EUR 23.845

USD 22.125

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.845

USD 22.125

Levnější nemovitosti nečekejte. Stavebnictví zase skomírá

 

V květnu stavební produkce po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 2,5 procenta. Bytů se znovu staví méně. Podle Českého statistického úřadu bylo zahájeno meziročně o 12,3 procenta bytů méně. Dokončeno bylo dokonce o 26,6 procenta bytů méně.

Loading 


Ačkoli se zdálo, že stavebnictví se probouzí, květnová data tomu nenasvědčují. Ani analytici takový pokles nečekali. Problémy jsou hlavně v bytové výstavbě. Během pátého měsíce letošního roku se podle dat Českého statistického úřadu se v ČR dokončila jen 2 562 bytů, což je o 26,6 procenta méně než loni ve stejnou dobu. V rodinných domech došlo k poklesu o 6,3 procenta a v bytových domech klesl počet dokončených bytů o 41,4 procenta.  Důvodem je mimo jiné i vysoká základna z roku 2018.
Stavebnictví v květnu zpomalilo, ale meziroční srovnání ovlivnila vysoká základna. Pozemní stavitelství zaznamenalo pokles, inženýrské stavby rostly a celková produkce stagnovala. Také poklesy v bytové výstavbě jsou způsobeny mimořádnými výsledky z minulého roku,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Stavebnictví si dalo pauzu

Stavebnictví zatím letos zažívalo vzestup, ale v květnu navzdory očekávání přišel pád. Stavebnictví tak zažívá nejhorší výsledky za posledního dva a půl roku. Podle odborníků však zatím není důvod k panice.
Podle statistiky Světové banky trvá stavební řízení v naší zemi průměrně 246 dní, což je déle než v řadě rozvojových zemí. Kvůli pomalému procesu vydávání stavebních povolení se české stavebnictví nerozvijí dostatečným tempem a prodražuje se výsledná cena nemovitostí,“ uvádí hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Křeček dále upozorňuje, že stavebnictví v České republice trápí systémový problém, který spočívá ve špatně nastaveném stavebním zákoně a katastrofálním fungování stavebních úřadů. Procesy ve stavebnictví jsou pomalé a brzdí tak výstavbu, ale i příliv většího množství zahraničních investic.
Stavební produkce by mohla růst i výrazněji, neboť poptávka je silná. Umocňuje ji čerpání peněz z fondů EU, které z důvodu blížícího se konce programového období pro léta 2014 až 2020 zesiluje. Evropské peníze zhusta míří právě na stavební projekty, zejména infrastrukturního rázu. Silná poptávka po stavební výrobě však naráží na omezení nabídkové strany, daná nedostatkem kapacit typu vhodné pracovní síly či materiálního vybavení,“ okomentoval aktuální výsledky stavebnictví Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.
Podle jeho predikce právě kapacitní omezení způsobí, že letošní růst stavebnictví zaostane za růstem loňským. Letos stavebnictví jako celek podle Kovandy přidá 5,5 procenta. I další odborníci počítají s letošním zpomalením růstu stavebnictví.

Hypotéky spíše zlevní, byty nikoli

Ceny nemovitostí už nerostou tak rychle, ale pokles se očekávat nedá. Tempo růstu však podle odborníků zpomalí a v některých lokalitách může dojít i ke stagnaci. Zlevňování se však jen tak nedočkáme.
Koncem června bankovní rada České národní banky rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstala na 2 %, diskontní sazba na 1 % a lombardní sazba na 3 %. Hypotéky v posledních měsících zlevňovaly a tento trend bude pravděpodobně pokračovat i nadále.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *