EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: František Veselý

Foto: Jana Mensatorová/Bez frází

15. 12. 2021

0 komentářů

Ceny nemovitostí budou stále růst ale pomaleji. Investory láká uchování hodnoty, říká Petr Míka

 

Letošní realitní trh byl skoro všechno, jen ne nudný. Ceny nemovitostí stále rostou, hypotéky zdražují a výnosnost investic do realit klesá. Jak na tom jsou investoři, kteří chtějí uložit své finance do luxusních nemovitostí a jak se bude vyvíjet trh nadále? Na to jsem se zeptali ředitele realitní kanceláře Boutiq Real Estate, Petra Míky.

Loading 

Jak hodnotíte realitní trh za letošní rok z globálního pohledu?
Letos byl realitní trh svědkem vlny zájmu o koupi nemovitostí a snahy uložit volné prostředky do realit. Celkově to byl rok z pohledu rezidenčních nemovitostí velmi úspěšný. Výsledkem tohoto tlaku a nízkých úrokových sazeb byl výrazný nárůst cen.

Byl vývoj v oblasti luxusních nemovitostí něčím atypický?
To se nedá říci. Tlak na cenu měl dopad na celý trh. Luxusní nemovitosti jsou specifické v tom, že v obchodech je méně často banka, jejich ceny jsou v čase stabilnější. Letošní cenový nárůst však postihl celý trh, nejen luxusní reality.

Jak je na tom s cenami nemovitostí Praha ve srovnání s jinými světovými metropolemi?
Nemáme data za hlavní města, ale cenový růst státu z velké míry odráží cenový vývoj v metropoli. Meziroční růst cen nemovitostí v České republice kolem 15 % není v letošním roce v globálním srovnání velkou výjimkou, ceny na Slovensku vyrostly meziročně o 19 %. Podle dat Global Property Guide je v kategorii dvojciferného růstu Rakousko, Dánsko, Německo i Švédsko.

Ovlivní trh s luxusním nemovitostmi zvýšení úrokových sazeb u hypoték, nebo většina lidí si hypotéku na takové nemovitosti hypotéku nebere?
Růst ceny peněz v konečném důsledku ovlivňuje všechny zájemce. Zájemci bez vlastních prostředků vidí zdražení na ceně hypotéky, kupující luxusních nemovitostí s vlastním kapitálem si určitě všímají rostoucí ceny příležitosti.

REKLAMA

Považujete stále investice do nemovitostí za výhodnou? Jak se v průběhu let snížila výnosnost?
Výnosnost se v krátkém horizontu snížila, ale pro kupující je klíčové uchování a nárůst hodnoty. Na tu se v posledních letech mohli investoři spolehnout a bude tomu tak i nadále.

Nakupují se luxusní nemovitosti spíše přes firmy?
Nákup přes firmu je velmi nezvyklý a dominantním zůstává osobní vlastnictví.

Jak velký podíl jsou čeští vs. zahraniční klienti, co se nákupu luxusních nemovitostí týče?
Naprostou většinou jde o české klienty, zahraničních zájemců je maximálně 20 %.

Do jakých typů nemovitostí je podle vás nejlepší investovat?
Znaky luxusní nemovitosti se nemění. Hlavními přidanými hodnotami zůstává lokalita, výhled, klid, venkovní prostor a terasa, bezbariérovost, kvalitní materiály a parking.

REKLAMA

Jak vidíte rok 2022? Budou ceny nemovitostí nadále růst?​
Očekáváme, že ceny stále porostou, ale růst se výrazně zpomalí. Již dnes vidíme, že potenciální kupující vnímají růst ceny peněz a začali počítat. Je reálné čekat zpomalení, není ale reálné čekat pokles. Mimo jiné i proto, že nemovitostí je celkově málo.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

nemovitostní fondy

Investice do nemovitosti? Nebo do nemovitostních fondů?

S vysokými úrokovými sazbami a poměrně vysokými cenami nemovitostí už není investice do nemovitosti tak lákavá jako v dřívějších letech. To totiž koupě investiční nemovitosti představovala poměrně atraktivní způsob investice. Peníze byly levné a ceny nemovitostí spolehlivě rostly, stejně tak rostly i ceny nájemního bydlení. Dneska jsou ale hypotéky drahé a investice do nemovitosti jako […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *