EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

HB: Ceny bytů ještě porostou, ale ne všude

 

Ve třetím čtvrtletí ceny nemovitostí mírně rostly po celé České republice. Tempo růstu sice mírně zpomalilo, ale k zastavení zatím nedochází a nejspíš ani nedojde. Ceny bytů však nerostou rovnoměrně po celé České republice. Ve třetím čtvrtletí byl největší nárůst zaznamenán hlavně v Jihočeském, Karlovarském a Libereckém kraji. Údaje vyplývají z dat Hypoteční banky.

Loading 


Lidé, kteří si nemohou pořídit vlastní nemovitost, sahají po nájemním bydlení. Ale ve třetím čtvrtletí rostly i nájmy. Podle Hypoteční banky v krajských městech tempo růstu nájemného kopíruje růst cen bytů.
V některých lokalitách za posledních osm let vzrostly ceny bytů až o 50 procent. Takový nárůst zažilo Brno. V Praze od roku 2010 vzrostly ceny bytů o 39,2 procenta.
„Stejně jako v předchozím období rostly ceny starších panelových bytů více než ceny těch cihlových, ty jsou v mnoha lokalitách již na svých cenových stropech, největší zájem je o malometrážní byty. Situace v hlavním městě nahrává novým bytovým projektům vznikajícím ve Středočeském kraji, přesun poptávky z okrajových částí Prahy tak nadále pokračuje,“ uvedl Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Proč ceny bytů pořád rostou?

Důvodem stálého růstu cen nemovitostí je hlavně nedostatečná nabídka. A i u nemovitostí platí, že čeho je málo, je drahé. Navíc rezidenční trh v Praze i v Brně trpí přílivem počtu obyvatel a zdlouhavým procesem stavebních povolení. I když se politici pustili do vylepšení tohoto zákona, dřív jak za dva roky se toho nejspíš nedočkáme.
Další příčinou je například zájem investorů o nové byty. Hlavně zahraniční investoři ženou ceny bytů v Praze a v Brně stále výš.
„Prodeje v Praze klesají, očekává se dokonce nejnižší počet ročních prodejů za posledních pět let, tedy pokles pod 5 000 prodaných jednotek. Podíl cizinců kupujících pražské novostavby ale dále neklesá. Roste podíl malometrážních bytů v projektech v širším centru města, zřejmá je zde orientace na singles a investory. Hranice průměrné ceny za metr čtvereční dosáhla 96 000 Kč, novostavby se tak stávají hůře dostupnými pro střední třídu. Meziroční růst cen u novostaveb se zastavil na 15,5 %,“ dodává Němeček.
Podle HB Indexu Hypoteční banky za poslední rok ceny bytů vzrostly o 11,1 procenta, u rodinných domů vzrostly ceny o 6,7 procenta a pozemky zdražily o 5,5 procenta.

Růst cen bytů není u konce

Zdá se, že v hlavním městě ceny nemovitostí dále porostou už jen mírně. Zvyšuje se totiž nabídka projektů s cenovou hladinou nad 100 tisíc Kč za m2. Kvůli obavám z dopadu regulace hypoték poptávka zaznamenala krátkodobý růst a zkrátila se doba prodeje.
Ceny rezidenčních nemovitostí ještě porostou, ale už to nebude ve všech regionech. Růst cen očekáváme do pěti procent, ale nabídka se výrazně nezlepší,“ podotkl Němeček.
Ceny bytů v jednotlivých krajích

Zdroj: Hypoteční banka

Češi jsou se svým bydlením vcelku spokojeni

V dnešní době je trend bydlet ve vlastní nemovitosti. Dvě třetiny Čechů podle průzkumu Hypoteční banky bydlí ve vlastním a jen třetina v nájmu.
Spokojeni jsou Češi hlavně s okolím kolem jejich bydliště a s dostupností škol. Naopak nespokojeni jsou se stavem bytu a s vybavením.
Paradoxem je, že 74 procent je spokojeno se svým bydlením, ale 60 procent by své bydlení chtělo změnit. „Číslo 74% je složeno z kategorie rozhodně spokojených a kategorie spíše spokojených lidí (kterých je většina), čili spíše spokojení se nebrání změnám, vylepšením a rekonstrukcím a třeba právě i vylepšením v ekologickém stylu,“ vysvětluje Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky. Spadají sem také lidé, kteří sice se svým bydlením spokojení jsou, ale domnívají se, že brzy budou potřebovat větší byt, či dům.
Dvě třetiny respondentů by si přáli financovat nové bydlení z vlastních úspor, 41 procent by šlo pro úvěr do banky a 26 procent by využilo úvěr ze stavebního spoření.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *