Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Finanční úřad rozesílá složenky. Jak a kdy musíte zaplatit?

Petr Zámečník

Finanční úřady po celé České republice v těchto dnech rozesílají složenky k úhradě daně z nemovitých věcí. Jak a kdy je můžete uhradit? A co se stane, když se zpozdíte?

Nemilosrdně se přiblížil termín dalšího placení daní. Tentokrát se jedná o daň z nemovitých věcí. Naprostá většina daňových poplatníků ji musí uhradit celou do pondělí 2. 6. 2014. Výjimku mají pouze lidé s daňovou povinností převyšující 5 tis. Kč. Ti musí uhradit v daném termínu polovinu, pokud se nezabývají zemědělskou činností či chovem ryb – v takovém případě mají odklad zálohy až do 1. 9. 2014.

Termíny spojené s daní z nemovitých věci:

 • 31. 1. 2014 – daňové přiznání (úplné) nebo dílčí daňové přiznání na rok 2014
 • 2. 6. 2014 – úhrada daně (poplatníci s povinností do 5 000 Kč) za rok 2014
 • 2. 6. 2014 – úhrada záloh daně (poplatníci s povinností nad 5 000 Kč mimo zemědělskou výrobu a chov ryb) za rok 2014
 • 1. 9. 2014 – úhrada záloh daně (poplatníci s povinností nad 5 000 Kč v zemědělské výrobě a chovu ryb) za rok 2014
 • 1. 12. 2014 – doplatek daně (všichni poplatníci s povinností nad 5 000 Kč) za rok 2014

Výše daně nemusí být stejná jako v loňském roce, a to přesto, že daňový poplatník nemá povinnost podávat daňové přiznání. Výše daně se mohla změnit např. obecní vyhláškou, která mění některé z koeficientů využívaných při stanovení daňové povinnosti. I proto finanční úřad za daňové poplatníky výši daně každoročně počítá a rozesílá.

Daň je vyměřená vždy za nemovitosti ležící v působnosti příslušného finančního úřadu. Má-li daňový poplatník nemovitostí více, a ty se nalézají v různých krajích, bude obeslán více finančními úřady. Je přitom záhodno platby jednotlivým úřadům odeslat samostatně – každý finanční úřad má vlastní číslo bankovního účtu a daň je potřeba zaplatit každému finančnímu úřadu.

Tabulka 1:  Čísla účtů finančních úřadů

Název
finančního úřadu

Číslo účtu

Finanční úřad pro hlavní město Prahu

77628031

Finanční úřad pro Středočeský kraj

77628111

Finanční úřad pro Jihočeský kraj

77627231

Finanční úřad pro Plzeňský kraj

77627311

Finanční úřad pro Karlovarský kraj

77629341

Finanční úřad pro Ústecký kraj

77621411

Finanční úřad pro Liberecký kraj

77628461

Finanční úřad pro Královehradecký kraj

77626511

Finanční úřad pro Pardubický kraj

77622561

Finanční úřad pro Kraj Vysočina

67626681

Finanční úřad pro Jihomoravský kraj

77628621

Finanční úřad pro Olomoucký kraj

47623811

Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj

77621761

Finanční úřad pro Zlínský kraj

47620661

Specializovaný finanční úřad

77620021

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Všechny účty jsou vedeny u České národní banky, jejímž bankovním kódem je 0710 (uvádí se do kolonky kód banky v platebním příkazu nebo za lomítko za číslo účtu).

Pokud by daňový poplatník zaslal omylem svou platbu na bankovní účet jiného finančního úřadu, byl by pravděpodobně obeslán svým finančním úřadem, aby dlužnou částku doplatil. Špatně zaslané platby finančnímu úřadu se ale využívají na hrazení daňových nedoplatků a penále, tak by v tomto případě mohl finanční úřad špatně zaslanou platbu dohledat a přiřadit.

Mnohem důležitější je správně uvést variabilní číslo. Tím je rodné číslo nebo identifikační číslo (IČ). Pokud by daňový poplatník platbu odeslal s chybným variabilním číslem a shodou náhod by uvedl rodné číslo či IČ jiné osoby, měl by problém. Tato platba by náležela „obdarovanému“ daňovému subjektu a odesilatel by musel její vrácení požadovat po něm.

Důležitým číslem je předčíslí účtu. To identifikuje, jakou daň poplatník hradí. V případě daně z nemovitých věcí se jedná o číslo 7755.

Tip: Kompletní přehled předčíslí účtů pro platbu daní

Platba daně z nemovitých věcí v kostce

 • Výši daně oznámí finanční úřad složenkou
 • Zaplatit lze složenkou, z běžného účtu či v hotovosti na pokladně finančního úřadu
 • Při platbě z běžného účtu je nezbytné zvolit správné
  • Číslo běžného účtu (podle příslušného finančního úřadu) s kódem banky 0710
  • Předčíslí účtu (podle placené daně) – 7755
  • Variabilní číslo (rodné číslo nebo identifikační číslo)

Zaplatit později se nejspíš obejde bez sankcí

Termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí je 2. 6. 2014. Pokud se ale daňový poplatník zpozdí, s největší pravděpodobností se ho sankce nedotknou.

Sankce za pozdní zaplacení daně se počítají až od 5. pracovního dne prodlení. Je počítána jako 2T Repo sazba ČNB zvýšená o 14 procentních bodů, aktuálně tak činí 14,05 % ročně. Pokud ale sankce u jednoho správce daně (u jednoho finančního úřadu) nepřekročí 200 Kč v průběhu kalendářního roku, nepředepíše se k úhradě.  Aby se předepsala, musela by daňová povinnost po dobu celého kalendářního roku překročit 1 424 Kč. Navíc v letošním roce by se sankcionovala pouze polovina roku.

Anketa: Kolika finančním úřadům budete platit daň z nemovitých věcí?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

4 komentářů k článku “Finanční úřad rozesílá složenky. Jak a kdy musíte zaplatit?”

 1. Michal napsal:

  Za co ?

  Dobrý den,
  je mi 36 let a doposud jsme nepochopil na základě proč mám platit daň z nemovitosti, kterou jsem si koupil ze zdaněných peněz. Co mi stát za tuto daň nabídne?

  1. Radek napsal:

   Re: Za co ?

   Co nabídne? Obdobně to samé, co za jakoukoli jinou daň: Sociální jistoty, policii, dálnice, milé státní úředníky, nadnárodní vyjednávání a obranu…

   Jen daň z nemovitostí míří přímo do obecních rozpočtů. Takže v tomto případě to je: úklid chodníků, oprava obecního majetku, práce lidí na stavebním úřadu…

   1. Michal napsal:

    Re: Re: Za co ?

    Dobrý večer, v tom případě daň 3560,–Kč za zametení cca 30bm chodníku 1× ročně a úředník (který mi není potřebný)- docela žalostný přístup města. Ještě mám v nemovitosti obchod, samozřejmě platím daně z pronájmu. Město ani za tuto daň nenabízí cokoliv na oplátku. Hned vedle zbudovali za 1 mil. cyklostezku, přes upozornění že cyklisté opírají svá kola o opravenou fasádu mně bylo řečeno, že je to můj majetek a že se musím starat sám. Ani kolostav nedají. Opět daně nechápu.
    Toto je přístup v jižních čechách.

    1. Radek napsal:

     Re: Re: Re: Za co ?

     Tomu naprosto rozumím. Osobně jsem pro minimální daně pro zajištění minimálního státu (obrana, policie, soudy, základní školství a možná ještě pár věcí).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *