EUR 24.645

USD 23.422

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.645

USD 23.422

Text: Monika Lukešová

10. 12. 2019

0 komentářů

Bytů se staví nejvíce za posledních 10 let. Stavebnictví ale naráží na jiné limity

 

Ačkoli stavebnictví v ČR v meziměsíčním srovnání celkově kleslo, bytové výstavbě se daří. Zdá se, že s nedostatkem bytů by mohl být konec. Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) počet zahájených bytů v říjnu 2019 meziročně vzrostl o 21,9 procent a dosáhl hodnoty 3 388 bytů. 


Stavební produkce sice meziročně i meziměsíčně mírně klesla, ale v podstatě se udržela na vysoké úrovni z loňského října. Pokles se odehrál v pozemním stavitelství, produkce inženýrských staveb rostla,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
Bytová výstavba pookřává, ale dokončených bytů ještě stále není dost. V říjnu počet dokončených bytů meziročně poklesl o 20 procent. V rodinných domech jich bylo vystavěno o skoro 18 procent v méně, v bytových domech klesl počet dokončených bytů o 14,4 procenta. Tento pokles byl částečně způsoben vysokou srovnávací základnou roku 2018.
Počet zahájených bytů je za letošních deset měsíců nejvyšší od roku 2009. „Kapacity stavebních firem jsou tím však do značné míry již vyčerpány, kvůli předchozím takřka deseti dosti hubeným létům, jimiž stavebnictví prošlo. Na současný „nášup“ z poptávkové strany zkrátka stavebnictví není připraveno,“ poukazuje na problémy Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.
Boom výstavby nových bytů podle odborníků přichází s výrazným zpožděním a s výrazně vyššími cenami pro potenciální kupce. Také si přečtěte: Jak je na tom český ekonomický růst?

Více se staví v Praze i v Brně

Výstavba se téměř zdvojnásobila na nejvíce napjatém regionálním trhu, tj. v Praze, a boom zažívá i v Brně. Na druhou stranu méně se staví ve středočeském kraji, který je vedle hlavního města obvykle tím stavebně nejaktivnějším. Vyšší nabídka by měla výrazněji zbrzdit růst cen na realitním trhu, i když musí počítat s vyššími náklady na výstavbu – ať už jde o ceny stavebních prací nebo stavebních materiálů,“ říká Petr Dufek z ČSOB.
Problém je hlavně v pracovních silách. Nedostatek pracovníků trápí mnoho stavebních firem. Mnozí totiž odešli za kariérním růstem do průmyslového odvětví.
Nyní však dochází k postupnému nárůstu počtu zaměstnanců ve stavebnictví, takže se zdá, že stavebnictví přece jenom zpomalujícímu průmyslu „přetahuje“ pracovníky, které lze využít v obou segmentech, například manuálně pracující dělníky. V průmyslu totiž, na rozdíl od stavebnictví, dochází po celý letošní rok k setrvalému meziročnímu poklesu počtu zaměstnanců, který se navíc postupem roku dále prohlubuje,“ dodává Kovanda.
Podle dat ČSÚ se průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v říjnu 2019 meziročně zvýšil o 1,3 procenta. Platy ve stavebnictví jsou navíc velice příznivé a každý měsíc rostou. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců letos v říjnu meziročně vzrostla o 7,4 procenta.

Stavebnictví v ČR: a jak to bude dál?

Ve zbytku roku očekáváme, že se stavebnictví bude dařit. Loňských temp růstu však už nedosáhne. Stavební sektor následuje se zpožděním zbytek ekonomiky a postupně zpomaluje. Investiční aktivita firem v posledních kvartálech v podstatě stagnuje, k čemuž se přidávají specifické problémy stavebnictví samotného. Nedostatek pracovních sil a dlouhé dodací lhůty prodražují stavební práce, snižuje poptávku a růst celého sektoru. Po loňském růstu stavební výroby o vysokých 9,8 procenta letos očekáváme už jen 3,9 procenta. V příštím roce by pak měl celý sektor spíše stagnovat,“ uvádí František Táborský, ekonom Raiffeisenbank.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Drahé energie citelně prodražují stavební materiál

Blíží se teplejší počasí a s ním i stavební sezóna. Cena cihel se během zimy zvýšila v návaznosti na růst cen energií, především plynu. Plyn totiž tvoří podstatnou část nákladů na výrobu cihel. Cihly budou pravděpodobně nadále zdražovat také v souvislosti s ekonomickými sankcemi uvalenými na ruskou ekonomiku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2022

Jak reklamovat rekonstrukci domu či bytu

Rozhodili jste se investovat do vysněné opravy bytu a výsledek nedopadl dle vašich představ? Nebo se zhotovitel nedržel domluvy a rekonstrukci provedl podle sebe? V takovém případě je na místě rekonstrukci reklamovat.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 03. 2022

Jak dopadá na zájemce o vlastní nemovitost růst cen stavebních materiálů?

Zdražování ve stavebnictví se nezastavilo. Dochází tak často k situacím, kdy stavební firma je vzhledem ke zdražení stavebního materiálu nucena zvýšit cenu. Spotřebitel tak musí rychle upravovat projekt, nebo shánět další finanční prostředky. Jak se ceny za novostavbu rekonstruovanou nemovitost vůbec stanovují a případně i mění?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 02. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.