EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Ceny bytů za letošní rok vzrostly o 8 %. Inzerované částky však nebývají konečné

 

 V letošním roce rostou ceny jak nových nemovitostí, tak i tzv. seconhandových bytů. Podle aktuální analýzy společnosti Valuo.cz vzrostly ceny bytů v celé České republice o osm procent. Nejvíce se však v oblasti nemovitostí zdražovalo v Karlových Varech, v Kladně a v Praze.

Loading 


Do analýzy byly zařazeny byty o velikosti 50 až 90 m2 v osobním vlastnictví, po rekonstrukci a v novostavbách.
Od začátku letošního roku vzrostly ceny těchto nemovitostí nejvíce v okrese Karlovy Vary. Tam lidé zaplatili za tyto byty dokonce o 25 procent více než v minulém roce. Ceny rostly také v Kladně, a to o 17 procent a na východě Prahy o 15 procent.
Naopak v Brně už ceny bytů narazily na strop minulý rok, protože letos vzrostly jen o jedno procento.  Brno je tak jedno z mála měst, kde ceny nemovitostí dosáhly maxima, jež jsou lidé ochotni za byty zaplatit. Raději se tedy stěhují do podnájmů, nebo nekupují byty ve velkých městech.
Ceny zkoumaných nemovitostí klesly jen v Plzni, kde jsou zhruba o jedno procento nižší než na začátku letošního roku. V hlavním městě od ledna do října ceny vzrostly o necelých devět procent.

Zdroj: Valuo.cz

Inzerenti ceny snižují

Občas cena nabízené nemovitosti na realitních portálech není konečná. Během října podle Valuo.cz bylo zhruba pět procent nemovitostí následně zlevněno. Průměrně prodejci snižovali cenu o 151 355 korun.
Nejvíce takových slev bylo patrných v červnu letošního roku, kdy došlo ke snížení ceny u skoro 13 procent nabídek. Prozatím se jedná o nejvyšší počet za tento rok. „To může být způsobeno i tím, že právě v tuto dobu ČNB oznámila, že od října zpřísní kritérií pro získání hypotečního úvěru. Prodávající se tak pravděpodobně začali bát, aby svou nemovitost ještě dobře prodali,“ komentuje tyto údaje Radek Šitera, zakladatel webu Valuo.cz.

Ceny bytů nejspíš ještě vzrostou

Spoléhat na to, že budou nové byty na konci roku levnější, nelze. Ceny neklesnou, spíše naopak se ještě o něco zvýší. Byť nejspíš půjde o nárůst v jednotkách procent, v cenovém vyčíslení to může znamenat až stovky tisíc korun. Otálet s koupí nového bytu je proto zbytečné a k úsporám nepovede,“ tvrdí Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol. I když se jeho komentář týká novostaveb, nikoli seconhandových bytů, situace bude podobná.
S růstem cen nemovitostí počítá například i Hypoteční banka. „Ceny rezidenčních nemovitostí ještě porostou, ale už to nebude ve všech regionech. Růst cen očekáváme do pěti procent, ale nabídka se výrazně nezlepší,“ podotkl Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Nabídka bytů je vyšší, hypotečních úvěrů bude ale méně

Momentálně je nabídka bytů a domů k prodeji o šest procent vyšší než na začátku roku.  Podle Valuo.cz v lednu čítala nabídka 34 848 nemovitostí a v říjnu 36 840. V Praze je na prodej dokonce o 15 procent více nemovitostí než na počátku roku.
Do konce roku pravděpodobně klesne zájem o hypoteční úvěry. Během října ještě dobíhaly obchody, které se nestihly za září, takže z údajů za říjen ještě nižší zájem o hypoteční úvěry patrný nebude. Do konce roku pravděpodobně počet uzavřených smluv o hypotečním úvěru poklesne. Na ceny nemovitostí to podle odborníků pravděpodobně nebude mít velký takový vliv.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *