplňuje Kateřina Poláková.

Novostavby – konec stagnace, oživení prodejů

Nabídka na trhu v průběhu loňského roku narůstala pozvolně, poptávka zůstává slabší kvůli vyšším úrokovým sazbám. Ceny se za posledního půl roku téměř nepohnuly, tolik očekávané zlevňování v případě nových bytů nenastalo. Průměrná nabídková cena za byt činila 9,7 mil. Kč, metr čtvereční se nabízel za 151 970 Kč. Velká část současných kupujících financuje bydlení z vlastních zdrojů, zvyšuje se ale i počet prodejů na základě pobídek developerských společností k uzavření dotovaných či garantovaných hypoték. Další pobídky zahrnují například zdarma garážové stání, sklep, nadstandardní vybavení, klimatizace a další.

Sekundární trh – korekce cen, v hlavní roli lokalita

V posledním půlroce došlo na sekundárním trhu k mírnému poklesu cen v průměru o 2,2 %. Stejně jako u novostaveb panuje i u starších bytů velký cenový rozptyl. Ten je ovlivněný lokalitou, typem a kvalitou nemovitosti. Důležitou roli hraje také stav konkrétní jednotky. V okrajových částech Prahy jsme zaznamenali i více než 10% pokles prodejních cen. Průměrná nabídková cena za byt se pohybovala okolo 8,5 milionu korun, prodávající požadovali za metr čtvereční průměrně 119 470 Kč. Viditelný byl pokles nabídky starších bytů o 14,2 %, který byl zřejmě způsoben obavami majitelů z nižších cen a stažení těchto bytů z prodeje.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.3 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%
Historie vývoje


Související články

Stavební spoření čekají změny, zezelená

Stavební spoření formované v 90. letech se mělo opírat o model financování nepřehlédnutelným způsobem dotovaný státem. Masa klientů měla i díky motivaci v podobě vcelku slušné státní podpory spoření realizovat své úložky. Z nashromážděného množství peněz mělo být možné úvěrovat účastníky schématu a financovat jejich bytovou potřebu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

09. 06. 2023

Nápad k „nezaplacení“. Bývalé ministryně propagují vícegenerační hypotéky

Politické vize a představy bývají košaté. Student, který má bonitní rodiče, může bydlet na studiích „ve svém“, tedy v bytě rodičů financovaném hypotečním úvěrem. Takový úvěr by mohl mít i 50letou splatnost. A stát by dal na takto financované byty garanci, a nakonec mohl i tyto byty převzít. Měl by „základ pro nájemní bydlení“. Takto […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

08. 06. 2023

Vertikální mobilitě dominuje energetická úspora a digitalizace

Vnímáme je jako samozřejmost, usnadňují a zpříjemňují nám život. To, že přestanou fungovat, pocítíme už na schodišti ve třetím patře nebo v polovině výlezu z metra na Náměstí Republiky v Praze. Řeč je o výtazích, eskalátorech, ale i pohyblivých chodnících. Jak se tato zařízení proměnila v poslední době, jaké moderní trendy se zde využívají a zda můžete i […]

Text: Milan Vodička

Foto: Otis

08. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *