EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

Text: Jana Zámečníková

15. 06. 2017

0 komentářů

Česká spořitelna jde proti proudu. Zlevňuje hypotéky

 

České spořitelně se v prvním čtvrtletí podařilo navýšit tržní podíl v hypotékách na téměř 33 procent a stát se lídrem hypotečního trhu. Svou pozici hypoteční jedničky si snaží udržet i ve čtvrtletí druhém a hypotéky zlevňuje. Příčina však může být i jinde. 


Česká spořitelna navýšila v prvním čtvrtletí 2017 tržní podíl z loňských 26 procent na 32,7 procenta. Sjednala 8700 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 17,5 miliard korun a dostala se do čela hypotečního trhu. Po osmi letech tak porazila i Hypoteční banku, která dosáhla v prvních třech měsících letošního roku tržního podílu 29,6 procenta.
„Na růstu našeho tržního podílu se vedle příznivých úrokových sazeb podepsal i fakt, že u hypoték máme díky dlouholetým zkušenostem s jejich poskytováním nastavený rychlý schvalovací proces. Jsme tak schopni zvládnout velké množství obchodů v krátkém čase a vyjít vstříc klientům, kteří poptávají financování vlastního bydlení,“ řekl Karel Chábek, manažer hypoték České spořitelny.

Delší fixace hrají prim

Česká spořitelna snížila úrokové sazby pěti, osmi a desetiletých fixací o 0,2 procentního bodu. Fixaci na pět a osm let získáte nově od 1,99 procenta a na deset let od 2,09 procenta. Jde však zatím o časově omezenou akci, která skončí 9. července 2017.
Kromě toho, že se snížení úrokových sazeb týká pouze dlouhodobějších fixací, je navíc pouze pro úvěry poskytnuté maximálně do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Je zřejmé, že nejde pouze o získání většího podílu na trhu, ale i o doporučení ČNB, které bankám předepisuje poskytovat v rozmezí od 80 do 90 procent LTV pouze 15 procent nově poskytnutých úvěrů.
Nové omezení hypoték, které se vztahuje vždy na kalendářní čtvrtletí, je v platnosti teprve od dubna. Některé banky již přiznaly, že limitu stanoveného ČNB dosáhly a čerpání hypoték odkládají na červenec. Česká spořitelna podobné údaje neposkytuje, ale vzhledem k akci, kterou oznámila v pondělí 12. června, se dá předpokládat, že se limitu blíží a připravuje si půdu na další čtvrtletí.

Zlevňují i některé menší banky

Expobank si s úrokovými sazbami pohrává každou chvíli. Po mírném zdražení v minulém měsíci, se tentokrát zaměřila na slevy pětileté fixace a symbolické zdražení jednoletých fixací. Od 7. června můžete získat fixaci na pět let o 0,05 procentního bodu levněji (od 3,20 procenta). Fixace na jeden rok navýšila Expobank o 0,02 procentního bodu na 4,14 procenta.

Air Bank: Převedete více, zaplatíte méně

Air Bank se snaží přetáhnout hypoteční klienty z jiných bank. Air Bank totiž zatím ještě neumožňuje sjednání nové hypotéky, zaměřuje se pouze na refinancování. Od 1. června zavedla pásmové úročení a zvýhodnila hypotéky nad 1,5 milionu korun. Hypotéku nabízí s fixací pouze na pět let do 1,5 milion korun s úrokem od 2,19 procenta a nad 1,5 milionu korun od 1,99 procenta.
Kromě pevné úrokové sazby na pět let si může klient zvolit také pohyblivou sazbu s pětiletým stropem u hypoték do 1,5 milionu korun s úrokem 2,2 procenta a nad 1,5 milionu korun se sazbou 2 procenta.
ČNB zřejmě zlevňování hypoték neocení, protože jako jednu z příčin tvořící se realitní bubliny uvádí právě rostoucí zájem o hypoteční úvěry kvůli nízkým úrokovým sazbám. Přesto se zdá, že její opatření hypoteční trh začala chladit. Je ale možné, že konkurenční boj bank může trhem ještě zacloumat.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.