EUR 24.495

USD 21.400

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.400

Text: Petr Zámečník

29. 07. 2019

Ceny bytů v Evropě: Nejrychleji rostly v Česku

 

Ceny bytů v Evropě v roce 2018 vzostly v 15 ze 16 sledovaných zemí Evropské unie. Podle studie Deloitte poklesla jen Itálie. Zato Česká republika drží v rychlosti růstu cen prvenství. 


Ekonomický růst, uvolněná měnová politika a expanzivní (rozumějte „nestřídmé“) rozpočtové schodky vedou k přebytku peněz. A peníze plynou i k obyvatelům v Evropě. Získané peněžní bohatství lidé směňují za trvalé hodnoty, z nichž jednou jsou nemovitosti. A tak není divu, že ceny nemovitostí rostou.
Poradenská společnost Deloitte vydává každoročně „Property Index“, v němž porovnává rezidenční trh ve vybraných evropských zemích. Ze 16 sledovaných trhů ceny bytů nerostly pouze v jediném – v Itálii, která se zmítá na pokraji krachu.
Graf 1: Vývoj cen nových bytů v Evropě
Property Index - Ceny bytů v Evropě
Zdroj: Deloitte
Ceny bytů v České republice v posledních letech rostou nejrychleji z celé Evropské unie. Za rok 2018 to potvrdil i „Property Index“. Od roku 2015 ovšem růst českých cen překonalo Maďarsko a blíží se mu též Lotyšsko a Portugalsko.
Studie sleduje též ceny nemovitostí ve 46 vybraných městech. Mezi hlavními městy v růstu cen za loňský rok vede s náskokem a s růstem o 22,2 % Praha. Přesto se najdou i dvě města, která Prahu překonávají – Ostrava (30,3 %) a Barcelona (29,7 %).
Graf 2: Vývoj cen nových bytů ve vybraných evropských městech
Property Index - Ceny bytů v evropských městech
Poznámky:
* nabídkové ceny
** starší byty
rodinné domy
Zdroj: Deloitte
Navzdory rychlému růstu cen bytů nepatří Česká republika ani hlavní město Praha stále k nejdražším lokalitám. Nejvíce za byt zaplatí obyvatelé Paříže (12 910 EUR/m2) a Londýna (11 185 EUR/m2). Pražské nemovitosti se cenově vyrovnávají belgickým, rakouským či portugalským nemovitostem.
Paříž vedle nejvyšší ceny nových bytů drží ještě jedno prvenství: Nejvyšší podíl ceny ve velkoměstě k celostátnímu průměru. Ceny v Paříži se pohybují na úrovni 321 % cen nemovitostí v celé Francii. Těsně v závěsu je Porto s cenou na úrovni 320 % průměru cen portugalských bytů a Londýn s cenou na úrovni 298 % Velké Británie. Ceny novostaveb v Praze dosahují 125 % průměru České republiky.
Za důvod rychle rostoucích cen bytů zejména ve velkých českých městech se udává zabržděná výstavba. Studie Deloitte ovšem ukazuje, že se Česká republika (jako celek) drží jak v počtu dokončených, tak zahájených bytů na 1000 obyvatel ve středu mezi šestnáctkou sledovaných států. A stejně tak je Česko se 466,9 byty na 1000 obyvatel v průměru počtu bytů v Evropě.
Graf 3: Počet bytů na 1000 obyvatel
Property Index - Počet bytů na 1000 obyvatel
Zdroj: Deloitte
Počty bytů na obyvatel ovšem nejsou pro cenu nemovitostí příliš rozhodující. Nejvíce bytů na 1000 obyvatel má Portugalsko, které je s průměrnou cenou 1 088 EUR/m2 nejlevnější ze zkoumaných zemí. Druhá Itálie je s cenou 2 311 EUR/m2 na pomezí západoevropských a středo a východoevropských států.
Ovšem třetí zemí s nejvíce byty je Francie, která s cenou 4 016 EUR/m2 nepřekonává pouze Norsko, kde jsou ale srovnávány ceny rodinných domů s cenou 4 043 EUR/m2. Pro srovnání: Česká republika má dle studie Deloitte průměrnou cenu nových bytů 2 525 EUR/m2.

Vstoupit do diskuze 3 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.7 Aktuální výše Hypoindexu

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Cenový úprk českých domů a bytů

Zdánlivě okurková sezona mezi Vánoci a Silvestrem přinesla balík velmi pozoruhodných údajů o vývoji indexu cen nemovitostí v loňském třetím čtvrtletí. Hlavní – a dosti překvapivá – zpráva je, že ceny nemovitostí v Česku ve zmiňovaném období meziročně vzrostly o masivních 22 procent. Řeč je o indexu cen bytových nemovitostí neboli house price index, HPI, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Petr Prorok

  29 července, 2019

  A za pár let… Ceny bytů v Evropě: Nejrychleji klesaly v Česku

  Odpovědět

 • Pajk

  31 července, 2019

  Nesmysl. Rok 2008, ceny nemovitosti u nas byly na standartni urovni, pak se k nam importovala hypotecni krize, ktera zpusobila nesmyslny pokles cen nemovitosti o cca 30procent, zadna banka u nas nekrachovala z duvodu nesplacenych hypotecnich uveru a to ani pote co ceny nemovitosti umele klesly. Do roku 2015 ceny u nas byly temer zakonzervovane na „krizovych“ minimech s mirnym ozivenim v prubehu roku 2013. Po roce 2015 se to konecne trochu pohnulo, ackoliv okolni trhy rostly jiz mnohem drive. Ted jsme se dostali na rovnovaznou uroven. Predikce: ocekavany rust v dalsich letech zhruba 2procenta nad inflaci. Jedine co by to mohlo kratkodobe omezit je pokles automobiloveho prumyslu v dusledku EU ekokomunismu. Soucasne ceny bytu jsou plne adekvatni aktualni kupni sile a dalsimu ocekavanemu rustu mezd. Navic se do evropy snazi protlacit nekolik miliard lidi, coz ceny nemovitosti bude stale dlouhodobe zvysovat.

 • Pablo

  1 srpna, 2019

  Vysvětlním pouze základní veci. Banky nezkrachovaly protože měli dobře nastavené risk mechanismy, to je celé. Ceny nemovitostí dost kolerují se zaměstnantostí – takže pokud bude nezaměstatnost zase kolem 7 % plus jako v roce 2010, tak nemovitosti „uměle“ taky budou klesat opět.
  CZ je autoland stejně jako bylo Finsko závislé na Nokii… automotive sektor se radikálně promění…jestli to bude s či bez CZ se uvidí. A crash automotive vůbec nemusí být ta čená labuť….stačí problémy Deutche Bank…
  Jinak konstatovat, že teď jsou ceny bytů adekvatní to chce mít velkou profesní slepotu a absenci soudnosti ať už jako agent či developer – bez komentáře.