EUR 24.610

USD 24.180

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.610

USD 24.180

Text: Zbyněk Drobiš

08. 07. 2016

0 komentářů

Kolik osob může žít v nájemním bytě?

 


 

Oznámení počtu členů nájemcovy domácnosti

Občanský zákoník vymezuje obecné pravidlo, že nájemce je oprávněn přijímat ve své domácnosti kohokoli. Pokud však nájemce přijme nového člena domácnosti, oznámí takové zvýšení počtu osob žijících v bytě pronajímateli, a to bez zbytečného odkladu.

Pokud nájemce neučiní oznámení o zvýšení počtu osob v bytě ani do dvou měsíců, kdy změna počtu osob nastala, má se za to, že nájemce závažně porušil svou povinnost vyplývající z nájmu. Občanský zákoník rovněž stanovuje, že nájemce oznamuje pronajímateli bez zbytečného odkladu i snížení počtu členů domácnosti.

Účelem této zákonné úpravy je ochrana soukromého života nájemce a vlastnických práv pronajímatele. Zájem pronajímatele na zjištění celkového počtu osob v pronajatém bytě je oprávněný, zejména s ohledem na případné náklady spojené s poskytováním služeb souvisejících s užíváním bytu. Na druhou stranu nesmí být nájemci odebráno právo přijímat běžné návštěvy.

Právo pronajímatele k vyslovení souhlasu s novým členem domácnosti

Pronajímatel je oprávněn smluvně sjednat s nájemcem, že k přijetí nového člena do nájemcovy domácnosti se vyžaduje jeho souhlas. Uvedené ujednání by však neplatilo, pokud by novým členem nájemcovy domácnosti měla být osoba blízká anebo by se jednalo o případ zvláštního zřetele hodného. Pro souhlas pronajímatele s přijetím osoby jiné než blízké za člena nájemcovy domácnosti se vyžaduje písemná forma.

Počet osob přiměřený velikosti bytu

Občanský zákoník dále stanovuje k ochraně vlastnického práva pronajímatele, že pronajímatel je oprávněn požadovat, aby v nájemcově domácnosti žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a nebrání tomu, aby všechny osoby mohly v bytě žít v obvyklých pohodlných a hygienicky vyhovujících podmínkách.

REKLAMA

Vzhledem ke složitosti problematiky doporučujeme v případě řešení obdobné problematiky konzultovat s právníkem k posouzení veškerých aspektů vašeho případu, a to i s ohledem na vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Pronajímáte byt? Pozor na smlouvu, ohlídejte i způsob doručování

Při pronájmu nemovitosti je správně nastavená nájemní smlouva naprosto zásadní. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, případy, kdy nájemník byt zničí, neplatí nájemné a odmítá se vystěhovat jsou stále častější a možnosti pronajímatele jsou přitom velmi omezené. I okrajové ustanovení o doručování, kterému zpravidla není přikládána velká pozornost, proto může zachránit vlastníkovi […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

14. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.