EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2023

1 komentář

Ceny nájmů v Praze a Středočeském kraji rostou, druhý dech nabírá i Brno

 

Ceny nájmů v Česku na konci jara opět vzrostly. Největší procentuální nárůst zaznamenala Plzeň, nejvyšší cenou kromě Prahy a Brna nepřekvapil Středočeský kraj, kde se ceny přiblížily 250 korunám za metr čtvereční. Brněnské nájemné je navíc po kvartálním poklesu opět na vzestupu. Poptávka po nájmech se z hlavního města přesouvá do prstence měst kolem Prahy. Pravděpodobně to nezmění ani zrušení parametru DSTI – spíše můžeme očekávat, že se na trh dostane více menších nájemních bytů.

Loading 

Ceny nájmů od posledního kvartálu opět mírně stouply a průměrné nájemné v Česku vzrostlo o 1 %. To je výrazně menší nárůst oproti druhému a třetímu kvartálu roku 2022 – spíše se tempo růstu cen nájemného vrací k trendu z období před začátkem války na Ukrajině.

Důvodem pro růst cen jsou přetrvávající nepříznivé úrokové míry hypoték a s nimi související poptávka po nájemním bydlení. Ta již neroste tak dramaticky jako loni koncem léta. Podle dat Bezrealitky bylo v tomto období průměrně 54 zájemců o jednu nabídku, v Praze dokonce dvojnásobek. Poptávka ovšem násobně přesahuje nabídku, a bude tomu tak i v následujících letech.

Co se týče rozdílů v jednotlivých krajích, ve výši nájemného vítězí tradičně Praha. Cena za metr čtvereční se pohybuje okolo 342 korun za metr čtvereční. Hned za hlavním městem se umístil Středočeský kraj –nájem zde vzrostl oproti minulému čtvrtletí o 3,24 %, tedy na 248 korun za metr čtvereční. Jihomoravský kraj, kde ceny nájmů v minulém čtvrtletí nečekaně klesly, nyní zájemcům nabízí metr čtvereční za 275 korun.

REKLAMA

„Ceny brněnských nájmů se podle našich dat odrazily ode dna. Je zajímavé, že se to stalo dříve než v srpnu, kdy obvykle vzroste poptávka kvůli studentům, kteří hledají bydlení na nový školní rok,“ komentuje Hendrik Meyer, šéf realitní skupiny European Housing Services a digitální realitní služby Bezrealitky. „Největší růst zaznamenal Plzeňský kraj. Nájmy zde vzrostly o 7 %. Vliv může mít i to, že rodilí Plzeňané se začínají i kvůli životním nákladům vracet z hlavního města, zejména pokud jim jejich zaměstnání umožňuje pracovat na dálku.“

Naopak průměrný počet zájemců o nájem klesá. Celorepublikově bylo ke konci května zájemců o jednu nabídku nájemního bytu 21, v Praze potom 32. Nicméně to vypadá, že dramaticky se již snižovat nebude. Zatímco za období od srpna do prosince 2023 ovšem klesl průměrný počet zájemců z 54 na 25, tedy o více než polovinu, od ledna do května 2023 už počet zájemců klesl z 25 na 21 zájemců, tedy ani ne o pětinu.

Pražané už nehledají nájem jen v Praze

Zejména z Prahy se směrem ven přesouvá zájem nejen o vlastní, ale i nájemní bydlení. Ceny ve Středočeském kraji – ačkoli rostou – jsou stále výrazně nižší než pražské. Jinými slovy – co by v Praze stál pronájem garsonky, to například v Berouně, Kladně, Kolíně nebo jiném z měst v rozšiřujícím se metropolitním prstenci zaplatí rodinný nájemní byt. Navíc s akceptovatelnou dojezdovou dobou do hlavního města v porovnání s okrajovými částmi Prahy.

Středočeská migrace je navíc trend, který se bude prohlubovat. Při současném demografickém vývoji a tempu urbanizace by Praha potřebovala přibližně 1000 nájemních bytů každý měsíc, aby byla dlouhodobě šance uspokojit poptávku. A přestože je v Praze okolo 94 000 prázdných bytů, nelze předpokládat, že by se všechny v dohledné době objevily na trhu, odpovědí jsou právě byty v okolních městech.

„S červencovým zrušením ukazatele DSTI, kterým ČNB zvyšovala vstupní bariéru pro hypotéku, se očekává přírůstek asi 15 % zájemců o hypotéku. Nicméně na zájem o nájemní bydlení by to nemělo mít zásadnější vliv,“ říká Hendrik Meyer. „Pro investory, kteří chtějí nájemní bydlení naopak nabízet, bude sázkou na jistotu především menší byt – garsonka, 2+kk nebo 1+1, 2+1.“

Aktuální vývoj nájemních cen v ČR

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Martin

    21 června, 2023

    Nechybí v té tabulce hlavička? Jednotlivé sloupce jsou co, měsíce, kvartály, roky..?

    Odpovědět