EUR 24.965

USD 21.975

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 24.965

USD 21.975

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023

Brusel chystá další nesmyslný diktát – zákaz plynových kotlů pro domácnosti

 

Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů. Zákaz by měl platit už od roku 2029. Český stát přitom ještě nedávno lidem na pořízení plynového kotle přispíval. Celkově na podporu tohoto typu vytápění v domácnostech vynaložil miliardy korun. To se nyní v souvislosti s dalším plánovaným bruselským diktátem jeví jako vyhozené peníze. Zatím je ještě čas, tento nesmysl zarazit.

Loading



 

Evropská komise poslala do připomínkového řízení návrh regulace týkající se sezónní účinnosti kotlů. Ta zpřísňuje podmínky tak, že v podstatě nebude možné pořizovat a dokonce ani opravovat plynové kotle. Český stát je přitom ještě nedávno masivně podporoval. Bruselským byrokratům, kteří tak fanaticky bojují proti fosilním palivům, se však nyní staly trnem v oku i plynové kotle.

Nezakáží je přímo, jdou na to oklikou právě přes směrnici o účinnosti tepelných zařízení. Zatímco nyní je nejnižší hranice účinnosti 86 procent, do čehož se plynové kotle vejdou, nově by měla povinná minimální sezónní účinnost dosahovat až 115 procent. To splní jen tepelná čerpadla a kombinovaná zařízení. V praxi pak nebude možné uvádět plynové kotle na trh. Z návrhu směrnice dokonce vyplývá, že by se v případě poruchy nesměly opravovat ani ty instalované už dříve.

Toto zásadní omezení se dotkne miliónů evropských domácností, v Česku pak stovek tisíc. Topení plynem je i díky dlouhodobé státní podpoře u nás velmi rozšířené. Z více než půl milionu bytů dokončených v Česku mezi lety 2000 a 2022 je na plyn podle ČSÚ napojena více než polovina. Větší podíl je přitom u bytů v bytových domech, dvě třetiny bytů dokončených v roce 2021 v rámci bytového domu je připojeno na plyn.

Mnohé domácnosti plyn využívají hlavně k vaření, ohřevu teplé vody a právě na topení. Všechny tyto domácnosti už brzo přijdou o možnost nechat si plynovou soustavu v případě poruchy opravit. V případě, že chystané zpřísnění opravdu projde, budou muset místo opravy investovat stovky tisíc do výměny celé topné soustavy.

REKLAMA

Je to o to paradoxnější, že český stát pořízení plynových kotlů dlouhodobě podporoval, hlavně v rámci takzvaných kotlíkových dotací. V rámci nich od roku 2015 podpořil výměnu 120 tisíc energetických zdrojů za celkem 11,8 miliardy korun. Více než čtvrtina z toho připadala na plynové kotle. Ve světle chystané změny se zdá, že tyto peníze státu doslova vyletěly komínem.

Zatím ještě není pozdě, abychom tomuto dalšímu bruselskému nesmyslu zabránili. Podle neoficiálních zpráv s tímto záměrem nesouhlasí ani české ministerstvo průmyslu a obchodu. Musíme nyní vyvinout tlak na to, aby tato regulace neprošla, doplatily by na to stovky tisíc českých domácností. Na rozdíl od jiných nesmyslných nařízení je v tomto případě ještě relativně dost času. Návrh musí odsouhlasit jednotlivé členské země EU a pravděpodobně do toho promluví i volby do europarlamentu v příštím roce.

Zvažovaný nepřímý zákaz plynových kotlů je dalším potvrzením toho, že se Evropská unie stává byrokratickým molochem, který svými zbytečnými a často absurdními nařízeními jen hází klacky pod nohy všem svým obyvatelům a podnikatelům. Je proto nejvyšší čas, aby se vrátila ke svým základním principům, které vedly k jejímu vzniku. Tedy podpoře volného pohybu zboží, služeb a osob. Jakékoliv další nesmyslné restrikce pouze omezují konkurenceschopnost Evropy a snižují její význam ve světě. Ovlivnit další směřování EU můžeme my všichni. Jen musíme být dost slyšet.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Levnější bydlení jen tak nepřijde. Stavební práce i materiál pokračují ve zdražování

Kdo čeká na levnější nemovitosti, v nejbližší době se jich nedočká. Všechny faktory ovlivňující jejich cenu jdou proti zlevňování. Zásadní je vývoj ve stavebnictví, kde i nadále pokračuje růst cen. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly ceny stavebních prací v březnu meziročně o další tři procenta. Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví zdražily ve třetím měsíci […]

Text: redakce hypoindex.cz

29. 04. 2025

Za metr čtvereční nového bytu v Praze zaplatí kupující rekordní sumu

Ceny nových bytů v Praze zaznamenávají začátkem roku další pozvolný růst. Průměrná nabídková cena nových bytů dosáhla 167 947 Kč/m², meziročně o 10 % více. Prodejní ceny meziročně vzrostly dokonce o 12,5 % na 159 778 Kč/m2 a v obou případech se tak jedná o nová historická maxima. Tento trend pravděpodobně přetrvá i kvůli pokračujícím […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 04. 2025

Nájmy dále rostou, někde i o více než čtvrtinu

Nájmy bytů dle dispozic narostly v meziročním srovnání od 2 do 29 procent, ve větším počtu případů zůstal růst pod 10 procenty. U některých dispozic bytů došlo i k mírné korekci cen, což však na celkovém meziročním trendu nic nemění. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 04. 2025