EUR 24.730

USD 22.807

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.730

USD 22.807

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 11. 2023

0 komentářů

Ceny bytů – možná jsme už v bodu obratu

 

Ceny bytů ve třetím kvartále roku 2023 poklesly meziročně v průměru o 6,2 procenta a už čtyři čtvrtletí se vzdalují od svého vrcholu. Vyplývá to z HB Indexu, pravidelného šetření finanční skupiny ČSOB, které mapuje aktuální situaci na českém trhu bydlení.

Loading 

Rychleji zlevňují malé a největší byty

 „Meziročně dosáhl pokles cen bytů svého ročního maxima 6,2 procenta. Nyní očekáváme, že se v následujícím období budou ceny bytů stabilizovat, ale možná se už i blížíme k bodu obratu. Oproti předcházejícímu čtvrtletí vzrostl zájem o bytové jednotky typu 3+1 a 3+kk, jejichž ceny klesaly nejpomaleji. Nejvíce ze všech kategorií bytů klesly ceny malých bytů 1+1, což je netypické, protože dříve tomu bylo spíše naopak. Rychleji oproti předešlému období se snížily také ceny velkých bytů 4+kk a větších, kde může hrát roli odložená poptávka,“ říká Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky.

Pro klienty, kteří čekají na výhodnější nákupní příležitost u bytů, se nejvíce zlepšily podmínky v Pardubickém, Moravskoslezském a Ústeckém kraji, které vykazují nejsilnější mezičtvrtletní zlevnění. Nejhlubší propad od svého vrcholu má Moravskoslezský kraj, což je dáno i velkým zastoupením prodejů panelových bytů na velkých sídlištích. Ceny bytů v Praze šly dolů rychlejším tempem než ve Středočeském kraji. Největší pokles v Praze byl u panelových bytů na velkých sídlištích Praha 4, 8 a 9. Ve středních Čechách nejvíce zlevňovaly bytové jednotky v okresech Rakovník a Příbram.

Prodeje bytů mírně rostou, nájmy jsou stále populární

Počty prodaných bytů se stabilizovaly, a dokonce mírně rostou, i když v meziročním srovnání se stále jedná o výrazně nižší objem. Ve třetím kvartále se stabilizovala nabídka starších bytů, naopak v případě novostaveb nabídka klesá, objevuje se nejistota ohledně možných zahájení nových stavebních projektů. Prodejní doba bytů se příliš nezměnila a dosahuje v průměru šesti měsíců.

REKLAMA

„Těší nás vzrůstající zájem klientů o úvěry na bydlení a také financování udržitelného bydlení. Domácnosti reagují pozitivně na mírný pokles úrokových sazeb a vnímají i meziročně výrazně nižší ceny bytů. Na rostoucí poptávce klientů po úvěrech na bydlení se projevuje i zklidnění inflačního prostředí a odložená poptávka po nemovitostech. Klientům jdeme naproti, pro financování bydlení pro ně hledáme tu nejlepší cestu, a to se projevuje i v jejich rostoucí důvěře a spokojenosti. Pro klienty může být zajímavý nákup nemovitosti v horším energetickém standardu a následně investovat do moderního úsporného topení, obnovitelných zdrojů nebo zateplení, k čemuž lze využít dotace Nová zelená úsporám,“ uvádí Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky.

Populární stále zůstává nájemní bydlení. „Mladá generace jednoduše nekupuje tzv. startovací byty, ale jde rovnou do nájmu. Trh se v tomto ohledu stabilizoval a ceny stagnují,“ vysvětluje Martin Vašek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přijdou vám ceny nemovitostí v Praze drahé? Kde stojí metr čtvereční 1,3 milionu Kč?

Podle studie Savills World Cities Prime Residential Index 2023 zůstává Monako nejdražším rezidenčním trhem na světě s cenou za metr čtvereční téměř 1,3 milionu Kč (51 400 eur), což je o 0,9 % více než v roce 2022 a o 1 % méně než rekordní cena 51 900 eur z roku 2021. Nejdražší čtvrtí v knížectví je Larvotto s […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod pět procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na to budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *