Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Chcete pronajímat byt? Musíte informovat sousedy

Monika Lukešová

Nový občanský zákoník zasáhl do mnohých oblastí. Od ledna ovlivnil také vlastníky bytů. Například ve Společenství vlastníků jednotek došlo ke změně hlasovacích poměrů a oznamovací povinnosti jsou jen v některých situacích. Připravili jsme pro vás zásadní změny, které vás jako majitele bytu mohou od ledna ovlivnit.

Čím lukrativnější byt, tím vyšší náklady

Až do konce minulého roku platilo, že náklady na údržbu společných prostor se rozpočítávají podle velikosti jednotlivých bytů. Nově však došlo ke změně. Další možností výpočtu je používat jako měřítko lukrativnost bytu, nikoli jeho velikost.

V takovém případě si společenství může odhlasovat, že suterén nebo přízemní byty budou mít na společných nákladech menší podíl. Naopak byty ve vyšších patrech, tedy většinou lukrativnější nemovitosti s hezčím výhledem, budou platit vyšší částku,“ říká Daniel Kotula, spolumajitel RE/MAX Center.

Jaké rozložení plateb si Společenství vlastníků jednotek zvolí, záleží na hlasování. Od nového roku jsou tedy možné obě varianty. A s hlasováním souvisí i další změny.

Odhlasovat nějakou variantu nebylo ještě minulý rok tak jednoduché. K přijetí rozhodnutí byl potřeba souhlas všech vlastníků. Teď ke změnám stačí, když pro návrh zvedne ruku, nadpoloviční většina přítomných vlastníků. Dochází tedy ke zjednodušení schvalovacího procesu.

Pravidelně se stávalo, že se shromáždění sešlo, ale nic neodhlasovalo, protože nemělo dostatečný počet hlasů. K takové situaci již nedojde. Naopak vlastníci budou více motivováni se jednání účastnit,“ vysvětluje Daniel Kotula z RE/MAX.

Pronajímáte byt? Musíte informovat sousedy

Pokud jste vlastníkem bytu a hodláte ho pronajímat, už to není jen vaše věc. Máte od začátku letošního roku novou oznamovací povinnost. Je potřeba nahlásit jména, počet nájemníků a adresy. Oznámení je také potřeba i tehdy, pokud byt prodáváte nebo darujete a majitelem se stane někdo nový.

Zatím je to z těch nejzásadnějších povinností vše, ale dalších změn se majitelé bytu dočkají už za rok. Všechny domy, které mají celkovou podlahovou plochu v souhrnu 1 500m2  a více, budou muset mít energetické průkazy budov. To se týká například panelových nebo činžovních domů, které mají dva vchody a minimálně tři patra.

Přesto, že na přípravu je ještě dostatek času, PENB se bude týkat obrovského množství bytových domů. Je také nutné počítat s tím, že vystavení PENB pro celý činžovní dům může chvíli trvat a je třeba se touto povinností zabývat včas,“ doplňuje Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space.

 Co se ještě mění ve Společenství vlastníků jednotek:

 • NOZ určuje povinnost založit SVJ v domě s pěti a více jednotkami, z nichž jsou alespoň tři jednotky ve vlastnictví tří různých vlastníků.
 • Naopak nespornou výhodou je možnost hlasovat mimo schůzi tzv. per rollam, tedy například e-mailem nebo telefonicky.
 • Důležitou změnou je povinnost prodávajícího předložit kupujícímu potvrzení vydané SVJ o dluzích souvisejících se správou domu a pozemku, dluhy uvedené v potvrzení pak tímto přecházejí na kupujícího.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Chcete pronajímat byt? Musíte informovat sousedy”

 1. petrb napsal:

  Kde v zákoně najdu, že musím SVJ oznamovat jména svých nájemníků? A jaká je sankce za neoznámení? Jaký toto má vlastně smysl? Chápu, že kvůli zálohám je třeba znát počet bydlících v bytě, ale na co potřebuje SVJ znát jejich jména?

  1. člen Výboru SVJ napsal:

   Re:

   Dobrý den, znát nájemníky se hodí – u nás v domě jsme díky znalosti telefonu na nájemníky mohli zabránit vytopení bytu kvůli vodovodní havárii v bytě, který se pronajímal. Majitel byl mimo město, neměl šanci se v rozumné době vrátit, zkontaktovaní nájemníci se rychle uvolnili z práce. Pěkný den!

 2. petrf napsal:

  pronajimani k podnikani

  Dobry den, mame SVJ. Lze pronajimat byt k podnikani (programatori, tj. nijak neobtezuji okoli)? Jeste nemam k dispozici stanovy, nicmene mohly by mi to zakazat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *