EUR 25.275

USD 23.761

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.275

USD 23.761

Dostupnost bydlení v Česku? Horší místo v Evropě nenajdete

 

Dostupnost bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi již druhý rok po sobě nejhorší. Češi musí šetřit na koupi nového bydlení více než 11 let. Situace navíc nevypadá růžově ani do budoucna.

Loading 


Zatímco před dvěma lety potřebovali Češi na nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních 10,9 průměrného ročního platu, v loňském roce si již museli připravit 11,3 průměrného ročního platu. Česko za sebou nechává i Velkou Británii, a to i přesto, že jsou zde nominální ceny nemovitostí nejdražší. Vyplývá to ze studie Deloitte Property Index 2018, která porovnává údaje 12 evropských zemí.
V patách se Česku drží Velká Británie, kde vyjde nový byt na 9,8 průměrných ročních platů, Francie s osmi průměrnými ročními platy a Polsko, kde si lidé musí připravit 7,5 průměrného ročního platu. Nejsnadnější cestu k bydlení mají naopak Belgičani, kterým stačí 3,7 ročních platů. Špatně na tom nejsou ani Dánové, kteří potřebují 4,3 ročních platů.
Tabulka č. 1: Počet ročních platů potřebných ke koupi průměrného bytu

Pořadí Země Počet ročních platů
1. Česko 11,3
2. Velká Británie 9,8
3. Francie 8
4. Polsko 7,5
5. Maďarsko 7,1
6. Itálie 6,3
7. Nizozemsko 5,8
8. Rakousko 5,6
9. Španělsko 5,4
10. Německo 5
11. Dánsko 4,3
12. Belgie 3,7

Zdroj: Deloitte Property Index 2018

Ceny českých nemovitostí stále letí vzhůru

Česká republika porazila v nedostupnosti bydlení i Velkou Británii, kde sice v loňském roce ceny nemovitostí klesly o 5 %, přesto s cenou 4 397 eur za metr čtvereční zůstává nejdražší zemí v Evropě. Druhou nejdražší zemí je Francie, kde loni vzrostly ceny nemovitostí sice pouze o 1,2 %, cena za metr čtvereční se ale vyšplhala na 4 103 eur. I tak zůstává dostupnost bydlení ve Francii o trochu lepší než v Česku.
Nejrychleji rostly ceny nemovitostí v loňském roce v Německu, kde se transakční cena nových bytů zvýšila o 9,6 % na 3 242 euro za metr čtvereční. Poněkud překvapivě získalo druhou příčku Polsko, kde vzrostly ceny nových bytů o 9 % na 1 321 euro za metr čtvereční. Česká republika s meziročním růstem o 8,4 % dosáhla na bronzovou příčku a metr čtvereční nového bydlení se vyšplhal na 2 162 euro.
Česko tak začíná západní Evropě dýchat na záda. „Například v Praze průměrná cena vzrostla meziročně o 9,7 % na 2 587 eur za metr čtvereční. Meziročně nejrychlejším tempem ale rostly ceny hlavně v německých nebo maďarských městech,“ říká Vojtěch Petrík, senior konzultant v oddělení nemovitostí Deloitte.

Nájem nechtěná alternativa vlastního bydlení

Vysoké ceny nemovitostí stále častěji nahání Evropany do nájemního bydlení. Podle analytiků za tímto trendem stojí kromě rostoucích cen nemovitostí i růst migrace především mladých lidí do metropolí za studiem či novou lukrativnější prací.
„Mezi další trendy na českém rezidenčním trhu patří rozmach institucionálních investorů, kteří vstupují na trh za účelem akvizice velkých bytových portfolií, či narůst nových developerských projektů určených k nájemnímu nebo studentskému bydlení,“ říká Petr Hána, senior manažer v oddělení nemovitostí Deloitte.
Tento trend potvrzuje i ředitel korporátního bankovnictví Expobank CZ Jiří Procházka: „Developeři se doposud věnovali hlavně výstavbě rezidenčních projektů s byty k přímému prodeji, jejich ceny ale vystoupaly natolik, že potenciální kupce odrazují. Snaží se proto zvýšit dostupnost bydlení v pronájmu, které nabídne kvalitu srovnatelnou s vlastnictvím bytu.“

Světlejší zítřky nečekejme

Situace v Česku se zřejmě nezmění ani v blízké budoucnosti. Česká národní banka (ČNB) sice začala ochlazovat poptávku dalším zpřísněním hypoték a zvyšováním úrokových sazeb, ceny nemovitostí by ale přes mírné zpomalení tempa měly růst i nadále. Ceny nemovitostí totiž žene vzhůru především nedostatečná výstavba nových bytů, kterou brzdí zdlouhavé povolovací procesy.
„Poptávku a ceny na rezidenčním trhu v Česku ženou nahoru hlavně nedostatek nových bytů na trhu, regulace ČNB ohledně hypoték, zdlouhavé povolovací procesy, vysoké zdanění a také sentiment kupujících. Zejména ve velkých městech nelze čekat, že nabídka nových bytů vzroste,“ dodává Petr Hána.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *