Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Fincentrum Hypoindex listopad 2013: Sazby rostou, zájem o hypotéky klesá

Monika Lukešová

V listopadu byl zájem o hypoteční úvěry nižší. Nabídky finančních domů nalákaly do bank o 421 klientů méně než v říjnu. Úrokové sazby totiž zase mírně vzrostly. V jedenáctém měsíci letošního roku stouply sazby v průměru na 3,091 procenta.

V listopadu uzavřelo smlouvu o hypotečním úvěru 8 267 klientů. Počty i objemy hypoték klesají již třetí měsíc za sebou. V předposledním měsíci v roce klesly o 665 milionů, konkrétně tedy na 13,428 miliardy korun.

Banky si v závěru roku mírně vylepšily ziskové marže – výrazně osekané během letních měsíců konkurenčního boje. Navazující slevové akce jednotlivých bank ve druhém pololetí nedovolily zvýšení pětiletých úrokových sazeb v době, kdy cena zdrojů střednědobých peněz na trhu rostla. Nyní již prakticky žádná banka nedohání objemy a v závěru roku budou banky spíše brzdit v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku díky nutnosti změny formulářů a související administrativě. V letošním prosinci se tak nejvyšších objemů v roce na rozdíl od minulého roku nedočkáme,“ uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum, Josef Rajdl.

hypoindex-listopad-2013_1

Úrokové sazby sice rostou, ale stále jsou na nízké úrovni. Lidé se do hypoték teď ale moc nehrnou. Důvodem může být i intervence České národní banky a následné zdražení různého zboží. I když jsou ceny nemovitostí pořád přijatelné a oslabení koruny je prozatím neovlivnilo.

Česká národní banka ponechala na svém včerejším zasedání úrokové sazby na rekordním minimu. Navíc také potvrdila intervenci. „Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR,“ uvedla Česká národní banka.

Vánoční akce se nekonají

Letos vánoční hypoteční akce v podstatě nejsou. Dochází jen k prodloužení některých podzimních slev. Například Fio banka prodlužuje akční nabídku hypoték s fixní úrokovou sazbou od 2,79 % p.a. Nabídka nově platí pro žádosti podané do konce roku 2013.

Tabulka: Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex listopad 2013

Doba fixace

Všechny fixace

Fincentrum Hypoindex

3,09 %

Změna oproti minulému období (b.p.)

3

Průměrná výše hypotéky

1 624 247Kč

Měsíční splátka 1 mil. na 20 let

5 592 Kč

Měsíční splátka 1 mil. na 15 let

6 950 Kč

Účelovost úvěrů

 

Podíl úvěrů na koupi celkovém počtu úvěrů

61 %

Podíl úvěrů na výstavbu celkovém počtu úvěrů

17 %

Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů

22 %

Odborným partnerem Fincentrum Hypoindex je Česká bankovní asociace.

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, LBBW Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Sberbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením „FINCENTRUM HYPOINDEX“ a uvedením zdroje „ Hypoindex.cz “ (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://hypoindex.cz/ )

 

 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *