EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: Zbyněk Drobiš

17. 08. 2017

0 komentářů

Bytové spoluvlastnictví: Vlastník jednotky je povinen oznámit počet osob v domácnosti

 

Je vlastník jednotky povinen oznámit počet osob, které mají v bytě domácnost? Může vlastník jednotky požadovat kontaktní údaje na jiného vlastníka jednotky nebo nájemce v domě?

Loading 


Bytové spoluvlastnictví představuje souhrn práv a povinností, které jsou řešeny zejména občanským zákoníkem a blíže je vymezují obvykle stanovy společenství vlastníků jednotek. Mezi práva vlastníka jednotky tak patří žádat kontaktní údaje na jiné vlastníky a nájemce v domě a oznamovací povinnost o počtu osob v bytě.

Oznamovací povinnost vlastníka jednotky

Dle občanského zákoníku je vlastník jednotky povinen oznámit nabytí jednotky do svého vlastnictví, včetně své adresy a počtu osob, které budou mít v bytě domácnost, a to prostřednictvím osoby odpovědné za správu domu.
Oznamovací povinnost má nový vlastník jednotky splnit nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy se dozvěděl nebo mohl dozvědět, že je vlastníkem jednotky. Obdobně tato oznamovací povinnosti platí i v případě změny údajů uvedených v takovém oznámení.
Oznamovací povinnost je také spojena s povinností vlastníka jednotky oznámit bez zbytečného odkladu osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce. Uvedená povinnost rovněž platí, pokud vlastník jednotky přenechá byt k užívání jiné osobě, např. nájemci (v takovém případě oznámí i jméno a adresu této osoby).

Ochrana ostatních vlastníků jednotek

Účelem této oznamovací povinnosti vlastníka jednotky je ochrana ostatních vlastníků jednotek tak, aby byl zajištěn přehled o členech společenství a výpočtu příslušných plateb, které závisí na počtu osobu užívajících byt.
S porušením oznamovací povinnosti není přímo zákonem spojená sankce, lze však uvažovat teoreticky o povinnosti k náhradě škody ostatním spoluvlastníkům domu, pokud by škoda vznikla v příčinné souvislosti s nesplněním této oznamovací povinnosti vlastníka jednotky.

Právo vlastníka jednotky na kontaktní údaje

Dle občanského zákoníku osoba odpovědná za správu domu sdělí vlastníkovi jednotky na jeho žádost jméno a adresu kteréhokoliv vlastníka jednotky nebo nájemce v domě. Účelem tohoto ustanovení je možnost vlastníka jednotky seznámit se s informací, kdo jsou ostatní vlastníci a nájemníci v domě.
Osobou odpovědnou za správu domu je společenství vlastníků jednotek. Pokud nevzniklo společenství vlastníků jednotek je osobou odpovědnou za správu domu správce.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *