EUR 25.230

USD 23.714

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.230

USD 23.714

Text: Monika Lukešová

12. 06. 2012

3 komentáře

Dům ve Španělsku, nebo byt v Praze? Cena je stejná

 


 

Stále častější jsou případy, kdy klient, který původně hledal nemovitost pro rekreaci v Čechách, se začíná dotazovat na možnost koupě podobného objektu v zahraničí,” potvrzuje výkonný ředitel společnosti RE/MAX Hanuš Němeček. Za poslední rok se počet zájemců o koupi domu v zahraničí zvýšil oproti minulému roku o polovinu.

Ve Španělsku ceny nemovitostí také klesají kvůli nejistotě na finančních trzích a snaze tamních obyvatel uschovat investice ve stabilnějších aktivech. Často jsou na prodej nemovitosti, jejichž původní investor již nemá další peníze a nemovitost se tak dá pořídit za méně, než jsou stavební náklady. Podle Hanuše Němečka tato situace nebude trvat dlouho a ceny domů již pravděpodobně klesat nebudou.

Ve skutečnosti španělský realitní trh není pod takovým tlakem, jako byly dříve nemovitosti v Irsku. V případě zajímavé ceny je poptávka po nemovitostech ve Španělsku ze strany mezinárodních klientů už dnes vysoká,” varuje Tomas Berggren, akciový analytik Saxo Bank.

Vše si rozmyslete

Koupě domu u moře je bráno jako investice. Většinou si takové nemovitosti pořizují lidé, kteří mají vyřešenou bytovou situaci v České republice a dům na jihu Evropy si kupují jako chatu nebo případně k pronájmu. Spekulativní nákupy nemovitostí jsou tak spíše výjimkou.

Je to jako hrát ruletu. Můžete mít štěstí a vyhrát jackpot nebo můžete propásnout nejlepší dobu a nadneseně řečeno prohrát vše. To je ostatně příklad investorů, kteří nyní prodávají rozestavěné projekty za zlomek ceny,” říká Němeček.

REKLAMA

Doporučení pro koupi nemovitosti v cizině jsou stejná, jako když si pořizujete byt v Praze.“Nejdůležitější je vždy lokalita. Můžete najít nemovitosti za pár eur na podprůměrné adrese. Ale taková se do budoucna nezhodnotí. Nebo můžete koupit nemovitost za méně dramatickou cenu, ale s vysokým potenciálem k růstu hodnoty díky limitované nabídce na dané adrese,” uzavírá Němeček.

Nejprve na dovolenou, pak na nákup

Než si ve vybrané lokalitě dům opravdu koupíte, zajeďte si do těchto míst na dovolenou. Je běžné, že zavedená realitní agentura vám nabídne možnost ubytování ve zvoleném domě, nebo v blízkém hotelu. Buď se ujistíte, že se jedná o dobrou investici, nebo naopak přijdete na to, že si nakonec za stejnou cenu podřídíte právě již zmíněný byt v Praze.

Před koupí si také prostudujte Španělské zákony, kupní smlouva se totiž řídí zvyklostmi na zvoleném trhu. Samozřejmě si vždy raději nechte smlouvu prověřit českým státním zástupcem.

Za vybranou nemovitost v zahraničí se platba provádí prostřednictvím advokátů nebo banky. Zpravidla se převod peněz řeší smlouvou o úschově, která je uzavřená mezi prodávajícím, kupujícím a advokátem. Realitní kancelář pak přijme depozit do výše provize a zbytek kupní ceny se vypořádá mezi prodávajícím a kupujícím.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jens

  12 června, 2012

  tenhle článek se objevil před pár dny na iHNED. Vůbec se nedivím, že sem přestali chodit lidi, nuly v počtu diskuzních příspěvků hovoří výmluvně

  Odpovědět

 • Monika

  12 června, 2012

  Článek stejný určitě není, jen někdy čerpáme z totožných podkladů a tiskových zpráv.

  Odpovědět

 • Taurus

  13 listopadu, 2012

  Nemovitosti Španělsko

  Costa Blanca, jihovýchodní přímořská část Španělska se správním centrem v městě Alicante, je jednou z nejatraktiv­nějších turistických destinací v Evropě. Poznat ji znamená vstoupit do světa úžasných kontrastů se skrytými přímořskými zákoutími a měst plných života.

  Tato turistická oblast je velmi důležitá a známá po celém světě díky nádherným městům, která se zde nacházejí. Mezi ně patří města jako Benidorm, Calpe, Torrevieja, Alicante, Villajoyosa, Altea, Denia, atd. …

  Costa Blanca nabízí dva různé, ale stejně zajímavé, typy cestovního ruchu. Nejtypičtějším je cestovní ruch pobřežní (slunce a pláže), a druhý, méně známý, je vnitrozemní cestovní ruch (údolí a hory). Díky blízkosti mezi pobřežím a horami si nemusíte vybrat pouze jeden z nich. Během vašeho pobytu na pobřeží Costa Blanca si můžete vychutnat krásy jak pláží, tak hor.

  Costa Blanca se skládá z více než 200 km nádherných písčitých pláží, zátok a útesů. Můžete se zde těšit z čistých, teplých a klidných vod, a sledovat neuvěřitelnou mořskou faunu. Navíc si můžete vybrat mezi mnoha vodními sporty (plachtění, veslování, windsurfing,….).

  Příznivé středomořské klima umožňuje koupání od dubna do října. Užijete si až 300 slunečných dnů v roce (průměrná teplota v zimě je – ve dne 14°C, v noci 7°C). Díky svým rozsáhlým solným jezerům je také vyhledávána pro své léčivé ovzduší s vysokým obsahem jódu.

  Při návštěvě vnitrozemí si vychutnáte mimořádné výhledy z kopců a údolí, a čistý vzduch a absolutní klid. Tyto oblasti, méně známé a méně navštěvované turisty, zachovávají nedotčené tradice typické pro pobřeží Costa Blanca. Pokud máte rádi sportovní vyžití plné dobrodružství připravte se, vnitrozemí nabízí pestrou škálu možností jako je bungee jumping, horolezectví, turistika, atd.
  Nesmíme opomenout slavnou kuchyni pobřeží Costa Blanca s jejími typickými pokrmy připravovanými na bázi potravin pěstovaných v této oblasti (rýže, zelenina, mořské plody,…).

  Reality Španělsko

  Dopravní přístupnost i cenová dostupnost – vzhledem k výraznému snížení cen nemovitostí ve Španělsku za poslední 2 roky o 40% – staví tuto oblast v současné době do popředí zájmu nejen turistů a rekreantů po dobu turistické sezóny, ale vyhovuje také obyvatelům EU i jiných zemí jako příjemné místo pro dlouhodobý pobyt, rodinnou letní i zimní rekreaci.

  Nemovitosti ve Španělsku

  Proč kupují klienti reality ve Španělsku od nás?

  · Máme dlouholetou praxi v oblasti realit ve Španělsku.

  · Žijeme ve Španělsku.

  · Žádná jiná RK v ČR nepůsobí přímo ve Španělsku, vždy jen zprostředkovává obchod za provizi!

  · Tímto způsobem se Vám Vaše nemovitost ve Španělsku prodraží o několik tisíc Eur.

  · Za své služby mimo jiné ručíme i členstvím v asociaci RK ve Španělském království.
  Více na http://www.taurusrea­lity.cz

  Odpovědět