EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

Text: František Veselý

31. 07. 2015

0 komentářů

Drobné půjčky lidé nehorázně přeplácejí. I tak jsou v kurzu

 


 

Půjčky před výplatou, které většinou nabízejí nebankovní společnosti, jsou sice rychlé řešení finanční krize, ale rozhodně to není dobrá volba, jak zalepit díru v rodinném rozpočtu. Často se stává, že místo, aby si lidé takovou půjčkou pomohli, zadělají si na mnohem větší finanční problémy.

Mnozí si totiž nepůjčují jen na nečekané výdaje, jako rozbitá pračka nebo boiler. Půjčky už berou jako samozřejmost a řeší tím každoměsíční náklady na jídlo, na nájem nebo umoření předchozího dluhu.

Nízké půjčky nejsou regulovány. Zatím

Nebankovní společnosti a různí lichváři využívají toho, že půjčky do výše 4 999 korun nejsou nijak ošetřeny. To má v plánu změnit ministerstvo financí, které se rozhodlo zasáhnout a úvěry do pěti tisíc korun chce regulovat přísněji.

V současnosti jsou mikroúvěry do pěti tisíc korun vyjmuty z působnosti zákona o úvěru pro spotřebitele. Ministerstvo financí připravilo zcela nový návrh zákona, ten by mohl být účinný od první poloviny příštího roku,“ vysvětluje mluvčí Ministerstva financí Michal Žurovec.

Problém těchto půjček je výsledné RPSN, které může být i 700 procent, ale také sankce, za nesplácení dlužník zaplatí.

REKLAMA

Peníze hned za vyšší přeplacení

Paradoxem je, že když klientům nebankovních společností nabídnete, zda si půjčí čtyři tisíce, které dostanou hned na ruku a přeplatí půjčku o 30 procent, nebo čtyři tisíce s přeplacením o 20 procent, ale s tím, že peníze dostanou na účet za dva dny, většinou si vyberou první variantu. Přitom dva dny už by neměly hrát absolutně žádnou roli.

O SMS půjčky, nebo půjčky „zdarma“, na které lákají pochybně vyhlížející lístečky na pouličních lampách, se zajímají převážně ti, kteří už nějakou půjčku mají. Většinou je na letáku ještě uvedeno, že společnost nenahlíží do registru dlužníků, tudíž půjčí i tomu, kdo je zadlužen až po uši a o vlastních penězích si může nechat jen zdát.

Nárůst v posledním roce je zcela jednoznačně enormní. Úvěrové společnosti chtějí půjčit méně a je celá řada lidí, kterým stačí půjčit málo,“ konstatuje expert na dluhový byznys společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle.

Česká televize před nedávnem upozornila na společnost, která poskytuje půjčku tři tisíce korun, vyžaduje týdenní splatnost a roční procentní sazba nákladů, tedy veškeré poplatky, činí 14 299 %. Firmu, která sídlí na Maltě, se Česká televize pokusila kontaktovat. E-mail se ale obratem vrací jako nedoručitelný.

Začarovaný dluhový kruh

„Kvůli svému zadlužení a momentální neschopnosti splácet nevidí jiný způsob řešení než opatřit si další půjčku. Protože jsou již v prodlení se splácením, nedosáhnou na standardní úvěr a využijí půjčky před výplatou. Vzhledem k nepříznivé finanční situaci však existuje velké riziko, že se dostanou do prodlení i s touto půjčkou, s níž jsou ovšem spojeny tvrdé sankce v případě nesplácení,“ popisuje bludný kruh David Šmejkala z Poradny při finanční tísni.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do […]

Text: František Veselý

10. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.