Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Lidé splácí hypotéky lépe… je čas se bát o budoucnost?

Past na peníze - bankovky

Petr Zámečník

Podíl úvěrů v selhání již několik let klesá. Lidem se daří čím dál lépe a na splátky hypoték mají dostatek peněz. Je na čase se začít obávat o budoucnost?

Lidé splácí lépe nejen hypotéky, ale úvěry obecně. Podíl bankovních úvěrů v selhání klesl na 2,91 %. Přitom v době finanční krize po roce 2007 vystoupal až nad 5% úroveň. Mnohem lépe se daří splácet i úvěry na bydlení (1,9 %) a specificky též hypotéky (1,51 %). Lépe u hypoték bylo před pádem banky Lehman Brothers.

Graf 1: Podíl úvěrů v selhání

Lidé splácí lépe úvěry

Zdroj: Vlastní zpracování z dat ČNB

Důvodem, proč lidé splácí lépe své úvěry, je zejména dobrá ekonomická situace České republiky. Nezaměstnanost je na rekordně nízké úrovni, mzdy rostou… Pomáhají i nízké úrokové sazby, které snižují splátky úvěrů při konsolidaci půjček či refinancování hypoték. V této optimistické situaci si Česká národní banka (ČNB) dělá těžkou hlavu a hledá způsoby, jak optimismus zmírnit.

Úrokové sazby porostou

Hlavním důvodem pro obezřetnost centrální banky je nikoli obava, ale jistota, že úrokové sazby porostou. O to se Česká národní banka stará a ještě postará sama. Již ukončení intervencí proti české koruně mělo za následek zdražení zdrojů – a s tím i zvýšení úrokových sazeb úvěrů v čele s hypotékami.

Česká národní banka postrčila úrokové sazby hypoték vzhůru též svým „doporučením“ poskytovat hypotéky pouze do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti a pouze 15 % na úrovni 80 až 90 % LTV – a právě ve druhém pásmu úroky rostou nejrychleji, jak se banky pokouší odradit „nadlimitní“ poptávku. Pokud by ČNB získala další pravomoci z novely zákona o ČNB, mohlo by dojít k ještě tvrdšímu omezení dostupnosti hypoték.

V neposlední řadě úrokové sazby porostou v rámci normalizace měnové politiky ČNB – a tedy růstu základních úrokových sazeb. Od nich se odvíjí ceny zdrojů a úrokové sazby na mezibankovním trhu a ty se následně promítnou do úrokových sazeb pro občany. Ke zvýšení sazeb by mohlo dojít dle ČNB ve 3. čtvrtletí 2017. Někteří analytici jsou ale v očekávání střídmější. Věříme, že k prvnímu růstu sazeb dojde až v příštím roce,“ uvádí Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Růst úrokových sazeb rizikem pro nesplácení

Lidé splácí úvěry lépe i díky nízkým úrokovým sazbám a především u hypoték při refixaci či refinancování nižším splátkám úvěru. To se ale s růstem úrokových sazeb změní a na lidi dopadne jejich tíha plnou vahou. Zejména domácnosti, které čerpaly hypotéku „na krev“ a bez dostatečných finančních rezerv, se mohou dostat do potíží se splácením.

Zatímco při úrokové sazbě 1,77 % (historicky minimální průměrná úroková sazba hypoték na bydlení dle Fincentrum Hypoindexu z listopadu a prosince 2016) činí splátka hypotéky 3 mil. Kč na 30 let pouze 10 747 Kč, při růstu úrokových sazeb na 3,68 % (květen 2012) vzroste splátka o 3 tis. Kč na 13 775 Kč. Při posunu v čase o dalších téměř pět let do srpna 2008, kdy sazba dosahovala 5,82 %, se splátka stejného úvěru pohybovala na úrovni 17 641 Kč.

Uvedený příklad představuje reálně možné zvýšení nákladů na splátky o 30 až 70 %. Pokud má rodina napnutý rodinný rozpočet, může to pro ni představovat závažný problém.

Tip: Dosáhnete na takovou půjčku i v případě zpřísnění pravidel poskytování hypoték?

Krátké fixace poznamená zdražení dříve

Jako první pocítí zvýšení úrokových sazeb hypoték lidé čerpající úvěry s variabilní úrokovou sazbou. Tyto hypoteční úvěry přitom představují 22 % objemu všech hypoték (včetně hypoték na jiné účely než na bydlení – toto statistika České národní banky nerozlišuje). Nejčastěji do tří až pěti let se zvýšení sazeb dotkne téměř 60 % objemu hypoték. Pouze 20 % úvěrů je poskytnuto s fixací delší než 5 let (nejčastěji 7 let a 10 let).

Graf 2: Podíl fixací úrokových sazeb hypotečních úvěrů

Podíl fixací úrokových sazeb hypoték

Zdroj: Vlastní zpracování z dat ČNB

Téměř čtvrtina lidí těží z nízkých krátkodobých úrokových sazeb a zvyšuje své riziko podobně jako ministerstvo financí emisemi krátkodobých pokladničních poukázek místo dlouhodobého levného dluhu. Jenže zatímco u státních financí problém bude řešit „někdo jiný“, tedy příští vláda, u rodinných financí ho nikdo za domácnost nevyřeší. Jakmile úrokové sazby vzrostou, budou muset najít úspory v rodinném rozpočtu na jiných místech… a nebo v nejhorším případě přijít o vysněné bydlení v exekuci.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *