EUR 24.740

USD 23.154

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.740

USD 23.154

ČNB opět zvýšila sazby. Proč některé banky zlevňují hypotéky?

 

Česká národní banka (ČNB) ve středu oznámila další zvýšení základní úrokové sazby. Některé banky jdou ale opačným směrem a úrokové sazby hypotečních úvěrů snižují. Proč hypotéky zlevňují?

Loading 


ČNB již počtvrté za posledních 10 měsíců zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba, od které se odvíjí i úročení hypotečních úvěrů, vzrostla o dalších 0,25 procentního bodu na jedno procento. Některé banky se přesto rozhodly hypoteční sazby zlevnit.

Zlevňuje Equa bank a dokonce i Česká spořitelna

Česká spořitelna snížila v reakci na krok ČNB úrokové sazby u vybraných hypotečních úvěrů o 0,2 procentního bodu. Hypotéky s fixací na pět budou od 2. července až do odvolání začínat na 2,49 procentech, osmiletých fixací na 2,59 procentech a desetiletých fixací na 2,69 procentech.
Equa bank oznámila snížení úrokových sazeb dokonce ještě těsně před rozhodnutím centrální banky o dalším zvýšení sazeb. Od 1. července až do konce letních prázdnin zlevňuje Equa bank hypotéky o 0,2 procentního bodu. Sazbu od 2,29 procenta bude Equa bank nabízet nejen na výstavbu nebo koupi domu či byt, ale i při refinancování.
A co banky přimělo jít proti proudu rostoucích sazeb? Česká spořitelna podle vlastních slov „reaguje na stále rostoucí zájem Čechů financovat své vlastní bydlení.“ Zájem o hypotéky ale spíše naopak chladne. Poprvé od roku 2009 totiž podle Fincentrum Hypoindexu došlo k meziměsíčnímu poklesu počtu i objemu nových úvěrů.
„V reakci na tento pokles trhu jsme se rozhodli zavést na dva měsíce akční slevu na všechny druhy hypoték a nabídnout tak klientům jednu z posledních možnosti, jak získat levnější a dostupnější hypotéky na českém trhu, uvedl Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje retailového bankovnictví Equa bank.
Důvodem jsou tak spíše klesající počty i objemy poskytnutých hypoték a snaha bank přilákat na nižší sazby více klientů na úkor konkurence. Slevy na hypoteční sazby však nebudou mít dlouhého trvání. Další zvyšování sazeb je na obzoru a zájem o hypotéky bude i přes levnější hypotéky nadále klesat.
„Můžeme předpokládat, že kvůli rostoucím cenám nemovitostí a dalším nadcházejícím regulacím trhu hypoték ČNB se zájem o hypotéky posune spíše k refinancování než k žádostem o nové úvěry,“ vysvětluje Ondřej Hák.

Zdražování přesto přichází

Sazby hypotečních úvěrů pozvolna rostou již několik měsíců. Podle Fincentrum Hypoindexu se průměrná úroková sazba hypoték v květnu zasekla na 2,51 procentech. Přestože většina bank zatím vyčkává, jak se po kroku centrální banky zachová konkurence, další zdražování hypoték se blíží mílovými kroky.
Některé banky již nyní potvrzují, že by sazby mohly začít růst již během července. „Zvýšení sazeb ze strany ČNB se do sazeb hypotečních úvěrů velmi pravděpodobně promítneme během července,“ uvedl pro ČTK ředitel pro úvěrové produkty Moneta Money Bank Tomáš Kostrhoun.
Během léta by by hypotéky mohly podražit o 0,2 procentního bodu. „V současnosti se průměrné sazby u nejobvyklejších variant hypotečních úvěrů pohybují kolem 2,5 % p. a. Očekávám, že banky změnu co nevidět promítnou do svých sazebníků a po letních prázdninách se sazby budou pohybovat někde kolem 2,7 % p. a.,“ odhaduje David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

ČNB letos neřekla své poslední slovo

ČNB přistoupila ke čtvrtém zvyšování základní úrokové sazby dříve, než se původně očekávalo. Přesto krok ČNB analytiky nepřekvapil. „Centrální banka reaguje na vyšší než očekávanou inflaci a na oslabování kurzu koruny,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že bankovní rada s dalším utahováním měnových podmínek nebude váhat, pokud pro to budou podmínky. „Zůstane-li koruna dále na slabších hodnotách, lze očekávat další zvyšování úrokových sazeb,“ uvedl analytik Raifeisenbank František Táborský.
Další růst základních úrokových sazeb by mohl přijít na podzim. „Ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku by pak podle nás mělo následovat ještě jedno zvýšení sazeb. Dvoutýdenní repo sazba by tak na konci roku měla být na úrovni 1,25 procenta,“ míní František Táborský.
Banky si v rámci konkurenčního boje zatím ukrajují ze svých marží. „Banky absorbují část zvýšených nákladů v důsledku zvyšování sazeb, ale vzhledem k velice nízkým maržím, budou muset ceny upravovat,“ řekl ČTK mluvčí mBank Pavel Vlček. A každé zvýšení základních úrokových sazeb se dříve či později promítne i do hypotečních sazeb. Dalšímu zdražování hypoték se tak nevyhneme.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

nákup nemovitosti

Je letošní rok vhodný pro nákup nemovitosti?

Letošní rok je charakteristický zatím dvěma zásadními vlastnostmi. Oživení trhu nemovitostí i hypoték přináší určitou naději, že bude brzy lépe. Na druhou stranu, ale trh nemovitostí oživuje o dost rychleji, než klesají úrokové sazby u hypoték. Tak jak tedy: koupit nové bydlení, nebo ještě čekat?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024

Swiss Life Hypoindex červen 2024: Úrokové sazby hypoték hlásí bezvětří

Již pátý měsíc se měřeno Swiss Life Hypoindexem úrokové sazby hypotečních úvěrů prakticky nehýbou. Průměrný úrok se pohybuje mírně nad 5,5 % p. a. Optimistické představy, že sazby hypoték budou více kopírovat poměrně svižné tempo České národní banky a v polovině roku se běžně budou pohybovat pod pětiprocentní hranicí, se nenaplnily, a hned tak nenaplní. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

07. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *