Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

pohyb obyvatel

Jana Zámečníková

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí.

Průzkum finanční skupiny Wüstenrot ukázal, že ve vlastním bytě či domě žije více než 60 % obyvatel. Přibližně třetina Čechů bydlí v nájmu, ale 13 % z nich vnímá tuto situaci jako dočasnou. Jejich cílem je přestěhovat se do vlastního. Na jejich rozhodnutí mají vliv především nízké úrokové sazby hypoték, které zatím svůj pokles nehodlají zastavit.

Vývoj ve prospěch vlastnického bydlení zaznamenali statistici již při sčítání lidu v roce 2011. Podíl vlastnického bydlení činil v roce sčítání lidu 64,5 %, přitom ještě v roce 2001 byl tento podíl pouze 47,4 %. Od roku 2001 do roku 2011 se snížil počet nájemních bytů o 37,3 % a o 21,2 % počet družstevních bytů. Počet bytů v osobním vlastnictví v tomto období vzrostl o 151 % ze 421 654 na 1 057 452.

Němci ve vlastním bydlí méně než Češi

Evropané zatím většinou vlastnickému bydlení neholdují jako Češi. Výsledky šetření Eurostatu Životní podmínky (SILC) 2013 ukázaly, že podíl domácností užívajících nájemní byty v Evropské unii tvoří 30 % všech domácností bydlících v bytech. V České republice ale dosahoval podíl těchto domácností 19,9 %. Nejméně lidí žilo v nájemních bytech v Rumusnku (4,4 %), nejvíce naopak v Německu (47,4 %) a Rakousku (42,7 %).

Prostředí nízkých úrokových sazeb a rostoucích nájmů však začíná v posledních letech měnit i preference Němců, kteří byli po desetiletí národem nájemníků a opatrných střadatelů. Němci si však v posledních letech stále častěji pořizují vlastní byty a dokonce i investiční byty. Nasvědčují tomu i údaje německé centrální banky, která zaznamenala v loňském roce nárůst objemu úvěrů na nemovitosti o 3,5 % na rekordních 1,23 bilionu eur (více než 33 bilionu korun).

Ve vlastním i bez zásluhy

Důvodem pro pořízení vlastního bydlení je pro pětinu Čechů především vlastní realizace prostor a zařízení interiéru podle vlastních představ. Průzkum Wüstenrot ale ukázal, že pro 18 % respondentů je nejdůležitějším hnacím motorem pocit jistoty, které jim nájemní bydlení nemůže poskytnout, protože je majitel může vystěhovat.

K vlastnímu bydlení ale Češi občas přijdou jak slepí k houslím. Dokonce 17 % dotazovaných bydlí ve vlastním díky okolnostem, kdy byt zdědili, dostali darem nebo se do nemovitosti přiženili. Někteří (4 %) zase myslí na budoucnost svých dětí a nemovitost pořizují především kvůli nim. 

Čtvrtina Čechů vidí ale jako hlavní motivaci ekonomickou výhodnost či dobré finanční zhodnocení. Zvyšuje se tak podíl těch, kteří pořizují nemovitost jako investici. Láká je především výnos, který při současných nízkých úrokových sazbách a vhodně zvolené strategii může dosahovat až kolem 5 % ročně. Důležitý je ale vhodný výběr nemovitosti, který zajistí budoucí příjmy z pronájmu, což vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí není jednoduché.

„Zájemci o koupi bytu na investici by si měli vybírat v lokalitách, kde cena nemovitostí výhledově poroste. Například v Praze jsou pro tuto aktivitu vhodné části Prahy 5, 6 nebo Praha 3. Jejich investiční potenciál roste vzhledem k tomu, že se nacházejí v širším centru metropole, mají kvalitní občanskou vybavenost a dobrou dopravní dostupnost. V těchto čtvrtích lze zakoupené byty i výhodně pronajímat,“ uvádí Jiří Klos, manažer vývoje bankovních produktů finanční skupiny Wüstenrot.

Některé banky nabízejí na nákup investiční nemovitosti i speciální hypotéky, u kterých lze při posuzování bonity uplatnit například až 60 % příjmů z budoucího pronájmu. Česká národní banka (ČNB) se však kvůli obavám z realitní bubliny nákup nemovitostí na investici snaží omezit. Od října vešlo v účinnost doporučení ČNB na poskytování hypoték na investiční nemovitosti pouze do výše 60 % zástavní hodnoty nemovitosti. Zájemci o hypotéku na investiční nemovitost by tak měli mít alespoň 40 % vlastních zdrojů.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *