EUR 25.315

USD 23.052

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.315

USD 23.052

Levnější nemovitosti nečekejte. Stavebnictví zase skomírá

 

V květnu stavební produkce po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 2,5 procenta. Bytů se znovu staví méně. Podle Českého statistického úřadu bylo zahájeno meziročně o 12,3 procenta bytů méně. Dokončeno bylo dokonce o 26,6 procenta bytů méně.

Loading



 


Ačkoli se zdálo, že stavebnictví se probouzí, květnová data tomu nenasvědčují. Ani analytici takový pokles nečekali. Problémy jsou hlavně v bytové výstavbě. Během pátého měsíce letošního roku se podle dat Českého statistického úřadu se v ČR dokončila jen 2 562 bytů, což je o 26,6 procenta méně než loni ve stejnou dobu. V rodinných domech došlo k poklesu o 6,3 procenta a v bytových domech klesl počet dokončených bytů o 41,4 procenta.  Důvodem je mimo jiné i vysoká základna z roku 2018.
Stavebnictví v květnu zpomalilo, ale meziroční srovnání ovlivnila vysoká základna. Pozemní stavitelství zaznamenalo pokles, inženýrské stavby rostly a celková produkce stagnovala. Také poklesy v bytové výstavbě jsou způsobeny mimořádnými výsledky z minulého roku,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Stavebnictví si dalo pauzu

Stavebnictví zatím letos zažívalo vzestup, ale v květnu navzdory očekávání přišel pád. Stavebnictví tak zažívá nejhorší výsledky za posledního dva a půl roku. Podle odborníků však zatím není důvod k panice.
Podle statistiky Světové banky trvá stavební řízení v naší zemi průměrně 246 dní, což je déle než v řadě rozvojových zemí. Kvůli pomalému procesu vydávání stavebních povolení se české stavebnictví nerozvijí dostatečným tempem a prodražuje se výsledná cena nemovitostí,“ uvádí hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Křeček dále upozorňuje, že stavebnictví v České republice trápí systémový problém, který spočívá ve špatně nastaveném stavebním zákoně a katastrofálním fungování stavebních úřadů. Procesy ve stavebnictví jsou pomalé a brzdí tak výstavbu, ale i příliv většího množství zahraničních investic.
Stavební produkce by mohla růst i výrazněji, neboť poptávka je silná. Umocňuje ji čerpání peněz z fondů EU, které z důvodu blížícího se konce programového období pro léta 2014 až 2020 zesiluje. Evropské peníze zhusta míří právě na stavební projekty, zejména infrastrukturního rázu. Silná poptávka po stavební výrobě však naráží na omezení nabídkové strany, daná nedostatkem kapacit typu vhodné pracovní síly či materiálního vybavení,“ okomentoval aktuální výsledky stavebnictví Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.
Podle jeho predikce právě kapacitní omezení způsobí, že letošní růst stavebnictví zaostane za růstem loňským. Letos stavebnictví jako celek podle Kovandy přidá 5,5 procenta. I další odborníci počítají s letošním zpomalením růstu stavebnictví.

Hypotéky spíše zlevní, byty nikoli

Ceny nemovitostí už nerostou tak rychle, ale pokles se očekávat nedá. Tempo růstu však podle odborníků zpomalí a v některých lokalitách může dojít i ke stagnaci. Zlevňování se však jen tak nedočkáme.
Koncem června bankovní rada České národní banky rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstala na 2 %, diskontní sazba na 1 % a lombardní sazba na 3 %. Hypotéky v posledních měsících zlevňovaly a tento trend bude pravděpodobně pokračovat i nadále.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024

Proč věnovat pozornost pojištění bytového domu

Proč je důležité mít pojištěný bytový dům? Nejde jen o velké škody způsobené mimořádnými událostmi jako jsou požáry či povodně, ale také o méně fatální škody, které však mohou způsobit velké problémy. Lidé by si měli u svého bytového správce ověřit, jak je jejich dům pojištěn.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 10. 2024

Ceny bytů i nájmy lámou v Brně rekordy

Za třetí kvartál letošního roku se v brněnských novostavbách prodalo celkem 288 jednotek. Za prvních devět měsíců to je téměř dvakrát více bytů než za celý loňský rok. Letošek tak bude pravděpodobně nejvýkonnější od roku 2016. Celkem už letos kupující za nové byty v Brně utratili více než 6,5 miliardy korun. Vysoký zájem se pomalu začíná projevovat […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *