Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Drobné půjčky lidé nehorázně přeplácejí. I tak jsou v kurzu

František Veselý

V poslední době se nejspíš finanční gramotnost Čechů mírně snížila. Jinak se nadá vysvětlit zvýšená záliba v malých půjčkách, které sice vytrhnou malý trn z paty, ale přeplacení dosahuje několikanásobku půjčené částky.

Půjčky před výplatou, které většinou nabízejí nebankovní společnosti, jsou sice rychlé řešení finanční krize, ale rozhodně to není dobrá volba, jak zalepit díru v rodinném rozpočtu. Často se stává, že místo, aby si lidé takovou půjčkou pomohli, zadělají si na mnohem větší finanční problémy.

Mnozí si totiž nepůjčují jen na nečekané výdaje, jako rozbitá pračka nebo boiler. Půjčky už berou jako samozřejmost a řeší tím každoměsíční náklady na jídlo, na nájem nebo umoření předchozího dluhu.

Nízké půjčky nejsou regulovány. Zatím

Nebankovní společnosti a různí lichváři využívají toho, že půjčky do výše 4 999 korun nejsou nijak ošetřeny. To má v plánu změnit ministerstvo financí, které se rozhodlo zasáhnout a úvěry do pěti tisíc korun chce regulovat přísněji.

V současnosti jsou mikroúvěry do pěti tisíc korun vyjmuty z působnosti zákona o úvěru pro spotřebitele. Ministerstvo financí připravilo zcela nový návrh zákona, ten by mohl být účinný od první poloviny příštího roku,“ vysvětluje mluvčí Ministerstva financí Michal Žurovec.

Problém těchto půjček je výsledné RPSN, které může být i 700 procent, ale také sankce, za nesplácení dlužník zaplatí.

Peníze hned za vyšší přeplacení

Paradoxem je, že když klientům nebankovních společností nabídnete, zda si půjčí čtyři tisíce, které dostanou hned na ruku a přeplatí půjčku o 30 procent, nebo čtyři tisíce s přeplacením o 20 procent, ale s tím, že peníze dostanou na účet za dva dny, většinou si vyberou první variantu. Přitom dva dny už by neměly hrát absolutně žádnou roli.

O SMS půjčky, nebo půjčky „zdarma“, na které lákají pochybně vyhlížející lístečky na pouličních lampách, se zajímají převážně ti, kteří už nějakou půjčku mají. Většinou je na letáku ještě uvedeno, že společnost nenahlíží do registru dlužníků, tudíž půjčí i tomu, kdo je zadlužen až po uši a o vlastních penězích si může nechat jen zdát.

Nárůst v posledním roce je zcela jednoznačně enormní. Úvěrové společnosti chtějí půjčit méně a je celá řada lidí, kterým stačí půjčit málo,“ konstatuje expert na dluhový byznys společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle.

Česká televize před nedávnem upozornila na společnost, která poskytuje půjčku tři tisíce korun, vyžaduje týdenní splatnost a roční procentní sazba nákladů, tedy veškeré poplatky, činí 14 299 %. Firmu, která sídlí na Maltě, se Česká televize pokusila kontaktovat. E-mail se ale obratem vrací jako nedoručitelný.

Začarovaný dluhový kruh

„Kvůli svému zadlužení a momentální neschopnosti splácet nevidí jiný způsob řešení než opatřit si další půjčku. Protože jsou již v prodlení se splácením, nedosáhnou na standardní úvěr a využijí půjčky před výplatou. Vzhledem k nepříznivé finanční situaci však existuje velké riziko, že se dostanou do prodlení i s touto půjčkou, s níž jsou ovšem spojeny tvrdé sankce v případě nesplácení,“ popisuje bludný kruh David Šmejkala z Poradny při finanční tísni.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *