EUR 25.055

USD 22.706

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.055

USD 22.706

Čím dál víc lidí chce své vlastní bydlení. Na každý byt je ten správný čas

 


 

Malé byty přijdou na řadu v samostatném životě jako první. Pokud se jedná o první vlastní bydlení, volí mladí lidé často malé byty, jako je 1+kk nebo menší 2+kk. Nejprve však přicházejí na řadu velké byt nebo dokonce vilky. Studenti si rádi pronajímají například byt o velikosti 4+1 ke společnému bydlení. Jenže společné bydlení s dalšími lidmi je občas o nervy a leckdy to není procházka růžovou zahradou, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pak přichází na řadu nákup, nebo pronájem menšího bytu jen s partnerem, či partnerkou.  Trh s nájmy je například v Brně, Praze nebo Hradci Králové silně rozvinutý a nabídka je nepřeberná. 

Čas malých bytů ale ještě přijde. Hlavně tehdy, když už má člověk vyřešené vlastní bydlení a přemýšlí o investici do nemovitostí, jakožto zajištění příjmu na stáří. Obvyklé je, že na investici se berou menší byty, které se dají rychle a dobře pronajmout. Většinou jde o jednotky 1+kk a 2+kk, často v novostavbách ve větších městech, vede Praha. Metráží kolem 50 až 65m2, velmi často včetně garážového stání,“ říká Martin Fojtík, provozní ředitel Fincentrum Reality.

V bytě o velikosti 2+kk nebo 2+1 může žít i rodina s jedním dítětem, takže v takových bytech se dá bydlet několik let. Proto jsou tyto nemovitosti stále nejvyhledávanější a nejprodávanější.

Vlastnit nebo pronajímat?

Obvyklou otázkou je, zda je výhodnější pořídit si byt na hypotéku, nebo raději žít v nájmu. Záleží nejen na momentální situaci rodiny, nabídce nemovitostí, úrokových sazbách u hypotečních úvěrů, ale i například na lokalitě, ve které žije.

„V Praze, jako nejdražším městě v České republice, platí, že malé byty 1+kk, 1+1, 2+kk v běžných lokalitách se vyplatí vlastnit, protože nájemné je zde vůči kupní ceně nemovitosti vysoké, a při dnešních úrokových sazbách zpravidla na hypotéce zaplatíme méně něž na nájmu. U větších bytů už to tak nevychází a už vůbec poměření nájmu, splátky hypotéky a kupní ceny nevychází u nemovitostí v lukrativních čtvrtích, zde by finančně dávalo smysl vlastnit v běžné čtvrti pět bytů 1+kk a sami bydlet ve velké nemovitosti v lukrativní čtvrti,“ vysvětluje Daniel Kotula, spolumajitel RE/MAX Center.

REKLAMA

Se zvětšující se rodinou přichází obvykle na řadu stěhování a hledání většího bytu nebo domu. V takovém případě je nutné nehledět jen na velikost bytu, ale také na jeho dispozice. Existují takové skvosty jako je třeba byt o velikosti 90 m2 s dvěma pokoji, kam se nevejde ani kýbl a koště.

„Z čistě finančního úhlu pohledu budeme vždy poměřovat, jaký nájem za daný byt zaplatíme, za kolik si byt koupíme a případně jak vysokou hypotéku budeme při koupi platit, tedy zda hypotéka bude srovnatelná jako nájemné. Protože nájemné roste pomaleji než kupní cena nemovitosti, tedy čím větší nemovitost a čím lukrativnější lokalita, tím je poměr ročního nájemného ke kupní ceně nižší, vyplatí se nám tedy spíše kupovat levnější nemovitosti a dražší nemovitosti si najímat,“ uvedl Daniel Kotula, spolumajitel RE/MAX Center.

I když jsou hypotéky rekordně levné a ceny nemovitostí příznivé, určitě se nevyplatí koupit nemovitost, která na vás svým způsobem nedýchne. Zadlužit se i na desítky let kvůli bytu, který se vám v podstatě nelíbí a již ve fázi „zamilovanosti“ na něm vidíte hromadu těžko odstranitelných chyb, určitě není dobrou volbou.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

Najmout stavební firmu je stále dražší, příliš neušetříte ani na stavebním materiálu

Nechat si postavit rodinný dům, garáž nebo chatu je rok od roku dražší a tento trend se ne a ne změnit. Jakékoliv odklady zahájení stavby se i drobnému investorovi prodraží až o stovky tisíc korun. Stavitel příliš neušetří ani na stavebním materiálu, jeho ceny se totiž v polovině léta snížily jen neznatelně o 0,1 procenta. Mnohé […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 09. 2024

Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují

Měřeno Swiss Life Hypoindexem zůstávají úrokové sazby hypoték stále vysoké. Jako čirá utopie se tak jeví předpovědi, že by se na konci letošního roku mohly pohybovat okolo čtyř procent. Za poslední čtyři měsíce klesla průměrná sazba jen o 0,19 procentního bodu. Těžko proto očekávat, že by se za následující čtyři měsíce snížila o 1,38 procentního […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

06. 09. 2024

Bytový dluh v Praze stále narůstá, stát na tom tratí miliardy

Nabídka nových bytů v Praze výrazně zaostává a ceny proto začaly opět růst. A to navzdory tomu, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste. Podle Central Group jejich počet v metropoli dosahuje již téměř 145 tisíc. Kvůli dlouhodobě nefunkčnímu systému povolování nových staveb se je ale nedaří v dostatečném počtu uvádět na trh.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *