EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Češi holdují drobným půjčkám, ty ale pak nezvládají splácet

 

Během července dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen vzrostly o 10,5 miliardy korun téměř na 1,704 biliony korun. Lidé si čím dál víc berou půjčky i u nefinančních podniků. Vyplývá to z dat České národní banky.

Loading 


Úvěry na bydlení stále tvoří velkou část počtu finančních závazků. Dlouhodobě tak tyto půjčky zaujímají zhruba tři čtvrtiny dluhů domácností. ČNB uvedla, že spotřebitelské úvěry dosáhly ke konci července 2019 výše 253 miliard Kč a meziměsíčně vzrostly o jedno procento.
Statistika ČNB se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

Dlužníky trápí drobné půjčky

I když největší podíl dluhů tvoří hypoteční úvěry, úvěry ze stavebního spoření a jiné půjčky týkající se bydlení, tak ty ale nedělají dlužníkům velké problémy. Každý si rozmyslí, jestli nesplácet hypotéku než třeba novou pračku. Právě drobné půjčky jsou ty, které lidé zapomínají splácet, nebo na jejich splátky brzy nemají. Navíc tento způsob zalepení díry v rodinném rozpočtu se moc nevyplácí. Drobné půjčky totiž lidé často nehorázně přeplatí.
Počet nesplácených úvěrů podle údajů společnosti M.B.A. Finance klesl na rekordní minima. Dostupná data však ukazují, že roste počet lidí, kteří mají menší dluhy u více věřitelů a přestávají je zvládat.
Splácení hypoték nahrávají přísnější podmínky pro poskytování. Momentálně by neměl získat hypotéku nikdo, kdo by překročil devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a současně by zájemce o hypotéku měl na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.
Druhou pozitivní zprávou pro lidi s hypotečním úvěrem je to, že úrokové sazby u hypoték klesají, takže při refinancování by splátka hypotéky mohla zůstat stejná, nebo dokonce snížená. To by mělo rodinnému rozpočtu alespoň trochu ulehčit.

Půjčit si lze snadno, splácet už je těžší

Jenže někteří lidé chtějí více utrácet a méně splácet. „Lidé si nechtějí brát vysoké půjčky, ale nebrání se nakupovat na odložené platby, na splátky, nebo financovat spotřebu drobnými úvěry, které obchodníci nabízí jako nadstavbu ke svému zboží. Mají přece dostatečný příjem a jednotlivé menší půjčky jim nepřipadají jako hrozba,“ vysvětlil Jakub Zetek, provozní ředitel M.B.A. Finance důvod úspěchu lákavých poutačů „neplatíte hned“ nebo „splátky bez navýšení.“
Problém se splácením z pravidla nastává tehdy, když nastane nějaká nenadálá, krizová rodinná situace, jako je nemoc, ztráta zaměstnání, rozvod, či jiná příčina výpadku přijmu. Někteří lidé často při sjednávání půjček na takové okolnosti nemyslí a důsledky na sebe nenechávají dlouho čekat. Jako první právě přestávají splácet drobné půjčky v domnění, že se nic nestane. Jenže i malá půjčka dokáže nadělat velké starosti.
„Spotřebitelé dnes uzavírají plni optimismu smlouvy, které budou muset plnit i za několik let. V té době ovšem může být ekonomická situace ČR diametrálně odlišná od té dnešní. I proto upozorňujeme naše členské společnosti na potřebu řídit riziko i v době konjunktury a odpovědně prověřit každého jednotlivého klienta,“ uvádí Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023

Nezájem o hypotéky stále trvá

Objem poskytnutých hypoték v  únoru patřil mezi nejnižší za posledních 10 let. Banky a stavební spořitelny poskytly během tohoto měsíce hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy Kč. Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl o 20 %. Objem i počet poskytnutých hypoték mírně překonal hodnotu z konce minulého roku a dostal se na nejvyšší úroveň za posledního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *