EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Text: Monika Lukešová

24. 05. 2013

1 komentář

Češi nesní o luxusních vilách v Karibiku. Chtějí jen domek v rodném městě

 


 

Osmdesát procent dotázaných touží po rodinném domě a většina se ani nechce stěhovat z České republiky. Dobře zařízený byt preferují hlavně obyvatelé velkých měst a mladí lidé, kteří zatím nepočítají s prostory pro rodinu. Pro 20 procent není lokalita jejich vysněného bydlení důležitá a jen necelých osm procent touží po bydlení za hranicemi naší země.

„Osm z deseti Čechů sní o bydlení ve vlastním rodinném domě, kde bude dostatek místa pro soukromí každého člena rodiny, ale zároveň i prostor pro setkávání se s širší rodinou a přáteli.  Přitom z našeho výzkumu vyplývá, že pouze pětina z nás bydlí tak, jak by si představovala,“ komentuje jeden z hlavních výsledků průzkumu Jan Sadil, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky.

Překvapivě se lidé ani nechtějí stěhovat z města na vesnici nebo naopak. Nejméně loajální jsou z hlediska bydlení obyvatelé velkých měst. Ale i tak by se 46 procent z nich jen nerado stěhovalo do menší vísky.

Muži sní o lese, ženy o plážích

Říká se, že o prvním rande platí to samé jako o bydlení. Nejdůležitější je lokalita. Průzkum o tom, jaké je vysněné místo pro první schůzku sice ještě neproběhl, ale za to víme, kde chtějí bydlet muži a kde ženy. Něžné pohlaví lákají spíše pláže a bydlení u vody. Kdežto muži, jako správní lovci a ochranáři preferují domek nejlépe blízko lesa. Většina lidí ale přírodu nejlépe v dostupné blízkosti potřebuje. Pak je také důležité místo pro relaxaci a odpočinek a pro setkávání s rodinou, či přáteli.

Ve vysněném domě by pak podle respondentů neměl chybět pokoj pro každé dítě. Češi jsou tak trochu romantické duše, takže v popředí jejich snů je i krb a zimní zahrada. Důležitý je i bazén. Ten by chtělo u svého domu 37 procent lidí. V České republice je podle dostupných informací kolem 250 tisíc soukromých bazénů, přitom na Slovensku jich je sotva 40 tisíc. Dřív byla křišťálová voda za domem známkou prestiže, ale dnes jde spíš o praktičnost. Ceny bazénům jsou také o hodně nižší, než byly před deseti lety. Podle sociální psycholožky Marty Boučkové také bazény souvisí s potřebou relaxace a doplnění sil. To, že většina lidí touží po vlastním rodinném domě, podle ní souvisí s potřebou jistoty a bezpečí. Dům reflektuje klidnější bydlení, kdežto v bytech, tedy v panelácích nebo činžovních domech bývá více napětí.

„Dnešní doba přílišné pospolitosti nepřeje. Spíše než dobrými vztahy se obklopujeme věcmi, kterými dáváme svému okolí tak trochu najevo své společenské postavení. Pro řadu lidí představuje jejich dům včetně onoho bazénu a krbu ukázku toho, co v životě dokázali,” doplňuje Marta Boučková.

Češi mají v podstatě rádi stereotyp a věci neradi mění. Proto také své sny držíme na uzdě. Výhodou však je, že vytoužené bydlení není nereálné, nehrozí tedy zas tak velká frustrace z neuskutečněných cílů.

O průzkumu:
Průzkumu Hypoteční banky se zúčastnilo celkem 701 respondentů a respondentek ve věku 25 až 45 let. Realizoval se v průběhu dubna 2013 kvantitativní i kvalitativní metodou šetření a spolupracovala na něm agentura Ipsos.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Letošní rok bude pro hypotéky přelomový

V oblasti hypotečních úvěr můžeme letošní rok bez nadsázky označit za přelomový. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich je pokračující snižování úrokových sazeb hypoték, které jde ruku v ruce se snižováním základní sazby ze strany České národní banky. Druhým důvodem je platnost novely zákona o spotřebitelském úvěru. Ta jasně definuje účelně vynaložené […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Nox

    24 května, 2013

    A k cemu by jim ta vila v karibiku asi byla? Dovedete si predstavit, kolik by stalo jet tam na vikend? Plus udrzba, proz. To neni jako sednout do auta a jen pul hodiny na chatu.
    Jinak nedostatek prostoru na bydleni je problem vetsiny lidi.

    Odpovědět