EUR 25.315

USD 23.052

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.315

USD 23.052

Text: Petr Zámečník

15. 04. 2013

1 komentář

Daň z převodu nemovitostí skončí. Ať žije daň z nabytí

 


 

Na tuto středu Vláda ČR odložila projednávání nové daně – daně z nabytí nemovitého majetku. Na rozdíl od rušené daně z převodu nemovitosti ji bude platit kupující. Z hlediska realitního trhu jde o změny zásadní,“ uvádí Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX, a dodává: „Předpokládám, že minimálně z počátku budou banky poskytovat hypotéku pouze na nákup domu a daň si bude muset platit kupující.“

Daň z převodu nemovitostí byla postavená na logické úvaze: Kupující vydává peníze, a tak bude mít potíže daň zaplatit. Prodávající peníze dostává, a tak může jejich příslušnou část převést finančnímu úřadu. Pokud by banky skutečně do výše hypotéky skutečně nezahrnovali i předpokládanou částku daně z nabytí nemovitého majetku, dostala by se řada domácností do finanční pasti.

Banky vycházejí při stanovování zástavní hodnoty nemovitosti z odhadní ceny. Jedním z podkladu pro odhadce je srovnání ceny bytu či domu s podobnými byty a domy prodávanými v dané oblasti. Je tak velmi pravděpodobné, že v inzerci a dalších podkladech bude cena uváděná snížená o příslušnou daň. Pokud by nebyla, došlo by k faktickému zdražení cen nemovitostí.

Nižší cena ovšem vede k nižšímu odhadu a nižší zástavní hodnotě nemovitosti. To vše při stejném objemu peněz potřebných k transakci. Tím se kupující může dostat na vyšší LTV (poměru úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti), což může úvěrové zdroje učinit nedostatečnými, dražšími či dokonce nedostupnými.

Co na to banky

Banky se k připravovaným změnám staví různě. Kupříkladu LBBW Bank při pořízení nemovitosti financuje pouze kupní cenu, nikoli související náklady. Pokud by se tedy nezměnila metodika banky, kupující by musel částku daně financovat plně z vlastních zdrojů.

REKLAMA

„Prozatím tuto možnost financování daně z nabytí nemovitého majetku analyzujeme a finální rozhodnutí se bude odvíjet od schválené podoby zákona. Nechceme spekulovat, jak se tato změna projeví v cenách na realitním trhu, nicméně hodnota nemovitosti bude stanovována i nadále bez ohledu na daň.“ uvedla Komerční banka. Velmi pravděpodobně tak dojde skutečně ke snížení zástavní hodnoty nemovitostí.

Raiffeisenbank konkrétní úpravu hypotečních produktů po přijetí nového zákona zatím nemá. Náklady související s pořízením nemovitosti financuje, ovšem potíž může být s odhadní cenou: Nebezpečí snížení ceny je reálné, ale dá se mu předejít např. tak, že do kupní smlouvy se uvede jako kupní cena částka včetně daně a stanoví se, že daňová částka bude uhrazena přímo na účet Finančního úřadu. Nicméně, zatím je brzy na jakékoli odhady případných dopadů.“

Equa bank také financuje i související náklady. Nepředpokládá ale, že by byl dopad změny do zástavní hodnoty zásadní: „Obvyklá prodejní cena je jen jedním z mnoha faktorů, který vstupuje do odhadní ceny a ne faktorem rozhodujícím. Navíc výše daně i v nové výši 4 % je v porovnání s cenou nemovitosti zanedbatelná, dopad do LTV nebude výrazný. Nečekáme, že tato změna bude mít zásadnější dopad na hypotéky.“

Nic jistého není ani u Fio banky: O tom, zda, případně jak úprava zákona ovlivní naši nabídku, rozhodneme až po případném schválení.“

REKLAMA

Česká spořitelna považuje jakékoli vyjádření za předčasné.

Komu se nová úprava vyplatí

Výše daně zůstane na současné, od letošního roku zvýšené úrovni 4 %. V této oblasti ke změně nedochází. Naopak změnou plátce daně dojde ke snížení odváděné částky, pokud bude kupní cena snížená o daň v celé výši.

Příklad: V současné podobě u nemovitosti v ceně 1 mil. Kč odvede prodávající daň ve výši 40 tis. Kč. Po úpravě a slevě ve výši daně bude kupní cena 960 tis. Kč. Z ní odvede navíc kupující 4 %, tedy 38,4 tis. Kč. Daňová úspora bude činit 1 600 Kč.

Změna plátce daně má ale i další výhody pro kupujícího. V současnosti je kupující ručitelem za daň a proto se často do kupních smluv uvádějí složité konstrukce, že kupující složí částku ve výši daně z převodu nemovitostí na zvláštní účet, z něhož budou uvolněny peníze až poté, co ji prodávající zaplatí, či je částka ve výši daně posílána kupujícím přímo na finanční úřad (což ale komplikuje situaci kupujícího na dani z příjmů),“ uvedla k našemu dotazu Jana Skálová, partnerka TPA Horwath a členka Prezidia Komory daňových poradců.

REKLAMA

Další plus: Ubyde povinných odhadů nemovitostí

Změna plátce daně je jen jednou ze změn v připravovaném zákonu. Významnou úsporu při převodu nemovitostí přinese zrušení povinnosti dokládat znalecký posudek. Podle nové úpravy se daň bude platit z kupní ceny, pokud se výrazně nebude odlišovat od cen „tabulkových“.

Při převodu běžných nemovitostí (bytů, garáží, domků) by bylo možno zjistit základ pro výpočet daně pomocí tzv. administrativní ceny, kterou bude možno zjistit porovnáním cen v internetové aplikaci,“ upřesňuje Jana Skálová.

Firmy čeká přitvrzení

Převody komerčních nemovitostí budou i nadále vyžadovat znalecký posudek. Navíc se daň nově bude vztahovat i na vklad nemovitosti do vlastního jmění společnosti. Lze tedy doporučit podnikatelům, ať už fyzickým osobám nebo osobám právnickým, pokud chtějí realizovat nějaké větší přesuny majetku, tak by měly tyto transakce dokončit do konce roku 2013, dokud jsou vklady do základního kapitálu s.r.o. a akciových spol. osvobozeny od daně z převodu nemovitostí,“ radí Jana Skálová.

Daň nebude ale účtována při fúzích, rozdělení společností a podobných restrukturalizacích. Ze zákona se Komoře daňových poradců podařilo připomínkami odstranit i záměr, podle něhož měla být daň z nabytí nemovitého majetku při převodu obchodní společnosti zabývající se správou nemovitosti.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024

Ceny bytů i nájmy lámou v Brně rekordy

Za třetí kvartál letošního roku se v brněnských novostavbách prodalo celkem 288 jednotek. Za prvních devět měsíců to je téměř dvakrát více bytů než za celý loňský rok. Letošek tak bude pravděpodobně nejvýkonnější od roku 2016. Celkem už letos kupující za nové byty v Brně utratili více než 6,5 miliardy korun. Vysoký zájem se pomalu začíná projevovat […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 10. 2024

Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %

Úrokové sazby hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu se ani v říjnu v podstatě nezměnily. Optimistická očekávání, že po prázdninách se v souvislosti se změnou poplatků za předčasné splacení hypoték a spuštěním akčních zvýhodněných nabídek výrazněji sníží úroky, se nenaplnila. Pravděpodobně hlavním důvodem, proč banky zabetonovaly sazby nad pětiprocentní hranicí, je nenaplnění jejich přání ze […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

04. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Luboš

    16 dubna, 2013

    Nemravné zdanění je to tak i tak. Ze svých příjmů po zdanění si koupíte stavební materiál zatížený DPH, postavíte dům a v případě směny za peníze máte opět platit daň. A při nabytí se v případě nové výstavby k DPH 15% přidají ještě další 4%…

    Odpovědět