EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 07. 2024

0 komentářů

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

 

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Loading 

V žádaných lokalitách působí řada tuzemských i zahraničních investorů, kteří trh dokonale luxují od posledních zbytků kvalitních nemovitostí za dobrou cenu, což prodražuje bydlení rezidentům, kteří bydlí a pracují v místě. Tento trend následně zvyšuje i cenovou hladinu nájmů napříč žádanou lokalitou.

Cenové rozdíly mohou činit i násobky u podobných nemovitostí v různých lokalitách. Toto rozpětí se týká jak bytů, rodinných domů tak segmentu chat a chalup. Značné cenové rozdíly můžete vidět i u nemovitostí od sebe vzdálených jen několik kilometrů vzdušnou čarou.

V kategorii bytů 3+1 jsou rozdíly i pět milionů korun. Nejvíce je tento nesoulad vidět ve Středočeském kraji. V nabídkách najdeme byt 3+1, 75 m2 v obci Unhošť za 8 milionů korun, za tu samou cenu na Poděbradsku ten samý byt za 7,9 milionů korun, všechny po rekonstrukci. Naopak na Křivoklátsku, v Nymburku a Kutné hoře startují nabídkové ceny těchto bytů na 2,5 milionu korun, a to ve slušném stavu před rekonstrukcí.

Rekreační objekty zlevňují

Velmi zajímavé příležitosti nabízí segment chat a chalup, kde díky obrovskému zájmu o cestování do zahraničí klesají ceny rekreačních nemovitostí v méně žádaných lokalitách, a to až o 23 % meziročně. U žádaných lokalit si nemovitosti drží svou cenu, anebo rostou v řádu jednotek %. V méně zajímavých lokalitách se cenové nůžky dále rozvírají. Například na hranici Českého ráje a Šluknovska se ceny některých rekreačních chat a chalup před rekonstrukcí, ale ve slušném stavu, propadly až o 30 % meziročně,“ vysvětluje Jakub Veverka, ředitel realitního portálu Videobydleni.cz.

REKLAMA

Cenové rozdíly v segmentu rodinných domů jsou dány především migrací obyvatel do větších měst. Platí, že čím dále od centra okresního města, tím je cena u stejného typu domu nižší. Trend vylidňování vesnických oblastí a malých obcí způsobuje cenové rozdíly u podobných typů rodinných domů v stejném stavu v řádu i několika milionů korun.

Domy za cenu pozemků? Jak kde…

Rodinné domy v méně žádaných lokalitách se meziročně propadly až o 28 %, naopak v žádaných lokalitách podobné domy vyskočily o vyšší jednotky procent z roku na rok. Na pokles ceny má nejvíc vliv jak lokalita, tak i stav. Čím horší je stav, tím cena klesala meziročně rychleji, a to až postupně směrem k ceně samotného pozemku,“ dodává Jakub Veverka z Videobydleni.cz.

Cena průměrného rodinného domu po rekonstrukci v severních Čechách o výměře 150 m2 přímo v okresním městě se v roce 2023 pohybovala okolo sedmi milionů, v roce 2024 je to již 8-9 milionů korun.

Zatímco cena stejného domu po rekonstrukci, v menší obci, vzdáleného několik minut do centra okresního města, se v roce 2023 pohybovala na úrovni 4,5 mil., tak v květnu 2024 se takový dům podobný dům nabízel i pod 3,5 mil. Je to právě z důvodu ochablé poptávky po rodinných domech v menších obcích. Přitom právě takové bydlení nabízí s dotací „Oprav dům po babičce“ vysoký potenciál. Průměrná doba inzerce rodinných domů v obcích pod 500 obyvatel a ceně do 3,5mil., vzrostla meziročně z 65 na 125 dnů,“ uzavírá Veverka.

Sledování cen nemovitostí proběhlo v intervalu květen 2023–květen 2024. Zdroj Videobydleni.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *