EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Text: Zbyněk Drobiš

17. 08. 2017

0 komentářů

Bytové spoluvlastnictví: Vlastník jednotky je povinen oznámit počet osob v domácnosti

 

Je vlastník jednotky povinen oznámit počet osob, které mají v bytě domácnost? Může vlastník jednotky požadovat kontaktní údaje na jiného vlastníka jednotky nebo nájemce v domě?

Loading 


Bytové spoluvlastnictví představuje souhrn práv a povinností, které jsou řešeny zejména občanským zákoníkem a blíže je vymezují obvykle stanovy společenství vlastníků jednotek. Mezi práva vlastníka jednotky tak patří žádat kontaktní údaje na jiné vlastníky a nájemce v domě a oznamovací povinnost o počtu osob v bytě.

Oznamovací povinnost vlastníka jednotky

Dle občanského zákoníku je vlastník jednotky povinen oznámit nabytí jednotky do svého vlastnictví, včetně své adresy a počtu osob, které budou mít v bytě domácnost, a to prostřednictvím osoby odpovědné za správu domu.
Oznamovací povinnost má nový vlastník jednotky splnit nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy se dozvěděl nebo mohl dozvědět, že je vlastníkem jednotky. Obdobně tato oznamovací povinnosti platí i v případě změny údajů uvedených v takovém oznámení.
Oznamovací povinnost je také spojena s povinností vlastníka jednotky oznámit bez zbytečného odkladu osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce. Uvedená povinnost rovněž platí, pokud vlastník jednotky přenechá byt k užívání jiné osobě, např. nájemci (v takovém případě oznámí i jméno a adresu této osoby).

Ochrana ostatních vlastníků jednotek

Účelem této oznamovací povinnosti vlastníka jednotky je ochrana ostatních vlastníků jednotek tak, aby byl zajištěn přehled o členech společenství a výpočtu příslušných plateb, které závisí na počtu osobu užívajících byt.
S porušením oznamovací povinnosti není přímo zákonem spojená sankce, lze však uvažovat teoreticky o povinnosti k náhradě škody ostatním spoluvlastníkům domu, pokud by škoda vznikla v příčinné souvislosti s nesplněním této oznamovací povinnosti vlastníka jednotky.

Právo vlastníka jednotky na kontaktní údaje

Dle občanského zákoníku osoba odpovědná za správu domu sdělí vlastníkovi jednotky na jeho žádost jméno a adresu kteréhokoliv vlastníka jednotky nebo nájemce v domě. Účelem tohoto ustanovení je možnost vlastníka jednotky seznámit se s informací, kdo jsou ostatní vlastníci a nájemníci v domě.
Osobou odpovědnou za správu domu je společenství vlastníků jednotek. Pokud nevzniklo společenství vlastníků jednotek je osobou odpovědnou za správu domu správce.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *