EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Češi o své půjčky pečují: Refinancují a konsolidují

 


 

České domácnosti dlužily bankám ke konci září 1 211,7 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 7,6 procenta. Již řadu let roste nejen celková dlužná částka, ale i zájem o samotné půjčky. Nárůsty poskytnutých úvěrů hlásí i banky. Například Sberbank rozpůjčovala letos o 29 procent více než v roce 2014.  

Některé banky hlásí nárůst refinancování a konsolidací

Novým úvěrovým trendem poslední doby se stává konsolidace a refinancování. „Na trhu tu změnu pozorujeme především v posledních dvou letech, kdy lidé začali vnímat refinancování a konsolidaci svých stávajících půjček jako možnost, jak ještě uspořit v domácím rozpočtu,” vysvětluje Pavla Rýznarová, finanční specialistka portálu Ušetřeno.cz. Průzkum UniCredit Bank ukázal, že o převodu půjčky k jinému poskytovateli uvažuje každý druhý člověk, který má nějaký spotřebitelský úvěr, a zkušenosti s refinancováním má již třetina Čechů, kteří již půjčku mají.

Podíl konsolidovaných půjček v portfoliu některých bank se začíná zvyšovat. Zuno Bank eviduje nárůst poměru refinancování na celkovém objemu poskytnutých úvěrů o 70 procent. Nárůsty hlásí i Raiffeisenbank, u které podíl refinancování včetně konsolidací tvoří zhruba čtvrtinu a v čase neustále roste.

V loňském roce tvořily konsolidované půjčky ČSOB a Ery přibližně 20 procent objemu nových půjček, v letošním roce jejich podíl vzrostl v některých obdobích až na 30 procent. „V ČSOB i Eře během posledních měsíců zájem o tento typ půjček vzrostl o 30 %. Nejvíce slučují své závazky obyvatelé Prahy, přičemž to jsou častěji muži než ženy ve věku 40 až 45 let. Průměrná půjčka našich klientů se liší. Nejvyšší průměrné částky si půjčují lidé v Praze, konkrétně kolem 225 tisíc korun, nejnižší částky kolem 207 tisíc korun si berou lidé na Jižní Moravě,“ říká Richard Kotrlík, manažer útvaru Bydlení a úvěry ČSOB a Ery.

Konsolidace a refinancování spotřebitelských úvěrů UniCredit Bank tvoří v současné době asi 60 procent objemu produkce. Celkově se refinancování a konsolidace podílí na objemu všech půjček UniCredit Bank 30 procenty.

REKLAMA

Sloučit se dá téměř vše

Díky konsolidaci půjček se klientům sníží nejen výše měsíčních splátek, ale mohou ušetřit i na poplatcích. Bonus pro klienta pak je zpřehlednění jeho finanční situace. Banky konsolidují půjčky od splátkových společností, kontokorenty či kreditní karty od bank i nebankovních společností. V rámci sloučení půjček je také možné u některých bank zažádat o navýšení půjčky bez nutnosti doložení účelu.  

Konsolidaci ale nenechávejte na poslední chvíli. Pokud je klient v prodlení se splátkami, banka nemusí konsolidaci umožnit, případně klientovi nabídne úrok vyšší.

Online je cesta vpřed

Zájem klientů roste i díky širším a výhodnějším nabídkám bank. Refinancování a konsolidaci napomáhá i možnost řešení konsolidace přes internet. Například Equa bank nedávno představila online produkt konsolidace. „Za první tři měsíce prodeje jsme tímto produktem zkonsolidovali úvěry českých spotřebitelů v celkovém objemu několika set milionů korun, což předčilo naše očekávání,” vysvětluje Ondřej Hák z Equa bank.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023

Na jaká úskalí můžete narazit při instalaci tepelných čerpadel?

Hlavním důvodem pro výměnu stávajícího topného systému za tepelné čerpadlo je v případě českých spotřebitelů úspora nákladů. Výběr, koupě a instalace tohoto zařízení může přinášet i jisté nepříjemnosti. To odhalil mystery shopping, který se uskutečnil ve čtyřech zemích, kromě České republiky také na Slovensku, ve Slovinsku a ve Španělsku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

19. 09. 2023

Podle vlády má hypoteční turistika skončit. Je to dobře?

Žijeme v době, kdy si dlužník vcelku bez starostí sjedná s bankou víceletý hypoteční úvěr. Klidně s víceletou fixací sazby a ceny peněz. Znalý dlužník v pozici spotřebitele ví, že zákon o spotřebitelském úvěru stojí na jeho straně – úvěr bude moci podle stávající praxe refinancovat před dobou refixace jen s administrativním poplatkem. Stávající praxe to umožňuje. […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

10. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *