EUR 23.490

USD 21.598

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.490

USD 21.598

Česká spořitelna jde proti proudu. Zlevňuje hypotéky

 

České spořitelně se v prvním čtvrtletí podařilo navýšit tržní podíl v hypotékách na téměř 33 procent a stát se lídrem hypotečního trhu. Svou pozici hypoteční jedničky si snaží udržet i ve čtvrtletí druhém a hypotéky zlevňuje. Příčina však může být i jinde.

Loading 


Česká spořitelna navýšila v prvním čtvrtletí 2017 tržní podíl z loňských 26 procent na 32,7 procenta. Sjednala 8700 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 17,5 miliard korun a dostala se do čela hypotečního trhu. Po osmi letech tak porazila i Hypoteční banku, která dosáhla v prvních třech měsících letošního roku tržního podílu 29,6 procenta.
„Na růstu našeho tržního podílu se vedle příznivých úrokových sazeb podepsal i fakt, že u hypoték máme díky dlouholetým zkušenostem s jejich poskytováním nastavený rychlý schvalovací proces. Jsme tak schopni zvládnout velké množství obchodů v krátkém čase a vyjít vstříc klientům, kteří poptávají financování vlastního bydlení,“ řekl Karel Chábek, manažer hypoték České spořitelny.

Delší fixace hrají prim

Česká spořitelna snížila úrokové sazby pěti, osmi a desetiletých fixací o 0,2 procentního bodu. Fixaci na pět a osm let získáte nově od 1,99 procenta a na deset let od 2,09 procenta. Jde však zatím o časově omezenou akci, která skončí 9. července 2017.
Kromě toho, že se snížení úrokových sazeb týká pouze dlouhodobějších fixací, je navíc pouze pro úvěry poskytnuté maximálně do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Je zřejmé, že nejde pouze o získání většího podílu na trhu, ale i o doporučení ČNB, které bankám předepisuje poskytovat v rozmezí od 80 do 90 procent LTV pouze 15 procent nově poskytnutých úvěrů.
Nové omezení hypoték, které se vztahuje vždy na kalendářní čtvrtletí, je v platnosti teprve od dubna. Některé banky již přiznaly, že limitu stanoveného ČNB dosáhly a čerpání hypoték odkládají na červenec. Česká spořitelna podobné údaje neposkytuje, ale vzhledem k akci, kterou oznámila v pondělí 12. června, se dá předpokládat, že se limitu blíží a připravuje si půdu na další čtvrtletí.

Zlevňují i některé menší banky

Expobank si s úrokovými sazbami pohrává každou chvíli. Po mírném zdražení v minulém měsíci, se tentokrát zaměřila na slevy pětileté fixace a symbolické zdražení jednoletých fixací. Od 7. června můžete získat fixaci na pět let o 0,05 procentního bodu levněji (od 3,20 procenta). Fixace na jeden rok navýšila Expobank o 0,02 procentního bodu na 4,14 procenta.

Air Bank: Převedete více, zaplatíte méně

Air Bank se snaží přetáhnout hypoteční klienty z jiných bank. Air Bank totiž zatím ještě neumožňuje sjednání nové hypotéky, zaměřuje se pouze na refinancování. Od 1. června zavedla pásmové úročení a zvýhodnila hypotéky nad 1,5 milionu korun. Hypotéku nabízí s fixací pouze na pět let do 1,5 milion korun s úrokem od 2,19 procenta a nad 1,5 milionu korun od 1,99 procenta.
Kromě pevné úrokové sazby na pět let si může klient zvolit také pohyblivou sazbu s pětiletým stropem u hypoték do 1,5 milionu korun s úrokem 2,2 procenta a nad 1,5 milionu korun se sazbou 2 procenta.
ČNB zřejmě zlevňování hypoték neocení, protože jako jednu z příčin tvořící se realitní bubliny uvádí právě rostoucí zájem o hypoteční úvěry kvůli nízkým úrokovým sazbám. Přesto se zdá, že její opatření hypoteční trh začala chladit. Je ale možné, že konkurenční boj bank může trhem ještě zacloumat.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *