EUR 23.665

USD 21.955

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.665

USD 21.955

Text: František Veselý

Foto: Jana Mensatorová/Bez frází

15. 12. 2021

0 komentářů

Ceny nemovitostí budou stále růst ale pomaleji. Investory láká uchování hodnoty, říká Petr Míka

 

Letošní realitní trh byl skoro všechno, jen ne nudný. Ceny nemovitostí stále rostou, hypotéky zdražují a výnosnost investic do realit klesá. Jak na tom jsou investoři, kteří chtějí uložit své finance do luxusních nemovitostí a jak se bude vyvíjet trh nadále? Na to jsem se zeptali ředitele realitní kanceláře Boutiq Real Estate, Petra Míky.

Loading 

Jak hodnotíte realitní trh za letošní rok z globálního pohledu?
Letos byl realitní trh svědkem vlny zájmu o koupi nemovitostí a snahy uložit volné prostředky do realit. Celkově to byl rok z pohledu rezidenčních nemovitostí velmi úspěšný. Výsledkem tohoto tlaku a nízkých úrokových sazeb byl výrazný nárůst cen.

Byl vývoj v oblasti luxusních nemovitostí něčím atypický?
To se nedá říci. Tlak na cenu měl dopad na celý trh. Luxusní nemovitosti jsou specifické v tom, že v obchodech je méně často banka, jejich ceny jsou v čase stabilnější. Letošní cenový nárůst však postihl celý trh, nejen luxusní reality.

Jak je na tom s cenami nemovitostí Praha ve srovnání s jinými světovými metropolemi?
Nemáme data za hlavní města, ale cenový růst státu z velké míry odráží cenový vývoj v metropoli. Meziroční růst cen nemovitostí v České republice kolem 15 % není v letošním roce v globálním srovnání velkou výjimkou, ceny na Slovensku vyrostly meziročně o 19 %. Podle dat Global Property Guide je v kategorii dvojciferného růstu Rakousko, Dánsko, Německo i Švédsko.

Ovlivní trh s luxusním nemovitostmi zvýšení úrokových sazeb u hypoték, nebo většina lidí si hypotéku na takové nemovitosti hypotéku nebere?
Růst ceny peněz v konečném důsledku ovlivňuje všechny zájemce. Zájemci bez vlastních prostředků vidí zdražení na ceně hypotéky, kupující luxusních nemovitostí s vlastním kapitálem si určitě všímají rostoucí ceny příležitosti.

REKLAMA

Považujete stále investice do nemovitostí za výhodnou? Jak se v průběhu let snížila výnosnost?
Výnosnost se v krátkém horizontu snížila, ale pro kupující je klíčové uchování a nárůst hodnoty. Na tu se v posledních letech mohli investoři spolehnout a bude tomu tak i nadále.

Nakupují se luxusní nemovitosti spíše přes firmy?
Nákup přes firmu je velmi nezvyklý a dominantním zůstává osobní vlastnictví.

Jak velký podíl jsou čeští vs. zahraniční klienti, co se nákupu luxusních nemovitostí týče?
Naprostou většinou jde o české klienty, zahraničních zájemců je maximálně 20 %.

Do jakých typů nemovitostí je podle vás nejlepší investovat?
Znaky luxusní nemovitosti se nemění. Hlavními přidanými hodnotami zůstává lokalita, výhled, klid, venkovní prostor a terasa, bezbariérovost, kvalitní materiály a parking.

REKLAMA

Jak vidíte rok 2022? Budou ceny nemovitostí nadále růst?​
Očekáváme, že ceny stále porostou, ale růst se výrazně zpomalí. Již dnes vidíme, že potenciální kupující vnímají růst ceny peněz a začali počítat. Je reálné čekat zpomalení, není ale reálné čekat pokles. Mimo jiné i proto, že nemovitostí je celkově málo.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.3 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%
Historie vývoje


Související články

Nápad k „nezaplacení“. Bývalé ministryně propagují vícegenerační hypotéky

Politické vize a představy bývají košaté. Student, který má bonitní rodiče, může bydlet na studiích „ve svém“, tedy v bytě rodičů financovaném hypotečním úvěrem. Takový úvěr by mohl mít i 50letou splatnost. A stát by dal na takto financované byty garanci, a nakonec mohl i tyto byty převzít. Měl by „základ pro nájemní bydlení“. Takto […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

08. 06. 2023

Komentář: Zmírnění jednoho ukazatele rezidenčnímu trhu nepomůže

Česká národní banka od července 2023 zmírní jedno z pravidel pro poskytování hypoték. Jmenovitě jde o limit výše splátek k čistému měsíčnímu příjmu, tzv. ukazatel DSTI. Samotné „změkčení“ jednoho z parametrů pro žadatele o hypotéky trhu však nejspíše výrazněji nepomůže, přestože jde o zásadní parametr, který mnohým blokoval šanci na získání hypotéky.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 06. 2023

Kvůli vysoké inflaci se rozmáhá takový nešvar – podpojištěni

Dopady inflace se promítají rovněž do majetkového pojištění. Rostoucí ceny totiž vyžadují navýšení pojistných částek. Tím sice zdražuje pojištění, odborníci přesto doporučují pojistné smlouvy pravidelně aktualizovat. V opačném případě hrozí podpojištění, což při potenciální pojistné události znamená krácení náhrady vzniklých škod a ztrátu klidně ve výši statisíců korun. Jak nastavit správnou pojistnou částku u pojištění […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *