Středa 18. října. Svátek má Lukáš.

Domácnosti dluží o dvě miliardy víc, lidé se ale snaží splácet

Monika Lukešová

České domácnosti dluží u bank a finančních institucí o dvě miliardy korun víc, než v únoru. Dluhy vzrostly na 1,123 bilionu korun. V meziročním srovnání dluhy vzrostly o 58,7 miliardy korun. Údaje vyplývají ze statistik České národní banky.

V březnu vzrostly jednodenní vklady domácností u finančních ústavů a bank o pět miliard korun, a to na 1,096 bilionu korun. Meziročně tyto vklady vzrostly o více než 82 miliard korun. Dlouhodobější vklady domácností s výpovědní lhůtou v březnu však meziročně klesly o 9,5 miliardy korun na 335,8 miliardy korun.

Zadluženější než domácnosti jsou samozřejmě podniky. Zadluženost firem v březnu meziročně vzrostla téměř o 42 miliard korun na 954,8 miliardy.

Lidé si nejčastěji půjčují na bydlení a momentálně jsou mnohem oblíbenější hypotéky, než stavební spoření. Většina půjčených peněz pak jde nejčastěji na rekonstrukci bydlení, na koupi nemovitosti, vybavení domácnosti a další finanční výdaje spojené s bydlením. Čím dál tím míň spotřebitelů také lákají půjčky na dovolenou, případně na výdaje spojené s vánočními svátky.

Nejvíce dluhů mají lidé z Ústeckého kraje

Sice roste počet neplatičů, ale i tak se situace v této oblasti zlepšuje. Podle sdružení SOLUS roste počet lidí, kteří čelí neschopni řádně plnit své smluvní závazky v devíti krajích ze čtrnácti, přesto lze označit vývoj v této oblasti za pozitivní – dynamika růstu totiž výrazně zpomaluje a je aktuálně nejnižší v historii sdružení.

K 31. březnu 2012 evidovalo sdružení SOLUS závazky po splatnosti u 7,97 % všech dospělých obyvatel České republiky.

„Regionální data z klientských registrů SOLUS jsou důležitým doplňkem při vnímání celkové ekonomické kondice regionu. Jsou signálem nejen pro členské společnosti sdružení SOLUS, ale také pro stát a neziskový sektor, jehož organizace podle těchto údajů mohou lépe zacílit projekty v oblasti vzdělávání a finanční gramotnosti,“ uvádí k využití regionálních statistik Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Regionální statistiky SOLUS ukazují, že nejvíce potíží mají s úhradou svých závazků obyvatelé Ústeckého kraje, kde čelí potížím se splácením celých 14,3 procent obyvatel starších 18 let. Nejlepší bilanci má Kraj Vysočina s 5,3 procenty.

„Růst počtu osob v prodlení s úhradou svých závazků je indikátorem budoucího nárůstu počtu exekucí či soudních sporů, které nepříznivě zahlcují orgány státní správy. Desítky tisíc nových exekucí na srážky z důchodu například každoročně zahlcují Českou správu sociálního zabezpečení. Díky regionálním statistikám z registru SOLUS by v budoucnu mohla státní organizace předem vědět, ve kterém regionu je potřeba lidské zdroje posílit, a kde bude tato agenda na ústupu,“ doplňuje Jan Stopka.

SOLUS je zájmové sdružení právnických osob na ochranu leasingu, úvěrů a dalších vybraných služeb poskytovaných spotřebitelům, podnikatelům a právnickým osobám. Členské společnosti si zde navzájem poskytují data o klientech, kteří neplnili své smluvní závazky. Členy sdružení SOLUS jsou bankovní i nebankovní společnosti. Momentálně má sdružení SOLUS má 38 členů, z toho 17 nebankovních finančních společností, 14 bank, 4 mobilní operátory, 2 energetické společnosti a 1 velkoobchodní řetězec. Letos se do sdružení zapojily všechny tři nové banky – Air Bank, Equa Bank a Zuno Bank. Zajímavostí je, že členem není Česká spořitelna.

 

Anketa: Co je pro vás nejdůležitější, když si půjčujete peníze?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *