EUR 24.345

USD 23.279

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.345

USD 23.279

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 11. 2022

0 komentářů

Ceny panelákových bytů a luxusních nemovitostí letí dolů. Zlevní i developeři?

 

Lidé se o propadu cen dozvídají až díky datům z katastru se zpožděním. Zatímco profesionální realitní makléři rozpoznají skutečný stav z každodenní praxe v podstatě ihned. Podle realitního makléře Tomáše Kučery je propad cen mnohem výraznější, než o jakém se veřejně mluví. 

„Reálný propad cen se dnes pohybuje naprosto běžně na úrovni 30 %,“ říká Tomáš Kučera. Nejedná se však o všechny nemovitosti. Nejhůře jsou na tom byty na panelákových sídlištích a luxusní nemovitosti.

Ještě na začátku letošního roku bylo naprosto běžné prodat pražský panelákový byt 3+kk v původní stavu i za 7 milionů Kč. Na podzim o takový byt nejeví zájem v podstatě nikdo. „Přichází lidé s hotovostí a nabízí pět milionů korun. Snížení ceny o 25 %, aby se vůbec prodalo, je už dnes naprosto běžná praxe. My realitní makléři to vidíme v každodenní praxi,“ říká Tomáš Kučera.

Podle něj jdou dolů i ceny luxusnějších nemovitosti. „Jde o úplně jiný typ zájemců, ale ve výsledku o úplně stejný dopad na realitní trh. Lidé, kteří se zajímají o byty na sídlištích, odmítají platit loňské ceny, protože jsou si vědomi, jak je dnes těžké zajistit peníze na financování bydlení. Hypotéku získávají jen stěží a o to více vybírají. A samozřejmě tlačí na cenu,“ doplňuje Tomáš Kučera s tím, že často dosáhnou svého, protože mají z čeho vybírat.

Pokud jde o luxusní byty či domy v řádu desítek miliónů korun, zájemci o takové bydlení podle Tomáši Kučery nejsou závislí na financování bankou. „Mají tzv. hotovost a tyto peníze často vydělali svými manažerskými a podnikatelskými schopnostmi, dobře se orientují a znají hodnotu peněz. V důsledku tlačí na cenu podobně, jako lidé se zájmem o byty na sídlištích. Jejich nabídky na koupi velmi často začínají na částce o 20 % nižší, než je nabídková cena majitele.“

V praxi to podle něj vypadá tak, že pokud se dnes prodá byt či luxusní dům, cena je nižší i o desítky procent. „Majitelé odmítající nový stav realitního trhu pak svou nemovitosti stále jen nabízejí a nabízejí a k nim přibývají další a další nabídky. Říkáme jim ležáky. Jinými slovy, co dnes vidíte na internetu v nabídce, jsou většinou jen zbožná přání majitelů nemovitostí. Čím déle budou čekat, tím méně za svou nemovitost dostanou,“ vysvětluje s tím, že propad cen potrvá a rozhodně to nepřejde během jednoho kvartálu.

REKLAMA

Budou zlevňovat i developeři?

Velkou diskutovanou otázkou jsou také ceny developerských projektů.  „Osobně sázím své boty, že i developerské projekty zlevní. Samozřejmě, že teď slyšíme od všech developerů, že ceny snižovat nebudou. Už jste někdy slyšeli od developera větu: Teď nekupujte, počkejte ještě tři měsíce, my pak budeme muset zlevnit. Jak jsem řekl už v roce 2018, realitní krize je periodicky se opakující jev a nevyhne se mu až na výjimky v podstatě žádný segment. A pokud developeři neoznámí plošné snížení cen u projektů, stane se najednou například, že dostanete kuchyňskou linku zdarma, dvě parkovací stání za cenu jednoho, vyšší standard za cenu nižšího a podobně. Je to tedy v důsledku sleva, která se ale navenek jako sleva netváří. Realitní krize je tu, a její důsledky se plnohodnotně projeví až za několik měsíců. Praktický dopad má ale už nyní. A nevyhne se, až na výjimky, žádného segmentu realitního trhu,“ dodal Tomáš Kučera.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Mohou nemovitostní trh rozhýbat aukce?

Trh s nemovitostmi začal přibržďovat už ve 2. čtvrtletí letošního roku. Aktuálně je ve fázi zmražení, nicméně řada bytů začala již zlevňovat, což může dle odborníků trh rozhýbat. Snižování cen je markantní zejména na trhu starších neboli tzv. second-handových bytů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *