Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Fincentrum Hypoindex květen 2016: Zájem o hypotéky je obrovský. Rekordní objemy přes 20 mld. Kč

22.06.2016

Monika Lukešová

Rekordně nízké úrokové sazby u hypoték už nikoho nepřekvapí. I když v květnu průměrné úrokové sazby znovu klesly, a to na 1,89 procenta. Novinkou jsou ale rekordně vysoké objemy.

Nízké sazby přilákaly v květnu do bank 10 831 klientů, což je o 1 789 lidí víc než v dubnu. Zajímavější ale je, že zájem o hypotéky je dokonce vyšší i než v červnu minulého roku, kdy se dosavadní rekord vyšplhal na 10 794 smluv za měsíc.

S rostoucím zájmem o hypotéky stoupají samozřejmě i objemy. V květnu si lidé sjednali hypoteční úvěry v celkovém objemu za 20,702 miliard korun. Takže další rekord byl přepsán.

Rekordní objem přes 20 mld. Kč sjednaných hypotečních úvěrů byl v květnu doprovázen dalším prohloubením minima úrokových sazeb. Banky se nadále snaží klienty nalákat především na delší fixace. Není se čemu divit, banky se před účinností nového zákona o spotřebitelském úvěru, který podstatně usnadní mimořádné splácení hypoték, snaží stabilizovat portfolio úvěrů. Délka fixace v tomto hraje hlavní roli, protože pro smlouvy sjednané před účinností zákona mohou nová pravidla mimořádného splácení klienti využít až po skončení fixace stávající sazby úvěru,“ řekl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

V květnu už těch rekordů bylo dost. Avšak dalšímu mezníku se přeci jen hypotéky aspoň přiblížily. Nízké sazby vábí do bank nejen více klientů, ale také dovolují půjčit si větší finanční obnos. Průměrně si lidé v pátém měsíci letošního roku půjčovali 1 911 376 korun,

hypoindex-kveten-2016

Hypotéky, co je nového?

Od letošního října Česká národní banka doporučí bankám neposkytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Limit stanoví na 95 procent. Od dubna 2017 pak ČNB sníží limit dokonce na 90 procent hodnoty nemovitosti. ČNB se obává hlavně cenové bubliny. Stoprocentní hypotéky jsou v podstatě nebezpečné. Unáhlená investice do nemovitosti může člověka i jeho rodinu přivést do nebezpečné finanční situace.

Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank) nově nabízí u Úsporné hypotéky úrokovou sazbu již od 1,48 %. Úroky Úsporné hypotéky se počítají pouze z rozdílu mezi výší zůstatku úvěru a zůstatku na běžném účtu.

Tabulka: Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex květen 2016

Doba fixace

Všechny fixace

Fincentrum Hypoindex

1,89  %

Změna oproti minulému období (b.p.)

–5

Počet nových hypoték

10 831

Objem nových hypoték

20,702 mld. Kč

Průměrná výše hypotéky

1 911 376 Kč

Měsíční splátka 1 mil. na 20 let

5 009 Kč

Měsíční splátka 1 mil. na 15 let

6 386 Kč

Účelovost úvěrů

 

Podíl úvěrů na koupi

61 %

Podíl úvěrů na výstavbu

18 %

Podíl ostatních úvěrů

21 %

Odborným partnerem Fincentrum Hypoindex je Česká bankovní asociace.

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, Expobank, Moneta Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banka. 

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením „FINCENTRUM HYPOINDEX“ a uvedením zdroje „Hypoindex.cz“ (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://hypoindex.cz/).

Anketa: Máte hypotéku?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Fincentrum Hypoindex květen 2016: Zájem o hypotéky je obrovský. Rekordní objemy přes 20 mld. Kč”

  1. Gauner napsal:

    Lidé tupě natahují ruce za to, co do bank dali.

    Otřesná inteligence zmanipulovanosti a zapomnění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *