EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 10. 2023

0 komentářů

Hrozivá situace – v hlavním městě se v srpnu začalo stavět jen 85 bytů

 

Katastrofální situace zůstává v Praze, kde se během srpna začalo stavět pouhých 85 bytů. Zdálo by se, že horší už to být nemůže. Přesto srpen není z tohoto pohledu nejhorší měsícem letošního roku. Toto nelichotivé prvenství stále drží květen, kdy Český statistický úřad (ČSÚ) v Praze evidoval v rámci zcela nové výstavby jen 48 zahájených bytů.

Loading 

Horší než srpen byl letos také duben se 78 zahájenými byty. Od začátku roku se tak v hlavním městě začalo stavět 2539 nových bytů, což ne naprosto nedostatečné. Praha pro naplnění poptávky přirozenou obnovu bytového fondu potřebuje, aby se ročně stavělo minimálně deset tisíc nových bytů. K tomu jsme však velmi daleko, naopak deficit z minulých let se dále prohlubuje.

Bytová výstavba i nadále zůstává velmi špatná. Stavební firmy v rámci celé ČR v srpnu zahájily stavbu 3102 bytů, což je meziročně o 23,1 procenta méně. Podobně (o 21,8 procenta) klesl také počet dokončených bytů.

Zdlouhavé povolování bytových projektů a dlouhodobě neaktualizovaný územní plán hlavního města přesouvá bytovou výstavbu do okolního Středočeského kraje. Ten i letos bytové výstavbě v Česku dominuje, statistici v něm letos napočítali už 3534 nových bytů. To je o tisícovku více než v Praze. Tu letos předběhl i Jihomoravský kraj, který se 3490 zahájenými byty šlape na paty středním Čechám.

České stavebnictví stále dusí vysoké ceny, které v minulosti rostly dokonce dvouciferným tempem. Ostatně to vyplývá i ze statistik vydaných stavebních povolení, který je sice menší, ale hodnota těchto staveb výrazně vzrostla. Investoři tak za stejnou stavbu musí zaplatit mnohem více než dříve. Dokud se ceny stavebních prací a materiálu nevrátí na rozumnější hodnoty, české stavebnictví se z propadu nevzpamatuje. Budování chybějící infrastruktury zůstane zpomalené a dostupnost vlastního bydlení se nezlepší. Na to doplatí nejen jednotlivci, ale celá společnost.

České stavebnictví na konci letních prázdnin pokračovalo v poklesu, stavební produkce v srpnu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 0,2 procenta. V porovnání s červencem byla o dvě procenta vyšší. Stavební úřady během letošního osmého měsíce vydaly o 8,4 procenta stavebních povolení méně než před rokem. Jejich hodnota ale výrazně vzrostla, konkrétně o 31 procent. Statistiky tak dokládají, že se staví méně za více peněz.

REKLAMA

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *