Pátek 14. května. Svátek má Bonifác.

Ceny bytů v Evropě: Nejrychleji rostly v Česku

Dům - houpačka - peníze -euro

Petr Zámečník

Ceny bytů v Evropě v roce 2018 vzostly v 15 ze 16 sledovaných zemí Evropské unie. Podle studie Deloitte poklesla jen Itálie. Zato Česká republika drží v rychlosti růstu cen prvenství.

Ekonomický růst, uvolněná měnová politika a expanzivní (rozumějte „nestřídmé“) rozpočtové schodky vedou k přebytku peněz. A peníze plynou i k obyvatelům v Evropě. Získané peněžní bohatství lidé směňují za trvalé hodnoty, z nichž jednou jsou nemovitosti. A tak není divu, že ceny nemovitostí rostou.

Poradenská společnost Deloitte vydává každoročně „Property Index“, v němž porovnává rezidenční trh ve vybraných evropských zemích. Ze 16 sledovaných trhů ceny bytů nerostly pouze v jediném – v Itálii, která se zmítá na pokraji krachu.

Graf 1: Vývoj cen nových bytů v Evropě

Property Index - Ceny bytů v Evropě

Zdroj: Deloitte

Ceny bytů v České republice v posledních letech rostou nejrychleji z celé Evropské unie. Za rok 2018 to potvrdil i „Property Index“. Od roku 2015 ovšem růst českých cen překonalo Maďarsko a blíží se mu též Lotyšsko a Portugalsko.

Studie sleduje též ceny nemovitostí ve 46 vybraných městech. Mezi hlavními městy v růstu cen za loňský rok vede s náskokem a s růstem o 22,2 % Praha. Přesto se najdou i dvě města, která Prahu překonávají – Ostrava (30,3 %) a Barcelona (29,7 %).

Graf 2: Vývoj cen nových bytů ve vybraných evropských městech

Property Index - Ceny bytů v evropských městech

Poznámky:

* nabídkové ceny

** starší byty

rodinné domy

Zdroj: Deloitte

Navzdory rychlému růstu cen bytů nepatří Česká republika ani hlavní město Praha stále k nejdražším lokalitám. Nejvíce za byt zaplatí obyvatelé Paříže (12 910 EUR/m2) a Londýna (11 185 EUR/m2). Pražské nemovitosti se cenově vyrovnávají belgickým, rakouským či portugalským nemovitostem.

Paříž vedle nejvyšší ceny nových bytů drží ještě jedno prvenství: Nejvyšší podíl ceny ve velkoměstě k celostátnímu průměru. Ceny v Paříži se pohybují na úrovni 321 % cen nemovitostí v celé Francii. Těsně v závěsu je Porto s cenou na úrovni 320 % průměru cen portugalských bytů a Londýn s cenou na úrovni 298 % Velké Británie. Ceny novostaveb v Praze dosahují 125 % průměru České republiky.

Za důvod rychle rostoucích cen bytů zejména ve velkých českých městech se udává zabržděná výstavba. Studie Deloitte ovšem ukazuje, že se Česká republika (jako celek) drží jak v počtu dokončených, tak zahájených bytů na 1000 obyvatel ve středu mezi šestnáctkou sledovaných států. A stejně tak je Česko se 466,9 byty na 1000 obyvatel v průměru počtu bytů v Evropě.

Graf 3: Počet bytů na 1000 obyvatel

Property Index - Počet bytů na 1000 obyvatel

Zdroj: Deloitte

Počty bytů na obyvatel ovšem nejsou pro cenu nemovitostí příliš rozhodující. Nejvíce bytů na 1000 obyvatel má Portugalsko, které je s průměrnou cenou 1 088 EUR/m2 nejlevnější ze zkoumaných zemí. Druhá Itálie je s cenou 2 311 EUR/m2 na pomezí západoevropských a středo a východoevropských států.

Ovšem třetí zemí s nejvíce byty je Francie, která s cenou 4 016 EUR/m2 nepřekonává pouze Norsko, kde jsou ale srovnávány ceny rodinných domů s cenou 4 043 EUR/m2. Pro srovnání: Česká republika má dle studie Deloitte průměrnou cenu nových bytů 2 525 EUR/m2.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Ceny bytů v Evropě: Nejrychleji rostly v Česku”

 1. Petr Prorok napsal:

  Kdo může, ať prodá. Kdo nemusí, ať nekupuje.
  A za pár let… Ceny bytů v Evropě: Nejrychleji klesaly v Česku

  1. Pajk napsal:

   Nesmysl. Rok 2008, ceny nemovitosti u nas byly na standartni urovni, pak se k nam importovala hypotecni krize, ktera zpusobila nesmyslny pokles cen nemovitosti o cca 30procent, zadna banka u nas nekrachovala z duvodu nesplacenych hypotecnich uveru a to ani pote co ceny nemovitosti umele klesly. Do roku 2015 ceny u nas byly temer zakonzervovane na „krizovych“ minimech s mirnym ozivenim v prubehu roku 2013. Po roce 2015 se to konecne trochu pohnulo, ackoliv okolni trhy rostly jiz mnohem drive. Ted jsme se dostali na rovnovaznou uroven. Predikce: ocekavany rust v dalsich letech zhruba 2procenta nad inflaci. Jedine co by to mohlo kratkodobe omezit je pokles automobiloveho prumyslu v dusledku EU ekokomunismu. Soucasne ceny bytu jsou plne adekvatni aktualni kupni sile a dalsimu ocekavanemu rustu mezd. Navic se do evropy snazi protlacit nekolik miliard lidi, coz ceny nemovitosti bude stale dlouhodobe zvysovat.

   1. Pablo napsal:

    Vysvětlním pouze základní veci. Banky nezkrachovaly protože měli dobře nastavené risk mechanismy, to je celé. Ceny nemovitostí dost kolerují se zaměstnantostí – takže pokud bude nezaměstatnost zase kolem 7 % plus jako v roce 2010, tak nemovitosti „uměle“ taky budou klesat opět.
    CZ je autoland stejně jako bylo Finsko závislé na Nokii… automotive sektor se radikálně promění…jestli to bude s či bez CZ se uvidí. A crash automotive vůbec nemusí být ta čená labuť….stačí problémy Deutche Bank…

    Jinak konstatovat, že teď jsou ceny bytů adekvatní to chce mít velkou profesní slepotu a absenci soudnosti ať už jako agent či developer – bez komentáře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *