EUR 25.425

USD 23.531

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.425

USD 23.531

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 12. 2022

0 komentářů

Dostupnost bydlení se zlepšuje. K ideálu má však ještě daleko

 

Stagnace úrokových sazeb hypoték a pokles cen bytů mají pozitivní vliv na dosažitelnost vlastnického bydlení. Důkazem je další pokles indexu dostupnosti bydlení (IDB), který na měsíční bázi monitoruje podíl měsíční splátky a čistého příjmu české domácnosti.

Loading 

Podle dat serveru RealityČechy.cz klesla v listopadu průměrná cena bytů o dalších 50 000 Kč na 4,41 mil. Kč (loni touto dobou to bylo 4,58 mil. Kč). Průměrná nabídková sazba hypoték stagnovala na 6,34 % (Fincentrum Hypoindex). Výsledkem je další mírné zlepšení dostupnosti bydlení.

Index dostupnosti bydlení vyjadřuje v procentech, jak velkou část čistého měsíčního příjmu domácnosti „spolkne“ splátka hypotéky na byt o aktuální průměrné ceně. V listopadu klesl z říjnových 67,1 % na 65,8 %. V meziročním srovnání je však index dostupnosti bydlení díky meziročnímu růstu sazeb stále ještě o 6 procentních bodů výše. Loni touto dobou průměrná nabídková sazba hypoték činila 3,75 % a IDB se držel těsně pod 6 procenty.

„Dostupnost bydlení se s poklesem cen po malých krůčcích zlepšuje, ale stále z pohledu kupujících panují na trhu nepříznivé podmínky. K výraznému posunu by mohlo dojít po novém roce, kdy by vlivem poklesu ceny zdrojů mohlo dojít i ke korekci hypotečních sazeb směrem dolů,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance.

„Hypoteční sazby jsou s největší pravděpodobností na svém vrcholu a pokud se budou měnit, tak už jen asi v rámci „kosmetických“ úprav způsobených jednotlivými bankami v rámci konkurenčního boje,“ uvedl Jiří Sýkora, hypotečního analytika Fincentrum & Swiss Life Select, a dodal: „Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli, abychom s jistotou mohli říci, co nás čeká, ale dle našich odhadů můžeme pro příští rok čekat spíše stagnaci úrokových sazeb. Do výše hypotečních sazeb bude samozřejmě promlouvat konkurenční boj a hlavně možné akční nabídky jednotlivých bank, které mohou v průběhu roku způsobit drobné výkyvy nabídkových sazeb.“

REKLAMA

Podle Jiřího Sýkory je návrat k sazbám pod úrovni dvou procent spíše nereálný. V rámci optimistických odhadů lze výhledově čekat nejnižší sazby mezi 2 a 3 %, větší pesimisté potom hovoří o sazbách mezi 3 a 4 %.

„Dle mého názoru budou i ceny nemovitostí spíše stagnovat. To samozřejmě nevylučuje možný pokles u některých, zejména starších nemovitostí a to ještě pouze v některých lokalitách. Hlavní důvodem růstu cen byl totiž hlavně obrovský převis poptávky nad nabídkou, Ten se sice začal nyní srovnávat. Pokud se nezmění zákonná pravidla zejména pro developerskou výstavbu, nemůžeme čekat nějaké dramatické snížení cen nemovitostí,“ doplnil Jiří Sýkora.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl

Objem popskytnutých hypoték dosáhl v lednu objemu 13 miliard Kč, což znamená meziměsíčně pokles o 13,7 %. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají se stále relativně slabým začátkem loňského roku. Objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl v lednu o 99 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *