EUR 24.725

USD 23.416

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.725

USD 23.416

Text: František Veselý

04. 10. 2019

0 komentářů

Drahé byty vytlačují Pražany za metropoli. Praha vábí lidi z jiných regionů i cizince

 

Pražan kupující si byt v Praze…. Nic neobvyklého. Ale tento jev není už tak častý jako dřív. Přibývá lidí, kteří přicházejí do hlavního města z jiných regionů, a to nejen do podnájmů, ale rovnou se záměrem koupit si byt. 


Během 1. pololetí letošního se podle Českého statistického úřadu počet obyvatel Prahy zvýšil o 6 444 osob, což je v meziročním srovnání o 178 osob méně.  Do Prahy míří spíše muži. Během šesti měsíců se do hlavního města přestěhovalo 3 877 mužů, zatímco žen přibylo jen 2 567.
Největší nárůst obyvatel stěhováním zažil Středočeský kraj, Praha zůstává na druhém místě. Také v přepočtu na tisíc obyvatel byl nárůst v hl. m. Praze druhý nejvyšší.

Do Prahy míří cizinci

„Prostřednictvím zahraničního stěhování vrostla česká populace v 1. pololetí letošního roku o 20,9 tisíce osob. Přes 40 % tohoto salda tvořili občané Ukrajiny, kterých se přistěhovalo 11,7 tisíce a naopak vystěhovalo 3,1 tisíce,“ upozorňuje Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.
Podle ČSÚ se na přírůstku stěhováním podílelo výhradně stěhování ze zahraničí, odkud se do Prahy přistěhovalo o 6 729 osob více, než se z ní vystěhovalo, což bylo meziročně o 8,5 % více.
Praha migrací obyvatel ztratila 1 400 osob, což je meziroční nárůst o 83 procenta. „Demografická křivka prodejů bytů od Central Group se v průběhu let mění. Podíl Pražanů na prodaných bytech CG se za posledních 2,5 roku snížil o cca čtyři procenta, současně se zvýšil podíl kupujících z ostatních krajů. Zatímco v roce 2017 bylo 75 procent kupujících z Prahy, tak za 1. pololetí letošního roku jich bylo jen 71 procent,“ uvedla výkonná ředitelka Central Group a dodala, že Část Pražanů se tak pod tlakem vysokých cen stěhuje za hranice hlavního města, kde jsou ceny stále ještě příznivější.
Lidé se stěhují za Prahu a do hlavního města jezdí autem. Jenže to způsobuje dopravní zácpy v ranních a v odpoledních hodinách. Praha na takový nápor není připravena a navíc záchytných parkovišť, které by ulevily pražskému provozu, je také málo.

Prahu trápí stále stejné věci

Už dlouho se mluví o nutnosti rekodifikace stavebního zákona, aby se zkrátil proces povolování staveb a urychlila se výstavba. I v době, kdy poptávka převyšuje nabídku, jsou některé byty dokonce i v novostavbách, které jen těžko hledají svého kupce.
Situace na trhu je stále stejná už několik kvartálů. Poptávka výrazně převyšuje nabídku, developeři nestačí doplňovat ceníky. Většina projektů se vyprodá velmi rychle, v podstatě během pár měsíců po zahájení prodeje. Nabízet proto v takové situaci byty dlouhé měsíce a v některých případech dokonce roky po dokončení stavby, je přinejmenším zvláštní,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu.
Podle něj by si měli kupující na podobné nechtěné byty dát velký pozor. „Není samo sebou, že jsou v nabídce tak dlouho. Ukazuje to na zásadní pochybení developera, ať už při projektování, výstavbě či tvorbě ceny. Právě vysoká cena je často hlavním důvodem, proč o tyto ležáky není valný zájem,“ tvrdí Korec.
Podle něj ležák poznáte podle rozlohy. Průměrná plocha prodaného bytu v prvním čtvrtletí dosahovala 65,7 metru čtverečního, ležáky jsou výrazně větší. V průměru takové byty měří 111,5 metru čtverečního, čímž se potvrzuje trend zájmu o menší byty.

Ležáků ale bylo mnohem víc

Před sedmi lety bylo ležáků a bytů, o které nikdo nejevil zájem opravdu mnoho. Celkově bylo tehdy nemovitostí na prodej dostatek a ceny bytů byly příznivé. V roce 2012 za nárůst ležáků mohla nereálná očekávání developerů od zvýšení DPH. Iluze bytové horečky vzbudila novou vlnu developerské aktivity. Lidé kupující si byty v letech 2012-2013 mají důvod k radosti.
Většina ležáků z tehdejších let se opravdu prodala, ať už se slevou, nebo za plnou cenu. Lidé totiž pod tíhou nedostatku bytů upustili od svých nároků a vzali byt třeba s jinou dispozicí, nebo v jiné lokalitě než původně chtěli.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Nepříznivý scénář poklesu cen nemovitostí na scéně

Ceny rezidenčních nemovitostí v Česku trhají rekordy. Zdá se, že inflace cen nemovitostí v Česku nezná hranic. Nic ovšem neroste do nebes, dynamika cen na českém realitním trhu jistě zpomalí. Realitní trh začne v lepším případě stagnovat, v horším se otřese v základech. V nepříznivém scénáři ceny domů a bytů klesnou.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

23. 06. 2022

Trh nemovitostí je volatilní, tendence nákupů i pronájmů pomalu míří k západním zvykům

Finanční stav trhu nemovitostí v České republice je v posledních několika letech značně turbulentní. Vznikají desítky nových developerských projektů, nových rodinných domů a bytových jednotek. Raketově rostoucí inflace, ještě podpořená pocovidovým obdobím, válečným konfliktem na Ukrajině a vysokou poptávkou po bytech, však tlačí ceny nemovitostí do nebes.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.