EUR 24.350

USD 22.998

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.350

USD 22.998

Text: František Veselý

Foto: Jana Mensatorová/Bez frází

15. 12. 2021

0 komentářů

Ceny nemovitostí budou stále růst ale pomaleji. Investory láká uchování hodnoty, říká Petr Míka

 

Letošní realitní trh byl skoro všechno, jen ne nudný. Ceny nemovitostí stále rostou, hypotéky zdražují a výnosnost investic do realit klesá. Jak na tom jsou investoři, kteří chtějí uložit své finance do luxusních nemovitostí a jak se bude vyvíjet trh nadále? Na to jsem se zeptali ředitele realitní kanceláře Boutiq Real Estate, Petra Míky. 

Jak hodnotíte realitní trh za letošní rok z globálního pohledu?
Letos byl realitní trh svědkem vlny zájmu o koupi nemovitostí a snahy uložit volné prostředky do realit. Celkově to byl rok z pohledu rezidenčních nemovitostí velmi úspěšný. Výsledkem tohoto tlaku a nízkých úrokových sazeb byl výrazný nárůst cen.

Byl vývoj v oblasti luxusních nemovitostí něčím atypický?
To se nedá říci. Tlak na cenu měl dopad na celý trh. Luxusní nemovitosti jsou specifické v tom, že v obchodech je méně často banka, jejich ceny jsou v čase stabilnější. Letošní cenový nárůst však postihl celý trh, nejen luxusní reality.

Jak je na tom s cenami nemovitostí Praha ve srovnání s jinými světovými metropolemi?
Nemáme data za hlavní města, ale cenový růst státu z velké míry odráží cenový vývoj v metropoli. Meziroční růst cen nemovitostí v České republice kolem 15 % není v letošním roce v globálním srovnání velkou výjimkou, ceny na Slovensku vyrostly meziročně o 19 %. Podle dat Global Property Guide je v kategorii dvojciferného růstu Rakousko, Dánsko, Německo i Švédsko.

Ovlivní trh s luxusním nemovitostmi zvýšení úrokových sazeb u hypoték, nebo většina lidí si hypotéku na takové nemovitosti hypotéku nebere?
Růst ceny peněz v konečném důsledku ovlivňuje všechny zájemce. Zájemci bez vlastních prostředků vidí zdražení na ceně hypotéky, kupující luxusních nemovitostí s vlastním kapitálem si určitě všímají rostoucí ceny příležitosti.

REKLAMA

Považujete stále investice do nemovitostí za výhodnou? Jak se v průběhu let snížila výnosnost?
Výnosnost se v krátkém horizontu snížila, ale pro kupující je klíčové uchování a nárůst hodnoty. Na tu se v posledních letech mohli investoři spolehnout a bude tomu tak i nadále.

Nakupují se luxusní nemovitosti spíše přes firmy?
Nákup přes firmu je velmi nezvyklý a dominantním zůstává osobní vlastnictví.

Jak velký podíl jsou čeští vs. zahraniční klienti, co se nákupu luxusních nemovitostí týče?
Naprostou většinou jde o české klienty, zahraničních zájemců je maximálně 20 %.

Do jakých typů nemovitostí je podle vás nejlepší investovat?
Znaky luxusní nemovitosti se nemění. Hlavními přidanými hodnotami zůstává lokalita, výhled, klid, venkovní prostor a terasa, bezbariérovost, kvalitní materiály a parking.

REKLAMA

Jak vidíte rok 2022? Budou ceny nemovitostí nadále růst?​
Očekáváme, že ceny stále porostou, ale růst se výrazně zpomalí. Již dnes vidíme, že potenciální kupující vnímají růst ceny peněz a začali počítat. Je reálné čekat zpomalení, není ale reálné čekat pokles. Mimo jiné i proto, že nemovitostí je celkově málo.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Proč si nepořídit nemovistost v zahraničí? Třeba v Chorvatsku

Vysoká inflace, nedostatek bytů i stavebních materiálů a rostoucí náklady ve spojitosti s energetickou krizí vede Čechy k hledání zajímavých investic do nemovitostí i v zahraničí. Poptávka po koupi nemovitostí se tak zvyšuje například v Chorvatsku. Jejich hodnota totiž stále stoupá. Zájemci oceňují také kulturní a jazykovou blízkost a dobrou dojezdovou vzdálenost.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2022

Mohou nemovitostní trh rozhýbat aukce?

Trh s nemovitostmi začal přibržďovat už ve 2. čtvrtletí letošního roku. Aktuálně je ve fázi zmražení, nicméně řada bytů začala již zlevňovat, což může dle odborníků trh rozhýbat. Snižování cen je markantní zejména na trhu starších neboli tzv. second-handových bytů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *