Čtvrtek 28. května. Svátek má Vilém.

Jak dobře pojistit nemovitost

Flooded vintage interior. 3d concept

Pokud vlastníte libovolnou nemovitost, obývanou, či jen např. garáž, je vždy dobré svůj majetek chránit proti přírodním vlivům nebo zlodějům. Cena takového pojištění není vysoká ve srovnání s fatálními důsledky a případnou ztrátou. Pojištění nemovitostí nabízí pojistnou ochranu obytných budov a souvisejících staveb, které jsou součástí pozemku.

Předmětem pojištění může být tedy rodinný dům, byt, rekreační chalupa, garáž a to vše včetně příslušenství, jako jsou ploty, bazény, kůlny a dokonce také stavební materiál a zařízení staveniště potřebné k novostavbě.

Pojištění se vztahuje na škody způsobené hlavně požárem, výbuchem, úderem blesku, povodní, záplavou, vichřicí, krupobitím, srážkami, sesuvem půdy, pádem stromů, stožárů nebo jiných předmětů, tíhou sněhu, námrazou, vodou vytékající z vodovodního zařízení, nárazem vozidla, odcizením věcí či součástí nebo vandalismem.

Do základního pojištění patří však i méně časté jevy, a to např. zemětřesení, pád lavin, skal nebo letadla. Výši pojistného (ceny pojištění) ovlivňuje výše pojistné částky stavby a limity plnění nastavené pro jednotlivá rizika, výše zvolené spoluúčasti na případné škodě, rozsah sjednaného pojištění, a pokud se nemovitosti týká riziko povodeň, pak také lokalita nemovitosti s ohledem na míru rizika výskytu povodně.

Při sjednání pojištění bychom měli dbát především na správné a dostatečné nastavení pojistných částek (hodnota, na kterou je konkrétní věc či riziko pojištěno). Je třeba myslet na to, jaká částka by byla potřeba na znovupořízení zničených nebo odcizených věcí nebo zejména na výstavbu nového domu např. v případě devastace požárem.

TIP: srovnejte si nabídky pojištění nemovitostí u jednotlivých pojišťoven na jednom místě

Dále zodpovědně zvolit rozsah pojistných nebezpečí, seznámit se s pojistnými podmínkami, jednotlivými limity, případnými výlukami z pojištění nebo co konkrétně a jakým způsobem bude při likvidaci škody hrazeno. Zda v nových či obecných nebo časových cenách.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Jak dobře pojistit nemovitost”

  1. Lojzík napsal:

    pojištění
    Já jsem si hledal pojištění nemovitosti přes https://www.insiacare.cz/pojisteni-domacnosti/ a musím říct, že jsem opravdu důkladně sledoval, na co vše se daná pojístka vztahuje. Myslím že jsem si dal záležet, takže jsem nakonec našel takovou, která mi plně vyhovuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *