EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

Text: Petr Zámečník

04. 08. 2017

0 komentářů

ČNB zvýšila sazby. Kdy a jak zdraží hypotéky?

 

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na včerejším zasedání rozhodla zvýšit základní úrokové sazby. Jak moc a jak rychle se měnové rozhodnutí promítne do ceny hypoték?

Loading 


Česká národní banka včera rozhodla o zvýšení základních úrokových sazeb s účinností od dnešního dne. 2T repo sazba vzrostla o 0,2 procentního bodu na 0,25 %, lombardní sazba se zvýšila o 0,25 procentního bodu na 0,5 % a diskontní sazba zůstala beze změny na 0,05 %. Jde o první zvýšení sazeb od listopadu 2012.
Zvýšení základních úrokových sazeb ČNB se promítne na finančním trhu poměrně rychle. Prognóza České národní banky předpokládá zvýšení mezibankovní tříměsíční sazby 3M PRIBOR do konce roku na 0,5 %. Včera přitom dosahoval 0,31 %. A úrokové sazby mají i dále růst. Za dva roky v roce 2019 se má vyšplhat až ke 2 %.
Graf 1: Prognóza vývoje mezibankovní úrokové sazby 3M PRIBOR
3M PRIBOR - mezibankovní úrokové sazby - predikce ČNB
Zdroj: ČNB

Variabilní sazby hypoték budou první

Zvyšování úrokových sazeb se promítne i do hypotečních úvěrů. Základní úrokové sazby ČNB určují cenu peněz pro banky, od nich se odvíjí cena peněz na mezibankovním trhu a odtud se vyšší úroky přelijí mimo jiné do úrokových sazeb hypoték. Nejrychleji změnu pravděpodobně pocítí stávající klienti s variabilní úrokovou sazbou.
Hypoteční úvěry s variabilní sazbou jsou nejčastěji navázány na 1M PRIBOR (jednoměsíční mezibankovní úrokovou sazbu). Ta se včera nacházela na úrovni 0,2 %. Ostatně jako v průměru celý letošní rok. Jakmile tato úroková sazba vzroste, příští měsíc budou lidé s pohyblivými sazbami platit více.

Vliv na cenu hypoték ale nebude velký

Česká národní banka přistoupila k minimálnímu zvýšení úrokových sazeb. Velmi pravděpodobně se sice toto zvýšení promítne i v ceně hypoték, ale opět v řádu desetin procenta. Navíc ještě může zapracovat konkurenční prostředí a banky ke zvýšení úroků přistoupí spíše později než dříve.
„Nedělejme si iluze, že zvýšení základní sazby centrální banky o 20 bazických bodů zásadním způsobem změní podmínky na úvěrovém trhu,“ uvedl Jiří Rusnok, guvernér ČNB, a dodal: „Je to spíš naznačení směru, kam sazby mohou směřovat. Reálné úrokové podmínky se tím změní minimálně.“
V rámci tlumení hypotečního boomu ČNB pracuje především s kapitálovými přirážkami a „doporučeními“, která omezují poskytování hypotečních úvěrů mnohem efektivněji.

Další zvýšení sazeb? Zatím spíše není v dohledu

Česká národní banka byla první centrální bankou v regionu, která ke zvýšení sazeb přistoupila. A to navzdory setrvávajícím nulovým sazbám v eurozóně. Evropská centrální banka (ECB) přitom v současnosti zvyšování sazeb a utahování kohoutků měnové politiky neplánuje.
Podle Jiřího Rusnoka to ale není problém. Situace České republiky je diametrálně odlišná od situace v eurozóně, které se nedaří nastartovat růst mezd a pokles nezaměstnanosti. Nicméně uvolněná měnová politika ECB může být překážkou dalšímu dohlednému zvyšování sazeb v Česku. Zájemci o hypoteční úvěr se tak zatím nemusí obávat rychlého růstu úroků.
„Dle nás dojde k dalšímu zvýšení sazeb ve druhém až třetím čtvrtletí 2018 a pak na začátku roku 2019,“ uvádí  Jiří Polanský, analytik České spořitelny (ČS). Obdobný názor má i Miroslav Novák, analytik Akcenta: „Pokud se však podíváme na novou inflační prognózu ČNB, tak nás v nejbližších čtvrtletích žádné výrazné zvyšování sazeb rozhodně nečeká.“ Ještě později ČNB přistoupí ke zvyšování sazeb podle Petra Sklenáře, hlavního ekonoma J&T Banky: Další zvýšení sazeb se pravděpodobně odsouvá hluboko do příštího roku, možná až na samotný konec roku 2018.“
S tímto ale nesouhlasí Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank pro ČR: Pokud by následný vývoj na trhu byl po dnešním „testovacím“ zvýšení sazeb poměrně klidný a koruna by dle našeho očekávání nevykazovala známky výraznějšího posílení, nelze vyloučit v letošním roce ještě jedno zvýšení sazeb. Ve dvouletém horizontu v tuto chvíli předpokládáme růst základních sazeb ČNB až na úroveň 1 %.“
Zvyšování sazeb v letošním roce připouští i Viktor Zeisel, analytik Komerční banky (KB): Podle našeho odhadu ji [ČNB – pozn. red.] rostoucí domácí inflační tlaky přimějí centrální bankéře zvyšovat sazby ještě jednou. Mělo by se tak stát na listopadovém zasedání. V příštím roce pak podle nás přijdou ještě další tři zvýšení sazeb. Největší nejistotou je budoucí politika ECB. Pokud ta nezačne také utahovat svou měnovou politiku, tak bude ČNB sazby zvedat těžko. Druhou nejistotu představuje kurz koruny. Jestli bude posilovat příliš, tak sazby také porostou pomaleji.“
Velmi kritický je ke kroku České národní banky Jiří Cihlář, analytik NextFinance: ČNB zůstávala u nulových sazeb, i když už ekonomika rostla a byla nízká nezaměstnanost. To nemohlo vést k ničemu jinému, než že si domácnosti naberou levné hypotéky. A když se tak stalo, sazby ČNB jdou nahoru. A to zase nepovede k ničemu jinému, než že zdraží i hypotéky. To je hodně jedovatý koktejl. Přesně tak se chovala americká centrální banka před rokem 2008. Skončilo to globální krizí, která zasáhla skoro celý svět.“
S tak přísnou kritikou nesouhlasí Jakub Seidler: Dle našeho názoru je postupný růst sazeb v současné situaci již žádoucí. Ekonomický růst je příznivý a v některých ohledech lze v ekonomice již pozorovat známky přehřívání. Řada ekonomických ukazatelů se pohybuje na svých nejpříznivějších historických hodnotách, nulové sazby tak již nejsou konzistentní se současným stavem ekonomiky a vedou ke vzniku nerovnováh.“

Konec levných hypoték? Pomalu ano…

Česká národní banka svým krokem ukončila období extrémně levných hypotečních (i jiných) úvěrů. Je otázkou, zda přistoupí k dalšímu zvýšení letos, nebo až v průběhu příštího roku. V horizontu hypotečních úvěrů uzavíraných na 20 až 30 let to není velký rozdíl.
„Navýšení repo sazby z 0,05 na 0,25 % není ve srovnání se sazbou 3,75 % z doby před krizí v roce 2008 příliš velké. ČNB tím však vyslala signál, že éra levných peněz pomalu končí,“ hodnotila zvýšení sazeb Ivana Tesařová z poradenské společnosti Grant Thornton Advisory a dodala: „V blízké budoucnosti nelze očekávat nárůst sazeb na spořicích účtech, a to především v důsledku stávajícího přebytku likvidity bank. Naopak půjčky mírně zdraží, hypotéky nevyjímaje.“
„Zvýšení úrokových sazeb ČNB by z podstaty věci mělo vést k nárůstu úroků z úvěrů a stejně tak k lepšímu zúročení na spořicích účtech. Tedy, myslím si, že je zde poměrně jasno, co se týče směru dopadu růstu úroků ČNB. Nicméně, nárůst úroků (ať již z úvěrů anebo úroků pro střadatele) asi nebude nijak zásadní a je dobré mít na paměti, že reálné úrokové sazby ČNB (tedy výše nominální sazeb očištěných o inflaci) zůstávají záporné a tento stav bude trvat ještě dlouhou dobu,“ uzavřel Jaromír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték – žádná velká párty se nekoná

Řečeno sportovní terminologií skončil vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů českých bank za poslední měsíc skóre 4:4:1. Čtyři banky ponechaly své úrokové sazby bez jakýchkoli změn, čtyři je kosmeticky snížily a jedna je „logicky“ zvýšila. Jen připomeňme, že v tomto období, konkrétně 2. května 2024, snížila Česká národní banka svoji klíčovou sazbu o půl procentního bodu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 05. 2024

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod pět procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na to budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *