EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

Text: Petr Zámečník

04. 03. 2013

1 komentář

Dluhy domácností klesly. Důvod k radosti ale není

 


 

Zadluženost českých domácností není ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi příliš vysoká. I po lednovém meziměsíčním poklesu jen bankám domácnosti dluží 1 129,83 mld. Kč. To je přibližně o 33,5 mld. Kč více než před rokem, a i přes očekávaný pokles HDP v loňském roce zůstane pravděpodobně podíl bankovních dluhů domácností pod 30 % HDP.

I struktura dluhů je v pořádku. Domácnosti čerpají nejčastěji úvěry na bydlení (téměř 72 %), z nichž převládají hypotéky (téměř 87 %; zbylé jsou převážně v poslední době ubývající úvěry ze stavebního spoření). Přesto snížení zadlužení domácností, které je první od září 2001[1], nemusí být – a pravděpodobně není – dobrou zprávou.

Nejistota, rostoucí nezaměstnanost, recese a deprese se střídají ve více či méně pravidelných intervalech v české kotlině od konce roku 2008, kdy padla investiční banka Lehman Brothers a odstartovala závody světové finanční krize. Letos jsme vstoupili do 5. roku „hubených krav“ a mléko a strdí jsou zatím v nedohlednu. Banky jsou nedůvěřivé a nepůjčují komukoli. To je první důvod stojící za snižováním dluhů domácností.

Pozitivní zprávou je, že i domácnosti přehodnotily své úvěrové možnosti a nezadlužují se bezhlavě, jak tomu mnohdy byly v „předkrizových“ letech. Ke zpomalení růstu dluhu přispěl ale i zpomalený realitní trh, kdy lidé vyčkávali na pokles cen nemovitostí a nekupovali bezhlavě vše, co bylo v nabídce.

Bohužel ke snižování bankovního zadlužení domácností přispívá i odklon domácností od bankovních institucí a hledání zdrojů jinde. Jak si banky vybírají své klienty – a ty ohrožené předlužením z pochopitelných důvodů raději odmítá – obracejí se klienti na nebankovní instituce. Nejedná se přitom vždy o standardní splátkové společnosti s rozumnými podmínkami, ale i o pochybné společnosti, zastavárny, lichváře… jejichž statistiky nemá nejen Česká národní banka, ale není možné objem dluhů u nich ani žádným způsobem zjistit.

REKLAMA

Ke snížení zadluženosti domácností přispěly banky ještě jedním způsobem: Prodaly nesplácené pohledávky. Banky mohou dluhy klientů v prodlení řešit buď samy a vymáhat peníze vlastními silami, nebo je mohou prodat vymahačským agenturám, které se na inkaso dluhů specializují. K prodeji nevymahatelných pohledávek banky navíc nutí zpřísňující regulace. Pokud se pohledávky zbaví, odepíše sice ztrátu, ale „vyčistí“ si rozvahu. Vypadá pak zdravější, než ve skutečnosti je. A dluh, který banka prodá, přestává být bankovním dluhem.

Prodej problémových pohledávek bude zřejmě jedním z důležitých momentů. Zatímco celkové dluhy domácností klesly o 2,6 mld. Kč, dluhy v selhání poklesly o 749,8 mil. Kč.

Graf 1: Vývoj podílu úvěrů v selhání
uvery-domacnostem-01-podil-uveru-v-selhani

Zdroj: ČNB

REKLAMA

Podíl hypotečních úvěrů v selhání je nižší než podíl všech úvěrů v selhání. Lidé mají potíže se splácením hypotéky jen z 3,19 %. I tak se podíl hypoték v selhání pohybuje výše než před rokem (3,12 %). Navíc od počátku finanční krize významně vzrostl a dlouhodobě se nyní drží nad 3 %.

Graf 2: Vývoj podílu hypoték v selhání
uvery-domacnostem-02-podil-hypotek-v-selhani

Zdroj: ČNB


[1] Ve skutečnosti je druhé, loni v lednu došlo také k meziměsíčnímu poklesu zadlužení domácností, ale pouze o 50,4 mil. Kč, což je zanedbatelná částka (z pohledu národních statistik, pochopitelně).

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • kapi1234

    6 března, 2013

    bud muzu bydlet ve splacenem byte 2+1, nebo se zadluzit a mit jeste RD. byt se muze pronajmout, popř.prodat.sta­tistiky mluvi jen o vyši dluhu, nikoliv o tom, že se na strane druhe mnoho vybudovalo a lidem se lepe bydli.Cíl CNB je u inflace 2%, kydz si pujcim jeden milion korun na 2%p.a,zaplatím na urocich 20000Kč,nasledujici rok mi FU vratí 15% z 20000 Kc, tedy 3000Kč. celkem me tedy uver stal jen 17000 Kč… Když budu 20 let platit jen úroky a jistinu necham na stejné výši,jakou bude mit 1 milion hodnotu za 20 let? Kolik to bude měsíčních výplat? Inflace je v tomto případě dobrá věc.

    Odpovědět