EUR 25.010

USD 22.024

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.010

USD 22.024

Text: Petr Zámečník

27. 03. 2013

Ceny bytů v krizi: -9,1 %

 


 

Celkový pokles cen bytů v krizi dosáhl 9,1 %. Pokles byl ovšem různý pro nové a staré nemovitosti a lišil se také podle regionu. „Od počátku roku 2009 do konce roku 2012 klesly ceny nových bytů v Praze o 7,8 %. Ceny starších bytů v Praze od svého maxima ve 3. čtvrtletí roku 2008 klesly koncem roku 2012 o 14,1 %“, uvedl ředitel odboru statistiky cen ČSÚ Jiří Mrázek.

Statistika je mocná věda. Průměrný pokles cen o 14 % zjednodušeně znamená, že pokud cena jednoho bytu nepoklesne, druhý byt propadne o 28 %. Ostatně již v roce 2008 zaznamenávaly realitní kanceláře u některých bytů cenové propady. „V druhé polovině a především v závěru roku 2008 jsme zaznamenali markantní pokles cen nemovitostí. Jednalo se především o byty, které v extrémních případech zlevnily až o 20 % během půl roku,“ uváděl v lednu 2009 Michal Pitucha, výkonný ředitel Realitní kanceláře STING.

Graf 1: Vývoj cen starších a nových pražských bytů v krizi
ceny-bytu-v-krizi-01

Zdroj: ČSÚ

Ceny bytů rostou rychleji než index spotřebitelských cen. Důvodem je především růst reálné mzdy, od níž se dlouhodobě odvíjí ceny na realitním trhu. V kratším období pochopitelně může docházet – a dochází – k nemalým výkyvům. Jeden z velkých směrem vzhůru se uskutečnil mezi lety 2006 a 2008.

REKLAMA

Graf 2: Vývoj cen starších pražských a mimopražských bytů
ceny-bytu-v-krizi-02

Zdroj: ČSÚ

Mimopražské a pražské byty se vyvíjely obdobně až do roku 2007, kdy došlo k vyššímu růstu cen mimopražských lokalit. Zvýšená cenová hladina mimopražských bytů se drží dodnes. Jedním z důvodů jsou sice nižší ceny mimo hlavní město, ale především se může jednat o cenový vývoj způsobený vyrovnáváním životní úrovně.

Relativní růst cen mimopražských bytů oproti Praze s následným dlouhodobým udržením nižšího rozpětí cen může být způsoben relativním růstem příjmů obyvatel mimo hlavní město (opět vůči Pražanům). Na druhou stranu se ale může jednat o růst ceny bytů v okolí Prahy, kdy lidé pracují v hlavním městě, ale nemovitosti nakupují v jeho okolí. Ostatně dnes není výjimkou, že lidé i z příhraničních měst (např. Liberec, Ústí nad Labem…) dojíždějí za prací do Prahy.

REKLAMA

Ceny rodinných domů jsou stabilnější než ceny bytů. Důvodem může být i malý zájem o jejich výstavbu ze strany developerských společností. „Téměř úplně se také zastavily developerské projekty výstavby rodinných domků, protože pro ně nejsou zákazníci. Trh s domky tak dnes ve většině případů iniciují pouze změny v rodinách, zejména rozvody a úmrtí,“ uvádí Petr Ort z Bankovního institutu vysoká škola (BIVŠ), který zpracovával publikaci Cenové mapy v České republiky 2013.

Graf 3: Vývoj cen bytů a rodinných domů
ceny-bytu-v-krizi-03

Zdroj: ČSÚ

U rodinných domů docházelo k výrazným propadům cen zejména v satelitních městech, které se podle předpovědí ukázaly pro život spíše nevhodné.

Zájem a růst ceny se projevil v posledním období zejména u panelových domů. „Je to důsledek vnitřní i mezinárodní migrace. Do těchto bytů se stěhují zejména mladí příslušníci střední třídy a cizinci, pro něž je to obvykle přechodné řešení, než dosáhnou na bydlení podle vlastních představ. Atraktivitě paneláků rovněž přispěl program revitalizace a zateplení. Předpovědi, že se panelová sídliště postupně změní v ghetta pro sociálně slabší obyvatele, jako je tomu na Západě, se u nás nevyplnila,“ uvádí Petr Ort.

Majitelé bytů ovšem nemusí (zatím) tak zoufat z propadu hodnoty jejich majetku. Např. ve Španělsku podle srovnatelné metodiky poklesly ceny nemovitostí v krizi přibližně o 30 %.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Proč mají vyšší sazby hypoték v aktuální době smysl?

V posledních letech jsme byli svědky nebývale vysokých úrokových sazeb, které vedly mnoho lidí k tomu, že své volné prostředky raději ukládali na spořicí účty nebo termínované vklady. Tyto produkty nabízely solidní zhodnocení bez nutnosti podstupovat investiční rizika. Situace se však mění.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2025

Ceny starších bytů na začátku roku 2025 meziročně vzrostly téměř o pětinu

V prvním čtvrtletí roku 2025 byly nabídkové ceny bytů v České republice o 18 % vyšší než ve stejném období roku předcházejícího. A tempo zdražování se stále mírně zrychluje. Vyplývá to z aktuálních dat portálu Sreality.cz a Indexu Sreality.cz, který sleduje vývoj nabídkových cen středně velkých starších bytů v celém Česku.  

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 04. 2025

Růst cen bytů v ČR patří v rámci EU k nejvýraznějším

Aktuálně zveřejněná data o vývoji cen bytů v EU ukazují, že zdražování nepolevilo ani v závěru loňského roku. Ostatně to už naznačovala i některé domácí čísla a průzkumy. Podle údajů Eurostatu se ceny bytů loni zvýšily v průměru o 5 %. Ukázalo se, že postcovidový pokles cen bytů byl nejenom krátkodobý, ale také v podstatě nevýznamný. České republice v růstu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2025