EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Ceny bytů v ČR rostou rychle, což přeje nájmům a rekonstrukcím

 

Zájemcům o koupi nemovitosti se může zdá, že ceny rostu hodně rychle. Ale nejde jen o pocit. Podle dat Eurostatu vzrostly ceny bytů v České republice v prvním čtvrtletí o 9,4 procenta. Zdražování sice zpomalilo, ale i tak jde v rámci EU o druhý nejvyšší nárůst cen nemovitostí.

Loading



 


Během prvního čtvrtletí nejvíce vzrostly ceny nemovitostí v Maďarsku, a to o 11,3 procenta. Česko je se svými 9,4 procenty druhé a třetí nejvyšší nárůst má Portugalsko.
Rostoucí ceny bytů a domů v České republice jsou důsledkem nízké nabídky na trhu. Situaci nedokázala zlepšit ani restriktivní doporučení České národní banky, která sice omezila poptávku na hypotečním trhu, ale na podstatné snížení dynamiky růstu cen nemovitostí nestačila,“ sdělil analytik BH Securities Štěpán Křeček.
Kvůli rostoucím cenám nemovitostí se rychle snižuje i dostupnosti bydlení. Mnout si ruce mohou majitelé nemovitostí, kteří chtějí svůj byt, dům, ale i chalupu prodat. Oproti roku 2013 se reálné prodejní ceny více než zdvojnásobily.
Poptávka po nemovitostech však nijak zvlášť neklesá. „Jak je vidět, nic se příliš nezměnilo ani poté, co ČNB zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték. Poptávka zůstává i nadále silná, i když někteří zájemci se nejspíše pod tlakem již tak vysokých cen vzdali. Přesto zůstává stále dost těch, kteří o nákup bytů mají zájem, ať už jsou to domácí investoři nebo ti zahraniční,“ komentuje situaci Petr Dufek z ČSOB.

Rostou i nájmy

Kdo nemá na vlastní nemovitost, nebo ani nedosáhne na hypoteční úvěr, bydlí v nájmu. V cizině to je celkem běžné, ale v Česku je trend nemovitost vlastnit. Avšak i za nájemní bydlení si lidé připlatí. V některých městech za posledních pět měsíců nájemné vzrostlo i o více jak tisíc korun za měsíc. Rostou i ceny energií a další poplatky spojené s vlastnickým, ale i nájemním bydlením.
Vzrůstajícími náklady na bydlení trpí převážně mladé rodiny. Pro ně by ještě mohla být i fatální změna v příspěvcích na bydlení, kterou plánuje MPSV. Jeho podoba není zatím jasná, ale odborníci se obávají, že to bude další rána pro dostupnost bydlení.
Rychle rostoucí ceny nemovitostí v ČR představují stále tíživější nejen ekonomický, ale i sociální problém. Například pro mladé rodiny s dětmi přestává být bydlení dostupné, což se může projevit třeba i trvaleji nižší mírou porodnosti, a tedy i rychlejším postupem procesu populačního stárnutí s nepříznivým dopadem do systému veřejné zdravotní péče a systému důchodového,“ uvádí Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.
Než aby si lidé novou nemovitost koupili, často se rozhodnou si svůj byt či dům alespoň zvelebit. Dá se tedy říci, že rostoucí ceny nemovitostí nahrávají nejen nájmům, ale i rekonstrukcím stávajícího bydlení.

Jak to bude dál?

Pokud se nepřikloníme ke scénáři nějaké prudké přicházející recese, tak lze předpokládat, že se růst cen nemovitostí hned tak nezastaví. Mohl by být nicméně přece jen pomalejší než doposud, avšak v tuto chvíli je velmi těžké odhadovat, jak moc atraktivní bude český trh pro zahraniční investory i nadále,“ uzavírá Dufek.
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

drahé bydlení v Praze

Jak moc je drahé bydlení v Praze a jak moc na venkově

Bydlení v hlavním městě je drahé a stále dražší. V různých statistikách vychází Praha jako jedna z nejdražších metropolí v Evropě. Na nákup nového bydlení potřebujete až 25 ročních platů a splátka hypotéky může vylézt až k 50 000 měsíčně, a to při nákupu nového bytu 3+1. U starších bytů je to levnější, ale i […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *