EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 10. 2023

0 komentářů

Ceny nájmů přes léto kolísaly napříč městy a dispozicemi

 

Ceny nájemního bydlení v průběhu léta ukázaly pohyb od 4procentního poklesu až po 17procentní růst. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz. Ceny táhla nahoru tradičně sezónní poptávka studentů vracejících se do univerzitních měst, ale i trvající nedostupnost vlastního bydlení.

Loading 

Index UlovDomov.cz porovnávající měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky při aktuálních sazbách a cenách za metr čtvereční ukázal hodnoty od 1,1 u jednopokojových bytů v Ostravě do 2,1 u bytu dispozice 2+kk v Praze.

S blížícím se začátkem nového semestru roste tradičně poptávka po studentském bydlení, což tlačí ceny nájmů nahoru,“ uvedl Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz. „Dalším faktorem, který působí na ceny, je trvající nedostupnost vlastního bydlení. Málokterá rodina má dostatek finančních prostředků, aby si pořídila čtyřpokojový byt či dokonce dům se čtyřmi nebo pěti pokoji. Z řad našich klientů máme případy, kdy se jim staráme o byty dispozice 1+1 nebo 1+kk, na které ještě byly tyto rodiny schopné získat úvěr. Bydlí ale mezitím ve vícepokojovém pronájmu a menší byt ve vlastnictví mají jako investiční,“ dodal Michal Hrbatý.

Pronájem bytu dispozice 2+kk vychází v hlavním městě aktuálně na 19 150 korun bez záloh. Cena vzrostla oproti jarním měsícům o 3 procenta, což činí asi 625 korun. Meziročně zdražil pronájem takového bytu asi o 390 korun, čili 2 procenta. V Brně šel pronájem bytu 2+kk oproti jaru nahoru o 6 procent, tedy asi o 910 korun na necelých 16 tisíc korun. Meziročně pronájmy bytů 2+kk v Brně zdražily o 5 procent. V Ostravě si aktuálně pronajmete byt dispozice 2+kk za zhruba 13 140 korun. Ostravské byty na zkoumaném vzorku také zdražovaly jak v kvartálním, tak meziročním porovnání.

Je lepší hypotéka nebo nájem

Společnost UlovDomov.cz srovnává rovněž měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky při aktuálních sazbách a cenách za metr čtvereční. Pokud byste si koupili v Praze byt po rekonstrukci v dobrém stavu, tedy nikoliv byt nový, cena za metr čtvereční se bude pohybovat kolem 120 tisíc korun. Splátka 90% hypotéky sjednané na 30 let při aktuální průměrné nabídkové úrokové sazbě 6,32 procenta ročně by u bytu o rozloze 60 metrů čtverečních vycházela asi 40 100 Kč.

REKLAMA

Index UlovDomov.cz u příkladu takového bytu říká, že aktuální platba za nájem může vycházet 2,1krát méně než splátka úvěru bytu koupeného na úvěr. Nutno dodat, že index už samozřejmě nezohledňuje vstupní náklady na úvěr ani skutečnost, že bydlení v nájmu na druhou stranu neznamená ukládání peněz do vlastního aktiva.

Dle indexu UlovDomov.cz se náklady na vlastní a nájemní bydlení aktuálně nejvíce přiblížily v Ostravě, kde sledujeme hodnotu indexu o 1,1 do 1,3. „Hodnoty, které nám index ukazuje, jsou samozřejmě závislé na zkoumaném vzorku bytů. Pokud máme v pronajímaných bytech novostavby, což je třeba právě případ Ostravy, a cena za metr čtvereční při prodeji ukazuje naopak starší byty, přibližování měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky může být trochu zkreslené,“ upozornil Michal Hrbatý. „Trend zůstává takový, že splátka hypotéky bude až o několik desítek procent vyšší než nájem u srovnatelných bytů stejné kvality,” dodal Michal Hrbatý k situaci na trhu, kde především u bytů se 3 pokoji zůstává u všech sledovaných měst s výjimkou Ostravy index kolem hodnoty 2.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *