EUR 25.420

USD 22.418

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.420

USD 22.418

Text: Jana Zámečníková

29. 06. 2018

ČNB opět zvýšila sazby. Proč některé banky zlevňují hypotéky?

 

Česká národní banka (ČNB) ve středu oznámila další zvýšení základní úrokové sazby. Některé banky jdou ale opačným směrem a úrokové sazby hypotečních úvěrů snižují. Proč hypotéky zlevňují? 


ČNB již počtvrté za posledních 10 měsíců zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba, od které se odvíjí i úročení hypotečních úvěrů, vzrostla o dalších 0,25 procentního bodu na jedno procento. Některé banky se přesto rozhodly hypoteční sazby zlevnit.

Zlevňuje Equa bank a dokonce i Česká spořitelna

Česká spořitelna snížila v reakci na krok ČNB úrokové sazby u vybraných hypotečních úvěrů o 0,2 procentního bodu. Hypotéky s fixací na pět budou od 2. července až do odvolání začínat na 2,49 procentech, osmiletých fixací na 2,59 procentech a desetiletých fixací na 2,69 procentech.
Equa bank oznámila snížení úrokových sazeb dokonce ještě těsně před rozhodnutím centrální banky o dalším zvýšení sazeb. Od 1. července až do konce letních prázdnin zlevňuje Equa bank hypotéky o 0,2 procentního bodu. Sazbu od 2,29 procenta bude Equa bank nabízet nejen na výstavbu nebo koupi domu či byt, ale i při refinancování.
A co banky přimělo jít proti proudu rostoucích sazeb? Česká spořitelna podle vlastních slov „reaguje na stále rostoucí zájem Čechů financovat své vlastní bydlení.“ Zájem o hypotéky ale spíše naopak chladne. Poprvé od roku 2009 totiž podle Fincentrum Hypoindexu došlo k meziměsíčnímu poklesu počtu i objemu nových úvěrů.
„V reakci na tento pokles trhu jsme se rozhodli zavést na dva měsíce akční slevu na všechny druhy hypoték a nabídnout tak klientům jednu z posledních možnosti, jak získat levnější a dostupnější hypotéky na českém trhu, uvedl Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje retailového bankovnictví Equa bank.
Důvodem jsou tak spíše klesající počty i objemy poskytnutých hypoték a snaha bank přilákat na nižší sazby více klientů na úkor konkurence. Slevy na hypoteční sazby však nebudou mít dlouhého trvání. Další zvyšování sazeb je na obzoru a zájem o hypotéky bude i přes levnější hypotéky nadále klesat.
„Můžeme předpokládat, že kvůli rostoucím cenám nemovitostí a dalším nadcházejícím regulacím trhu hypoték ČNB se zájem o hypotéky posune spíše k refinancování než k žádostem o nové úvěry,“ vysvětluje Ondřej Hák.

Zdražování přesto přichází

Sazby hypotečních úvěrů pozvolna rostou již několik měsíců. Podle Fincentrum Hypoindexu se průměrná úroková sazba hypoték v květnu zasekla na 2,51 procentech. Přestože většina bank zatím vyčkává, jak se po kroku centrální banky zachová konkurence, další zdražování hypoték se blíží mílovými kroky.
Některé banky již nyní potvrzují, že by sazby mohly začít růst již během července. „Zvýšení sazeb ze strany ČNB se do sazeb hypotečních úvěrů velmi pravděpodobně promítneme během července,“ uvedl pro ČTK ředitel pro úvěrové produkty Moneta Money Bank Tomáš Kostrhoun.
Během léta by by hypotéky mohly podražit o 0,2 procentního bodu. „V současnosti se průměrné sazby u nejobvyklejších variant hypotečních úvěrů pohybují kolem 2,5 % p. a. Očekávám, že banky změnu co nevidět promítnou do svých sazebníků a po letních prázdninách se sazby budou pohybovat někde kolem 2,7 % p. a.,“ odhaduje David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

ČNB letos neřekla své poslední slovo

ČNB přistoupila ke čtvrtém zvyšování základní úrokové sazby dříve, než se původně očekávalo. Přesto krok ČNB analytiky nepřekvapil. „Centrální banka reaguje na vyšší než očekávanou inflaci a na oslabování kurzu koruny,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že bankovní rada s dalším utahováním měnových podmínek nebude váhat, pokud pro to budou podmínky. „Zůstane-li koruna dále na slabších hodnotách, lze očekávat další zvyšování úrokových sazeb,“ uvedl analytik Raifeisenbank František Táborský.
Další růst základních úrokových sazeb by mohl přijít na podzim. „Ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku by pak podle nás mělo následovat ještě jedno zvýšení sazeb. Dvoutýdenní repo sazba by tak na konci roku měla být na úrovni 1,25 procenta,“ míní František Táborský.
Banky si v rámci konkurenčního boje zatím ukrajují ze svých marží. „Banky absorbují část zvýšených nákladů v důsledku zvyšování sazeb, ale vzhledem k velice nízkým maržím, budou muset ceny upravovat,“ řekl ČTK mluvčí mBank Pavel Vlček. A každé zvýšení základních úrokových sazeb se dříve či později promítne i do hypotečních sazeb. Dalšímu zdražování hypoték se tak nevyhneme.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Hypotéky úrokové sazby únor 2020

Aktuální sazby hypoték: Sazby se usazují nad 4 %

Úrokové sazby hypoték se ve většině bank již během listopadu dostaly za hranici 4 %. Ceny zdrojů ale zůstávají vysoké a ČNB by mohla pokračovat v utahování měnových kohoutů. Brzy se tak můžeme dočkat dalšího zdražování hypotečních úvěrů.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

02. 12. 2021

Na jaře mohou sazby hypoték dosáhnout i do nedávna nepředstavitelných 6 %

Česká národní banka rozhodla, že bude více regulovat hypoteční trh a sáhla ke zpřísnění limitů pro poskytování hypoték, a to od dubna 2022. „Proto na jaře příštího roku kvůli těmto novým opatřením nedosáhne na hypotéky desetina lidí, kteří by za předchozích podmínek hypotéku dostali,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Text: Milan Vodička

01. 12. 2021

ČNB nově nastaví limity ukazatelů LTV, DTI a DSTI u hypotečních úvěrů,  zvýší i proticyklickou kapitálovou rezervu na 2 %

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o nastavení limitů úvěrových ukazatelů při poskytování hypotečních úvěrů na základě nově získaných zákonných pravomocí. Od 1. dubna 2022 budou poskytovatelé hypotečních úvěrů opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI.

Text: Milan Vodička

25. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.