EUR 24.310

USD 21.427

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.310

USD 21.427

Text: František Veselý

Foto: Jana Mensatorová/Bez frází

15. 12. 2021

Ceny nemovitostí budou stále růst ale pomaleji. Investory láká uchování hodnoty, říká Petr Míka

 

Letošní realitní trh byl skoro všechno, jen ne nudný. Ceny nemovitostí stále rostou, hypotéky zdražují a výnosnost investic do realit klesá. Jak na tom jsou investoři, kteří chtějí uložit své finance do luxusních nemovitostí a jak se bude vyvíjet trh nadále? Na to jsem se zeptali ředitele realitní kanceláře Boutiq Real Estate, Petra Míky. 

Jak hodnotíte realitní trh za letošní rok z globálního pohledu?
Letos byl realitní trh svědkem vlny zájmu o koupi nemovitostí a snahy uložit volné prostředky do realit. Celkově to byl rok z pohledu rezidenčních nemovitostí velmi úspěšný. Výsledkem tohoto tlaku a nízkých úrokových sazeb byl výrazný nárůst cen.

Byl vývoj v oblasti luxusních nemovitostí něčím atypický?
To se nedá říci. Tlak na cenu měl dopad na celý trh. Luxusní nemovitosti jsou specifické v tom, že v obchodech je méně často banka, jejich ceny jsou v čase stabilnější. Letošní cenový nárůst však postihl celý trh, nejen luxusní reality.

Jak je na tom s cenami nemovitostí Praha ve srovnání s jinými světovými metropolemi?
Nemáme data za hlavní města, ale cenový růst státu z velké míry odráží cenový vývoj v metropoli. Meziroční růst cen nemovitostí v České republice kolem 15 % není v letošním roce v globálním srovnání velkou výjimkou, ceny na Slovensku vyrostly meziročně o 19 %. Podle dat Global Property Guide je v kategorii dvojciferného růstu Rakousko, Dánsko, Německo i Švédsko.

REKLAMA

Ovlivní trh s luxusním nemovitostmi zvýšení úrokových sazeb u hypoték, nebo většina lidí si hypotéku na takové nemovitosti hypotéku nebere?
Růst ceny peněz v konečném důsledku ovlivňuje všechny zájemce. Zájemci bez vlastních prostředků vidí zdražení na ceně hypotéky, kupující luxusních nemovitostí s vlastním kapitálem si určitě všímají rostoucí ceny příležitosti.

Považujete stále investice do nemovitostí za výhodnou? Jak se v průběhu let snížila výnosnost?
Výnosnost se v krátkém horizontu snížila, ale pro kupující je klíčové uchování a nárůst hodnoty. Na tu se v posledních letech mohli investoři spolehnout a bude tomu tak i nadále.

Nakupují se luxusní nemovitosti spíše přes firmy?
Nákup přes firmu je velmi nezvyklý a dominantním zůstává osobní vlastnictví.

Jak velký podíl jsou čeští vs. zahraniční klienti, co se nákupu luxusních nemovitostí týče?
Naprostou většinou jde o české klienty, zahraničních zájemců je maximálně 20 %.

Do jakých typů nemovitostí je podle vás nejlepší investovat?
Znaky luxusní nemovitosti se nemění. Hlavními přidanými hodnotami zůstává lokalita, výhled, klid, venkovní prostor a terasa, bezbariérovost, kvalitní materiály a parking.

Jak vidíte rok 2022? Budou ceny nemovitostí nadále růst?​
Očekáváme, že ceny stále porostou, ale růst se výrazně zpomalí. Již dnes vidíme, že potenciální kupující vnímají růst ceny peněz a začali počítat. Je reálné čekat zpomalení, není ale reálné čekat pokles. Mimo jiné i proto, že nemovitostí je celkově málo.

 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Fincentrum Hypoindex prosinec 2021: Sazby rostly nejrychleji v historii

Průměrná úroková sazba hypoték rostla v prosinci nejrychleji v celé historii ukazatele Fincentrum Hypoindex, který sleduje hypoteční trh již od roku 2003. Přestože zájem o hypotéky pozvolna opadal, objem poskytnutých hypoték se za celý rok 2021 přiblížil hranici 430 miliard korun. Letos se ale objemy propadnou minimálně o pětinu.

Text: Jana Zámečníková

Foto: Fincentrum Hypoindex

19. 01. 2022

Komentář: ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

V pátek zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 zdejší byty v průměru podražily o 22 %. S takto vysokým nárůstem se ČR drží v čele celounijního žebříčku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *