EUR 25.440

USD 23.453

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.440

USD 23.453

Text: Monika Lukešová

31. 01. 2014

3 komentáře

Chcete pronajímat byt? Musíte informovat sousedy

 


 

Čím lukrativnější byt, tím vyšší náklady

Až do konce minulého roku platilo, že náklady na údržbu společných prostor se rozpočítávají podle velikosti jednotlivých bytů. Nově však došlo ke změně. Další možností výpočtu je používat jako měřítko lukrativnost bytu, nikoli jeho velikost.

V takovém případě si společenství může odhlasovat, že suterén nebo přízemní byty budou mít na společných nákladech menší podíl. Naopak byty ve vyšších patrech, tedy většinou lukrativnější nemovitosti s hezčím výhledem, budou platit vyšší částku,“ říká Daniel Kotula, spolumajitel RE/MAX Center.

Jaké rozložení plateb si Společenství vlastníků jednotek zvolí, záleží na hlasování. Od nového roku jsou tedy možné obě varianty. A s hlasováním souvisí i další změny.

Odhlasovat nějakou variantu nebylo ještě minulý rok tak jednoduché. K přijetí rozhodnutí byl potřeba souhlas všech vlastníků. Teď ke změnám stačí, když pro návrh zvedne ruku, nadpoloviční většina přítomných vlastníků. Dochází tedy ke zjednodušení schvalovacího procesu.

Pravidelně se stávalo, že se shromáždění sešlo, ale nic neodhlasovalo, protože nemělo dostatečný počet hlasů. K takové situaci již nedojde. Naopak vlastníci budou více motivováni se jednání účastnit,“ vysvětluje Daniel Kotula z RE/MAX.

Pronajímáte byt? Musíte informovat sousedy

Pokud jste vlastníkem bytu a hodláte ho pronajímat, už to není jen vaše věc. Máte od začátku letošního roku novou oznamovací povinnost. Je potřeba nahlásit jména, počet nájemníků a adresy. Oznámení je také potřeba i tehdy, pokud byt prodáváte nebo darujete a majitelem se stane někdo nový.

Zatím je to z těch nejzásadnějších povinností vše, ale dalších změn se majitelé bytu dočkají už za rok. Všechny domy, které mají celkovou podlahovou plochu v souhrnu 1 500m2  a více, budou muset mít energetické průkazy budov. To se týká například panelových nebo činžovních domů, které mají dva vchody a minimálně tři patra.

Přesto, že na přípravu je ještě dostatek času, PENB se bude týkat obrovského množství bytových domů. Je také nutné počítat s tím, že vystavení PENB pro celý činžovní dům může chvíli trvat a je třeba se touto povinností zabývat včas,“ doplňuje Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space.

 Co se ještě mění ve Společenství vlastníků jednotek:

 • NOZ určuje povinnost založit SVJ v domě s pěti a více jednotkami, z nichž jsou alespoň tři jednotky ve vlastnictví tří různých vlastníků.
 • Naopak nespornou výhodou je možnost hlasovat mimo schůzi tzv. per rollam, tedy například e-mailem nebo telefonicky.
 • Důležitou změnou je povinnost prodávajícího předložit kupujícímu potvrzení vydané SVJ o dluzích souvisejících se správou domu a pozemku, dluhy uvedené v potvrzení pak tímto přecházejí na kupujícího.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • petrb

  1 února, 2014

  Kde v zákoně najdu, že musím SVJ oznamovat jména svých nájemníků? A jaká je sankce za neoznámení? Jaký toto má vlastně smysl? Chápu, že kvůli zálohám je třeba znát počet bydlících v bytě, ale na co potřebuje SVJ znát jejich jména?

  Odpovědět

 • člen Výboru SVJ

  3 února, 2014

  Dobrý den, znát nájemníky se hodí – u nás v domě jsme díky znalosti telefonu na nájemníky mohli zabránit vytopení bytu kvůli vodovodní havárii v bytě, který se pronajímal. Majitel byl mimo město, neměl šanci se v rozumné době vrátit, zkontaktovaní nájemníci se rychle uvolnili z práce. Pěkný den!

  Odpovědět

 • petrf

  6 února, 2015

  Dobry den, mame SVJ. Lze pronajimat byt k podnikani (programatori, tj. nijak neobtezuji okoli)? Jeste nemam k dispozici stanovy, nicmene mohly by mi to zakazat?

  Odpovědět