EUR 24.370

USD 22.260

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.370

USD 22.260

Češi holdují drobným půjčkám, ty ale pak nezvládají splácet

 

Během července dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen vzrostly o 10,5 miliardy korun téměř na 1,704 biliony korun. Lidé si čím dál víc berou půjčky i u nefinančních podniků. Vyplývá to z dat České národní banky.

Loading 


Úvěry na bydlení stále tvoří velkou část počtu finančních závazků. Dlouhodobě tak tyto půjčky zaujímají zhruba tři čtvrtiny dluhů domácností. ČNB uvedla, že spotřebitelské úvěry dosáhly ke konci července 2019 výše 253 miliard Kč a meziměsíčně vzrostly o jedno procento.
Statistika ČNB se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

Dlužníky trápí drobné půjčky

I když největší podíl dluhů tvoří hypoteční úvěry, úvěry ze stavebního spoření a jiné půjčky týkající se bydlení, tak ty ale nedělají dlužníkům velké problémy. Každý si rozmyslí, jestli nesplácet hypotéku než třeba novou pračku. Právě drobné půjčky jsou ty, které lidé zapomínají splácet, nebo na jejich splátky brzy nemají. Navíc tento způsob zalepení díry v rodinném rozpočtu se moc nevyplácí. Drobné půjčky totiž lidé často nehorázně přeplatí.
Počet nesplácených úvěrů podle údajů společnosti M.B.A. Finance klesl na rekordní minima. Dostupná data však ukazují, že roste počet lidí, kteří mají menší dluhy u více věřitelů a přestávají je zvládat.
Splácení hypoték nahrávají přísnější podmínky pro poskytování. Momentálně by neměl získat hypotéku nikdo, kdo by překročil devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a současně by zájemce o hypotéku měl na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.
Druhou pozitivní zprávou pro lidi s hypotečním úvěrem je to, že úrokové sazby u hypoték klesají, takže při refinancování by splátka hypotéky mohla zůstat stejná, nebo dokonce snížená. To by mělo rodinnému rozpočtu alespoň trochu ulehčit.

Půjčit si lze snadno, splácet už je těžší

Jenže někteří lidé chtějí více utrácet a méně splácet. „Lidé si nechtějí brát vysoké půjčky, ale nebrání se nakupovat na odložené platby, na splátky, nebo financovat spotřebu drobnými úvěry, které obchodníci nabízí jako nadstavbu ke svému zboží. Mají přece dostatečný příjem a jednotlivé menší půjčky jim nepřipadají jako hrozba,“ vysvětlil Jakub Zetek, provozní ředitel M.B.A. Finance důvod úspěchu lákavých poutačů „neplatíte hned“ nebo „splátky bez navýšení.“
Problém se splácením z pravidla nastává tehdy, když nastane nějaká nenadálá, krizová rodinná situace, jako je nemoc, ztráta zaměstnání, rozvod, či jiná příčina výpadku přijmu. Někteří lidé často při sjednávání půjček na takové okolnosti nemyslí a důsledky na sebe nenechávají dlouho čekat. Jako první právě přestávají splácet drobné půjčky v domnění, že se nic nestane. Jenže i malá půjčka dokáže nadělat velké starosti.
„Spotřebitelé dnes uzavírají plni optimismu smlouvy, které budou muset plnit i za několik let. V té době ovšem může být ekonomická situace ČR diametrálně odlišná od té dnešní. I proto upozorňujeme naše členské společnosti na potřebu řídit riziko i v době konjunktury a odpovědně prověřit každého jednotlivého klienta,“ uvádí Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Na co si dát pozor při využití advokátní úschovy peněz při převodu nemovitosti?

Koupě či prodej nemovitosti jsou finanční transakce, při nichž se hýbou miliony. Aby byly obě smluvní strany chráněny, existuje možnost takzvané advokátní úschovy. Proč je vhodné svěřit peníze za převod nemovitosti nezávislé třetí straně? Můžete využít úschovu i jinde než u advokáta? Kolik to bude stát a na co si dát pozor?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 11. 2023

Objem hypoték se v říjnu meziročně zdvojnásobil

Banky a stavební spořitelny poskytly v říjnu hypoteční úvěry za 16,1 mld. Kč. Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v říjnu více než dvojnásobný a meziroční dynamika oproti září dále zrychlila. Důvodem je, že údaje se již srovnávají s velmi nízkými hodnotami druhé poloviny minulého roku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *