Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Dárky na poslední chvíli? Knihou rozhodně nic nezkazíte

Jan Lukeš

Letošní rok přinesl v oblasti nemovitostí hodně změn. Prognózy ukazují, že ne jinak tomu bude i rok budoucí. Hypotéky se předhánění v úrokových sazbách, prodeje bytů rostou vzhůru a nikdo pořádně neví, kde sehnat relevantní čerstvé informace. Uvažujete v blízké době o koupi, či prodeji nemovitosti? Máte ve svém okolí někoho, koho byste chtěli potěšit malým dárkem? Kniha nikdy neublíží.

Nový občanský zákoník

Jistě nikomu z nás neunikla změna občanského zákoníku. Neunikla ani vydavatelům knih. Od začátku roku se předhánějí, kdo z nich vydá lepší knihu. Pokud dnes přijdeme do knihkupectví, uvidíme v regálu několik typů jednoho a toho samého zákoníku. Jak si ale vybrat ten který potřebuji? Ucelený Nový občanský zákoník bez přidaných komentářů je ÚZ900 od Sagitu. Zde naleznete čisté znění zákona. Další vydavatelé pak přidávají k jednotlivým kapitolám komentáře a výklady, aby i čtenář, ne v právu příliš orientovaný, dokázal najít a pochopit příslušný odstavec.

Pro potřeby prodeje či koupi bytu je vhodný Nový občanský zákoník s podtitulem Vlastnictví a věcná práva od Grady. Kniha neslouží jen pro obchodování s nemovitostmi, ale i šikovně poradí v oblasti sousedských práv, stavby nové budovy, anebo užívání pozemku včetně správy přístupových cest.Co je v domě, není pro mě! aneb Jak investovat do nemovitostí bez rizika a bez starostí

Rádce nájemníka bytu

Kniha je praktickou příručkou a nabízí komplexní přehled aktuální právní úpravy v oblasti nájemního bydlení. Jako jediná na trhu obsahuje komplexní a ucelený přehled informací pro nájemce, pronajímatele, vlastníky nemovitostí, obce, bytová družstva a jejich členy a další se zájmem o bytovou problematiku. Obsahuje nečastěji pokládané dotazy nájemců a vlastníků nemovitostí s vypracovanými odpověďmi, plná znění či vybraná ustanovení platných právních předpisů s komentářem, významná rozhodnutí soudů v dané oblasti s jejich právními důsledky, vzory smluv a podání. Přehledně vysvětluje roli státu v nájemních vztazích, zejména příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení a možnosti a způsoby jeho čerpání.

Nájemní a družstevní bydlení podle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník s sebou přinesl zásadní změny v oblasti bytového práva. Tyto změny však nepřešly do většího povědomí, a to jednak proto, že neměly pro praxi zásadnější význam, neboť nebyly provázány s jinými ustanoveními zákona nebo proto, že se s nimi veřejnost dosud dostatečně neseznámila. Publikace veškeré zmíněné změny šikovně a přehledně zapracovává a na ty nejdůležitější důrazně upozorňuje.  V první své části se věnuje nájmu obecně. Druhá část je věnována bydlení manželů – a to nejen po dobu trvání manželství, ale důkladně popisuje nájemní vztahy po zániku manželství. Poslední část autoři zasvětili družstevnímu bydlení, které je nově a komplexně upraveno v zákoně č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech.

Koupě bytu pod lupou

Kniha je souborem velmi užitečných rad a praktických zkušeností, které ocení všichni, kdo zvažují koupi bytu nebo domu. Prostřednictvím rozhovoru s Evženem Korcem, generálním ředitelem společnosti EKOSPOL, která je lídrem českého developerského trhu, pronikne čtenář k samé podstatě realit. Tak uceleně, jak předkládá své poznatky z více než dvacetileté praxe v oblasti realit, je Korec dosud nikde nepublikoval. Řadu postřehů, které v souhrnu tvoří jeho know-how, zde čtenářům sděluje vůbec poprvé.

Rekonstrukce chalupy

Na závěr bude pěkný dárkem i kniha určená chatařům a chalupářům.V knize je shrnuta řada zkušeností z budování a údržby víkendového stavení. Někomu se mohou hodit rady jak ušetřit peníze využitím menších i větších nápadů a „zlepšováků“, kutilové se zase například dozví, jak se dá vyrobit vlastními silami tepelné čerpadlo nebo výtah do podkroví.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *