EUR 24.660

USD 23.320

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.660

USD 23.320

Text: Monika Lukešová

22. 11. 2019

0 komentářů

Půjčky na Vánoce: emoce vs. peněženka

 

Půjčky na Vánoce jsou momentálně v kurzu. Ze všech stran na nás útočí reklamy na dárky pro celou rodinu a z televize se usmívají šťastné páry kupující si navzájem drahé věci. Reklamy hrají často na city a nejeden spotřebitel podlehne emocím a chce své rodině dopřát svátky jako z plakátu, i když na ně nemá. Půjčky na Vánoce jsou v podstatě tabu a lidé o nich neradi mluví, stále je však o ně zájem. Více jak dvě třetiny Čechů by si na Vánoce nepůjčilo, na druhou stranu zadlužit se kvůli hezkým svátkům plánuje zhruba sedm procent Čechů. Ukázal to aktuální průzkum České bankovní asociace (ČBA). 


Vánoční svátky jsou období, kdy si lidé chtějí dopřát, ať už se jedná o hezké dárky, stůl plný dobrot nebo kýčovitou výzdobu, která k těmto svátkům patří. Důvodem zadlužování na Vánoce je podle průzkumu hlavně nedostatek financí a neochota čekat až si na zboží našetří. Někteří však mají pak se splácením vánočních půjček problémy. Jídlo se sní, dárky se rozbalí, dekorace putují do krabice a zůstanou jen fotografie a minusová položka na účtu.
Půjčka nemusí být ale vždy tím nejlepším řešením. Je třeba myslet do budoucna a dávat si pozor, aby se z jedné půjčky nestal rovnou kolotoč, který nebudeme schopni ukočírovat. V těch nejhorších případech může taková lehkomyslná půjčka skončit i návštěvou exekutora,“ upozorňuje Helena Brychová, gestorka finančního vzdělávání České bankovní asociace a doplňuje, že jakoukoli půjčku je dobré si promyslet a následně k ní i k jejímu splácení přistupovat zodpovědně.

Vánoce nejsou jen o hmotných dárcích

Přes 80 procent Čechů vnímá Vánoce hlavně jako příležitost strávit více času s rodinou. Třetině Čechů naopak vadí hlavně přeplněné obchody a všudypřítomný stres, vyplývá to z letošního průzkum agentury Perfect Crowd pro Mall.cz.
Stres si často vytváříme sami odkládáním věcí, do kterých se nám příliš nechce. Obdarovávat své blízké přitom není povinnost. Časový tlak, který z toho plyne, pak často přenášíme na své blízké, a narušujeme si tak zbytečně vztahy a rodinnou pohodu,“ říká vztahový terapeut Lucian Kantor. Jeho slova v podstatě potvrdila čtvrtina Čechů, která přiznala, že stres u nich o Vánocích často vyústí v partnerské a rodinné hádky.

Není půjčka jako půjčka

Všechny půjčky nejsou špatné, smysl dává třeba hypoteční úvěr, půjčka na auto, které dotyčný opravdu potřebuje, či podnikatelský úvěr. „Je normální žít podle toho, kolik mám v peněžence. Avšak žijeme v době konzumní a spotřební, kdy se společnost kouká na dluh, jako na něco zcela normálního, běžného ba dokonce vítaného. A tak lidé místo toho, aby nejprve peníze naspořili a až poté nakupovali, postupují bohužel opačně,“ uvedl nedávno ve svém článku poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher. Vánoční svátky ale nejsou jen o předražených dárcích, či gurmánském zážitku.
Půjčky na Vánoce se řadí mezi krátkodobé úvěry, které navíc člověk přeplatí o mnoho procent. Nejčastěji pak podle ČBA lidé vypůjčené peníze utratí za spotřební elektroniku (54 %) a hračky (29 %). Paradoxem je, že v povánočních výprodejích lze takové zboží sehnat o mnoho levněji a bez nutnosti půjčky.

Účet za letošní Vánoce: cca 11 tisíc korun

Letos Češi plánují za vánoční dárky utratit kolem 6 500 korun. Za potraviny, alkohol a výzdobu na vánoční svátky lidé vynaloží v průměru zhruba přes 5 100 korun. Čísla podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Czech Fund, vycházejí z loňského šetření společnosti Profi Credit a zohledňují letošní dynamiku růstu maloobchodu (bez zahrnutí motoristického segmentu) v běžných cenách.
Za potraviny a nealkoholické nápoje Češi letos v září dali meziročně o 2,5 procenta více, za alkoholické nápoje pak o dvě procenta více. Levnější, než loni jsou naopak oděvy a obuv, které ztrácí 1,6 procenta. Výrazněji si ovšem lidé případně připlatí za vánoční rekreaci a návštěvy restaurací, v této položce jsou ceny o necelých pět procent výše než loni. O něco draží bude i domácí štědrovečerní pohoštění, neboť brambory jsou stále o zhruba čtyři koruny na kilo dražší než loni a do prosince zřejmě na loňskou úroveň ještě nezlevní. Kapr pak bude stát přibližně tolik jako loni,“ doplnil Kovanda.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.