EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

ČNB nezklamala. Zdražování hypoték zrychlí

 

Česká národní banka (ČNB) nezklamala očekávání a opět zvýšila úrokové sazby. Konkurenční boj dosud držel hypoteční banky na uzdě. Rostoucí cenu zdrojů ale nemohou absorbovat do nekonečna. Zdražování hypoték bude akcelerovat a na konci roku budou hypoteční sazby atakovat tříprocentní hranici.

Loading 


Bankovní rada ČNB dle očekávání zvýšila na zářijovém zasedání základní úrokové sazby. Čtrnáctidenní repo sazba vzrostla dnešním dnem o 0,25 procentního bodu na 1,5 procenta, diskontní sazba na 0,5 procenta a lombardní sazba na 2,5 procenta. Čtvrté letošní zvýšení 2T repo sazby nebude s velkou pravděpodobností v tomto roce poslední.
„V následujících měsících očekáváme, že současné důvody pro utahování měnových podmínek přetrvají a bankovní rada už v listopadu přikročí k dalšímu zvýšení sazeb. V listopadu bude také představena nová makroekonomická prognóza centrální banky, která by měla ukázat zrychlení inflace až na dosah 3 % v prvním čtvrtletí příštího roku z důvodu vyšších cen energií a dalšího růstu mezd. To by měl být hlavní argument pro další zvýšení sazeb ještě v tomto roce,“ míní František Táborský, analytik Raiffeisenbank.

Hypoteční sazby začnou zdražovat rychleji

Zvyšování základních úrokových sazeb se zatím jen pozvolna promítalo do hypotečních sazeb. Průměrná úroková sazba hypoték podle statistik Fincentrum Hypoindex od svého minima na konci roku 2016, kdy dosáhla 1,77 procenta, rostla jen velmi opatrně až na srpnových 2,53 procenta.
Hypoteční sazby dosud držel při zemi především konkurenční boj bank. Situace na hypotečním trhu se ale mění. Od října začnou platit nová přísnější pravidla pro poskytování hypoték a do bank se tak na poslední chvíli hrnou davy zájemců o hypotéku. „Zájem klientů o nové hypotéky je v září stejně jako v srpnu o třetinu vyšší ve srovnání s červencem a červnem,“ uvedl tiskový mluvčí banky Filip Hrubý.
Banky si také již nechtějí ukrajovat ze svých úrokových marží, od října se tak zřejmě dočkáme výraznějšího zdražení hypotečních úvěrů. „Výsledná sazba pro klienta se obecně skládá z ceny zdrojů, která se odráží od ceny peněz na trhu daných centrální bankou a promítá se do ní ještě politika treasury, a marže banky. Vliv má samozřejmě také konkurenční prostředí, proto jsou v posledních letech marže velice nízké a banky se snaží zvyšující se cenu zdrojů co nejvíce absorbovat, ale to nejde do nekonečna,“ říká tiskový mluvčí mBank Pavel Vlček.
V prázdninových měsících sice ještě dobíhaly slevy hypotečních bank, postupně ale některé již začaly hypotéky zdražovat. Během září pak zvýšila hypoteční sazby například Česká spořitelna či mBank. „Česká spořitelna v tuto chvíli ponechá výši úrokových sazeb u hypoték na stávající úrovni,“ uvedl tiskový mluvčí banky Filip Hrubý.
Ani mBank v říjnu změnu úrokových sazeb neplánuje. V současné době nebude zvyšovat hypoteční sazby ani UniCredit Bank či Air Bank, která se ještě v září vydala proti proudu a hypoteční sazby snížila. Do budoucna ale další zdražování hypoték banky nevylučují.
„Wüstenrot hypoteční banka v tuto chvíli neplánuje zvýšení úrokových sazeb hypoték.  Srpnové zvýšení základní sazby ze strany ČNB se kvůli silné konkurenci na ceně hypoték projevilo jen částečně a se zpožděním. Aktuální zvýšení sazeb centrální bankou a růst ceny zdrojů v uplynulých měsících se již do sazeb hypoték projeví,“říká Marian Holub, produktový manažer hypoték finanční skupiny Wüstenrot.
Hypoteční sazby naopak v říjnu porostou například v Moneta Money Bank či Hypoteční bance, která již dvakrát během léta hypotéky zdražila.
„Navýšení sazeb ze strany ČNB bylo krokem, se kterým banky všeobecně počítaly. V úrokové sazbě našich hypotečních úvěrů budeme toto navýšení sazeb reflektovat postupně během října,“ uvedl Tomáše Kostrhouna, senior manažera pro úvěrové produkty Moneta Money Bank.

Tříprocentní hranice v dohledu

Hypotečním sazbám s jedničkou na začátku již definitivně odzvonilo. Zájemci o hypotéku se musí připravit na úrokové sazby blížící se spíše tříprocentní hranici. „Očekáváme, že průměrná sazba na konci roku bude na úrovni mezi 2,5 a 3 procenta,“ odhaduje Pavel Vlček.
Na stejné úrovni odhaduje vývoj hypotečních sazeb ke konci roku i Česká spořitelna či Moneta Money Bank. „Předpokládáme, že hypoteční sazby se na trhu budou na konci roku pohybovat okolo 2,5 až tří procent,“ říká Filip Hrubý. „Na konci letošního roku se budou sazby hypotečních úvěrů na trhu pohybovat kolem tří procent, což představuje meziroční navýšení o 0,8 procentního bodu,“ říká Tomáš Kostrhoun.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *