EUR 23.655

USD 21.982

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.655

USD 21.982

Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

 


 

Průzkum finanční skupiny Wüstenrot ukázal, že ve vlastním bytě či domě žije více než 60 % obyvatel. Přibližně třetina Čechů bydlí v nájmu, ale 13 % z nich vnímá tuto situaci jako dočasnou. Jejich cílem je přestěhovat se do vlastního. Na jejich rozhodnutí mají vliv především nízké úrokové sazby hypoték, které zatím svůj pokles nehodlají zastavit.

Vývoj ve prospěch vlastnického bydlení zaznamenali statistici již při sčítání lidu v roce 2011. Podíl vlastnického bydlení činil v roce sčítání lidu 64,5 %, přitom ještě v roce 2001 byl tento podíl pouze 47,4 %. Od roku 2001 do roku 2011 se snížil počet nájemních bytů o 37,3 % a o 21,2 % počet družstevních bytů. Počet bytů v osobním vlastnictví v tomto období vzrostl o 151 % ze 421 654 na 1 057 452.

Němci ve vlastním bydlí méně než Češi

Evropané zatím většinou vlastnickému bydlení neholdují jako Češi. Výsledky šetření Eurostatu Životní podmínky (SILC) 2013 ukázaly, že podíl domácností užívajících nájemní byty v Evropské unii tvoří 30 % všech domácností bydlících v bytech. V České republice ale dosahoval podíl těchto domácností 19,9 %. Nejméně lidí žilo v nájemních bytech v Rumusnku (4,4 %), nejvíce naopak v Německu (47,4 %) a Rakousku (42,7 %).

Prostředí nízkých úrokových sazeb a rostoucích nájmů však začíná v posledních letech měnit i preference Němců, kteří byli po desetiletí národem nájemníků a opatrných střadatelů. Němci si však v posledních letech stále častěji pořizují vlastní byty a dokonce i investiční byty. Nasvědčují tomu i údaje německé centrální banky, která zaznamenala v loňském roce nárůst objemu úvěrů na nemovitosti o 3,5 % na rekordních 1,23 bilionu eur (více než 33 bilionu korun).

Ve vlastním i bez zásluhy

Důvodem pro pořízení vlastního bydlení je pro pětinu Čechů především vlastní realizace prostor a zařízení interiéru podle vlastních představ. Průzkum Wüstenrot ale ukázal, že pro 18 % respondentů je nejdůležitějším hnacím motorem pocit jistoty, které jim nájemní bydlení nemůže poskytnout, protože je majitel může vystěhovat.

REKLAMA

K vlastnímu bydlení ale Češi občas přijdou jak slepí k houslím. Dokonce 17 % dotazovaných bydlí ve vlastním díky okolnostem, kdy byt zdědili, dostali darem nebo se do nemovitosti přiženili. Někteří (4 %) zase myslí na budoucnost svých dětí a nemovitost pořizují především kvůli nim. 

Čtvrtina Čechů vidí ale jako hlavní motivaci ekonomickou výhodnost či dobré finanční zhodnocení. Zvyšuje se tak podíl těch, kteří pořizují nemovitost jako investici. Láká je především výnos, který při současných nízkých úrokových sazbách a vhodně zvolené strategii může dosahovat až kolem 5 % ročně. Důležitý je ale vhodný výběr nemovitosti, který zajistí budoucí příjmy z pronájmu, což vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí není jednoduché.

„Zájemci o koupi bytu na investici by si měli vybírat v lokalitách, kde cena nemovitostí výhledově poroste. Například v Praze jsou pro tuto aktivitu vhodné části Prahy 5, 6 nebo Praha 3. Jejich investiční potenciál roste vzhledem k tomu, že se nacházejí v širším centru metropole, mají kvalitní občanskou vybavenost a dobrou dopravní dostupnost. V těchto čtvrtích lze zakoupené byty i výhodně pronajímat,“ uvádí Jiří Klos, manažer vývoje bankovních produktů finanční skupiny Wüstenrot.

Některé banky nabízejí na nákup investiční nemovitosti i speciální hypotéky, u kterých lze při posuzování bonity uplatnit například až 60 % příjmů z budoucího pronájmu. Česká národní banka (ČNB) se však kvůli obavám z realitní bubliny nákup nemovitostí na investici snaží omezit. Od října vešlo v účinnost doporučení ČNB na poskytování hypoték na investiční nemovitosti pouze do výše 60 % zástavní hodnoty nemovitosti. Zájemci o hypotéku na investiční nemovitost by tak měli mít alespoň 40 % vlastních zdrojů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

Jak se může nájemce bránit nesprávnému vyúčtování energií?

Pronajímatel má povinnost zajistit služby související s užíváním bytu, na nichž se s nájemcem dohodne v nájemní smlouvě, jinak služby nezbytné. Tyto služby jsou zpravidla hrazeny ve formě záloh a následně vyúčtovány. Pokud vyúčtování nesplňuje stanovené požadavky, má nájemce několik možností, jak se bránit.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023

Aktuální sazby hypoték: Jarní akce letos hypotéky prodražují

Hypoteční banky se ani v květnu do žádných slevových akcí nepustily. Dvě banky naopak úrokové sazby hypotečních úvěrů opět zvýšily. ČNB navíc možná neřekla své poslední slovo. Kdy se zdražování hypoték konečně zastaví?

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

31. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *