Středa 03. března. Svátek má Kamil.

ČMSS vypovídá spořicí smlouvy. Už ani netají, že jsou drahé

Jana Zámečníková

A je to tady! ČMSS vypovídá další starší smlouvy o stavebním spoření. Důvodem už ani není nepravidelné spoření či překročení cílové částky, ale nízké úrokové sazby na trhu, které příliš nehrají do karet stavebním spořitelnám. Z pohledu stavební spořitelny jsou výpovědi v celku pochopitelné, ale mají na to právo?

Klientka ČMSS má smlouvu uzavřenou od roku 1999. Před několika dny obdržela dopis od stavební spořitelny, ve kterém dostala výpověď smlouvy o stavebním spoření. K jejímu velkému překvapení spořitelně nevadí, že si pravidelně nespoří, ale spíše nízké úrokové sazby na trhu. Spořitelnám se tak tyto starší smlouvy dlouhodobě nevyplácí a postupně se jich zbavují. Klientka tušila, že jí spořitelna brzy vypoví smlouvu, protože si již delší dobu nespořila. Důvod, který ovšem spořitelna uvedla, ji překvapil. 

Liška již nemůže přehlížet vývoj úrokových sazeb

V dopise od Lišky stojí: „Celý bankovní sektor je dlouhodobě vystaven negativnímu vlivu extrémně nízkých úrokových sazeb a ani my nemůžeme tento vývoj ignorovat. Vaše smlouva o stavebním spoření je úročena sazbou, která neodpovídá současné situaci na trhu a kterou nemůžeme z ekonomických důvodů dále akceptovat.“

Liška našla oporu v zákoně

Spořitelna smlouvu vypovídá na základě § 2675, odst. 1) zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Toto ustanovení upravuje jiný než platební účet, což je tedy i účet stavebního spoření. Ustanovení přesně říká: „Ten, kdo vede účet, může závazek ze smlouvy o účtu vypovědět s účinností ke konci měsíce následujícího po měsíci, v němž výpověď došla majiteli účtu.“ Jelikož tedy klientka ČMSS obdržela dopis začátkem června, smlouva je ukončena ke dni 31. července 2015.

Ze stejného důvodu vypovídala smlouvy v roce 2013 i Stavební spořitelna České spořitelny tehdy na základě obdobného ustanovení Obchodního zákoníku, která ale dávala výpovědní lhůtu tři měsíce, tedy stejně dlouhou, jakou měl klient.

Stavební spořitelny bohužel našli skulinku, která je v souladu s platnou právní úpravou. Spořitelna se opírá o důvodovou zprávu NOZ, kde jsou přímo zmíněny účty stavebního spoření: „Zvláštní ustanovení pro jiné než platební účty se vztahují jednak na účty, které nejsou platebními účty podle zákona o platebním styku (např. účty stavebního spoření, účty s výpovědní dobou nebo účty, které si mezi sebou vedou poskytovatelé platebních služeb).“

K vypovězení starých smluv spořitelně napomáhá i § 3077 Občanského zákoníku: „Účet se řídí tímto zákonem ode dne nabytí jeho účinnosti, i když k uzavření smlouvy o účtu došlo před tímto dnem; vznik této smlouvy, jakož i práva a povinnosti z ní vzniklé přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se však posuzují podle dosavadních právních předpisů.“

Finanční prostředky si převeďte na jiný účet

Klienti bohužel s výpovědí nic nezmůžou. Mají přibližně měsíc, aby si rozmysleli, kam chtějí zůstatek účtu stavebního spoření převést.

K převodu poslouží formulář „Žádost o převod finančních prostředků“, který je součástí zaslané výpovědi. Ještě je nutné si nechat ověřit svůj podpis. K usnadnění nabízí spořitelna ověření zdarma u svého obchodního zástupce.

U příležitosti ověření podpisu neopomene finanční poradce ČMSS zmínit „zvýhodněné“ podmínky nové smlouvy o stavebním spoření pro „věrné“ klienty. Za věrného klienta je považován klient se starší smlouvu o stavebním spoření. Po důkladném prostudování ovšem tak výhodné „zvýhodněné“ podmínky nejsou. S nabízenou prémií 2 tisíce korun při uzavření nové smlouvy a převedením celého zůstatku stavebního spoření ve výši 230 000 korun získáme po šesti letech 253 328 korun. To odpovídá efektivní roční sazbě 1,62 procenta.

Pokud nechce klient zafixovat své finanční prostředky na šest let, může si nechat převést naspořené finanční prostředky na běžný nebo spořicí účet, případně si nechat zaslat šekovou poukázku na adresu trvalého bydliště. Získá tím i více času na rozmyšlenou, co si počít s penězi, pokud je zrovna nepotřebuje. Platební příkaz podá spořitelna k datu výpovědi. Peníze by tak měly klientovi přijít během několika dní. V případě, že klient nezašle odpovědní lístek, zůstanou jeho finanční prostředky na účtu u stavební spořitelny, ale samozřejmě již nebudou dále úročeny.

Tip redakce:
Příběh čtenáře: Obstrukce od Lišky

Předchozí článek: «
Následující článek: »

5 komentářů k článku “ČMSS vypovídá spořicí smlouvy. Už ani netají, že jsou drahé”

 1. Mikkes napsal:

  Vypovidaji smlouvy i nezletilych klientu?

  Dobry den, zeptam se i pod timto clankem:

  Vite nekdo, zda jsou vypovidany i smlouvy nezletilych klientu?

  Jaky je potom postup?

  Jsou eventuelne tyto smlouvy lepe chraneny proti soucasne vlne zbavovani se starych smluv sporitelnami?

  Diky za jakekoli aktualni informace.

 2. jimmy napsal:

  Nezletile nevypovidaji. Jinak dTest ma jiny nazor – smlouvu, ve ktere je jednoznacne vypsano, jakymi zpusoby lze smlouvu vypovedet, neni mozne vypovedet na zaklade obecneho ustanoveni zakona. Dale – vypovedi jsou zasilany beznym dopisem – nereagujte na ne a sporte dal…

  1. Harry napsal:

   Re:

   Jenže v dTestu již trochu couvli a říkají, že to může rozhodnout jen soud, viz http://www.va­sestiznosti.cz/stiz­nost/7121/vypo­ved-smlouvy-o-stavebnim-sporeni

   Takže jsou 3 možnosti:

   1. potvrdit výpověď a nechat si poslat peníze,
   2. reklamovat, stěžovat si, posunout arbitrovi… soudit se,
   3. hrát mrtvého brouka (spoléhat se na to, že výpovědi byly posílány běžným dopisem) a čekat.

   Otázkami u této varianty je, zda zde neplatí „fikce doporučení“ a zda se tím neprošvihne nějaká „reklamační doba“ ve smyslu „pokud se neozvete, souhlasíte“, i když to ve výpovědi není uvedeno.

 3. Martin napsal:

  A jak to dopadlo?

  Docela by mne zajimalo, jak to dopadlo. Je v příběhu něco nového?

 4. zero napsal:

  Vstupní vklad
  Dobrý den,

  chápu,že v této době nepříznivého úroku,liška vypovídá staré smlouvy,ale jakmile zruší smlouvu s určitou cílovou částkou,kterou klient zaplatil (viz. pro cílovou částku 800 000 kč ,je vstupní vklad 8000 kč).Tak by měl být tento vklad kompenzován.Buď založením nové smlouvy s původní cílovou částkou bez poplatku,nebo vrácením poměrné části vkladu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *