EUR 25.350

USD 22.968

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.350

USD 22.968

Text: Petr Zámečník

18. 06. 2013

3 komentáře

Hypotéka bez doložení příjmů: Nižší a dražší

 


 

Při dokládání příjmu banky zpravidla vyžadují tříměsíční potvrzení o příjmech od zaměstnavatele, přičemž zaměstnanec nesmí být ani ve zkušební ani ve výpovědní lhůtě. U podnikatelů je požadováno zpravidla daňové přiznání za uplynulý rok, v některých případech za uplynulé dva roky. To jsou podmínky, které nemusí splňovat zdaleka každý. Řešením koupě v takovém případě může být hypotéka bez dokládání příjmů.

Hypotéka bez doložení příjmů je pro banky výrazně rizikovější než klasická hypotéka. Důsledkem je nejen nižší úvěr k zástavní hodnotě nemovitosti, ale také vyšší úroková sazba v důsledku vyšší přirážky za riziko.

LTV 50 % aneb Nejčastěji 50 na 50

Nejčastěji banky poskytnou hypotéku bez doložení příjmů do 50 % zástavní hodnoty nemovitosti. To znamená, že polovinu ceny musí zájemce o koupi doplatit z jiných zdrojů. Přitom zástavní hodnota podle názoru banky (jejího smluvního odhadce) může být nižší než kupní cena. V takovém případě úvěr nestačí ani z poloviny.

Tabulka 1: Výše úvěru u hypotéky bez doložení příjmů

Banka

Max. výše úvěru k zástavě

Max úvěr

Equa bank

60%

25 000 000 Kč

Hypoteční banka

50%

5 000 000 Kč

Komerční banka

60% (nad 5 mil. 50%)

10 000 000 Kč

Raiffeisenbank

50%

3 000 000 Kč

Sberbank

50%

4 000 000 Kč

Wüstenrot

50%

3 000 000 Kč

Zdroj: Analýza společnosti Fincentrum

Výjimkou ve výši poskytnuté hypotéky je společnost Equa bank, která nabízí až 60% financování, a Komerční banka, která 60% financování nabízí při úvěru do 5 mil. Kč.

Sazba? Riziko ji dokáže i zdvojnásobit

Úrokové sazby hypotečních úvěrů jsou na svých minimech. Proto by měly být na minimech i hypotéky bez dokládání příjmů. Zdá se ale, že s klesajícími sazbami rostou rizikové přirážky. Ta dosahuje až 3 procentních bodů a dokáže sazbu hypotéky bez doložení příjmů oproti klasické i zdvojnásobit.

Tabulka 2: Úrokové sazby hypoték bez dokládání příjmů (fixace 5 let, LTV 50 %)

Banka

Bez dokládání

S doložením

Riziková přirážka

Equa bank

3,99%

2,69%

1,30 p.b.

Hypoteční banka

4,49%

2,99%

1,50 p.b.

Komerční banka

3,99%

2,99%

1,00 p.b.

Raiffeisenbank

5,13%

2,99%

2,14 p.b.

Sberbank

5,99%

3,09%

2,90 p.b.

Wüstenrot

6,09%

2,99%

3,10 p.b.

Zdroj: Internetové stránky a infolinky bank, analýza Fincentrum

Úroková sazba Equa bank pro hypotéky bez dokládání příjmů není uvedena na internetových stránkách banky. Podle slov pracovníka telefonního centra může být sazba při jednání s hypotečním specialistou zvýšena, ale i snížena.

V případě Komerční banky se jedná o minimální sazbu hypotéky bez dokládání příjmů. Pro její dosažení je ale nezbytné zasílat pravidelně na účet v Komerční bance 75 tis. Kč měsíčně (při nižším přílivu peněz je sazba vyšší). Z toho plyne i nižší rizikovost vyjádřená rizikovou přirážkou oproti klasické hypotéce.

Sberbank na internetových stránkách pro jistotu nemá úrokové sazby hypoték uvedeny vůbec. Důvodem je prý skutečnost, že se příliš často mění a že nabízejí úrokovou sazbu fixní pro všechny klienty, nikoli sazbu „od“.

Wüstenrot hypoteční banky vychází riziková přirážka nejvyšší. Jedním z důvodů je, že u hypotéky bez dokládání příjmů nabízí pouze fixní sazbu pro všechny, kdežto v tabulce u klasické hypotéky je uvedena sazba minimální, která je o 0,1 procentního bodu nižší než sazba garantovaná. Při použití garantované sazby i pro klasickou hypotéku by ale beztak byla riziková přirážka nejvyšší na úrovni 3 procentních bodů.

Nemáte příjem? Jsou i jiné možnosti

Hypotéka bez doložení příjmů není jedinou možností, jak bance příjem nedokládat a získat úvěr. Některé banky např. poskytnou hypotéku podnikatelům nikoli na základě vykazovaného zisku, ale podle obratu jejich podnikání. Nebo je možné na pořizovanou nemovitost hledět optikou podnikatelského záměru a započítat budoucí příjem z nájemného.

„Kromě hypoték bez doložení příjmu ještě některé banky povolují alternativní dokládání příjmů u klasických hypoték – třeba Equa bank dá svobodným povoláním, které jsou v profesní komoře, klasickou hypotéku s LTV do 100 % jen na základě čestného prohlášení,“ uvádí další z možností Martin Jurek, junior analytik společnosti Fincentrum.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %

Úrokové sazby hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu se ani v říjnu v podstatě nezměnily. Optimistická očekávání, že po prázdninách se v souvislosti se změnou poplatků za předčasné splacení hypotéky a spuštěním akčních zvýhodněných nabídek výrazněji sníží úroky, se nenaplnily. Nejpravděpodobnějším důvodem, proč banky zabetonovaly sazby nad pětiprocentní hranicí, je nenaplnění jejich přání ze strany zákonodárců.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

04. 10. 2024

Komentář: Zdražování bytů v ČR zrychlilo a výhled není optimistický

Zlevňování bytů v současném cyklu nebylo nijak výrazné a navíc nemělo ani dlouhého trvání. Kdo dlouho vyčkával, ten se ho ani nemusel dočkat. Pokles cen tentokrát netrval ani celý rok a už od poloviny roku 2023 ceny bytů opět rostou. Dokonce stále rychleji. V průměru jsou nyní byty opět nejdražší v historii, takže předchozí symbolické zlevnění je už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2024

Když „navždy spolu“ nevyjde a začne boj o nemovitost

Manželství skončí rozvodem, žena zůstane s dětmi žít ve dříve společném bytě, ale protože nemůže exmanžela vyplatit, ten na ni podá návrh na exekuci. Dražbu bytu se podaří zastavit na poslední chvíli. Zní to extrémně, ale je to reálný příklad, jak mohou vypadat majetkové spory exmanželů, obzvlášť když hraje roli nemovitost.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • mirahas

    18 června, 2013

    Hypotéka bez „dokládání příjmů“ je nesmysl. I když příjmy nemusíte doložit nějakým úředním dokladem, tak musíte podepsat čestné prohlášení jaké příjmy máte a kde jste zaměstnaný nebo jak a v čem podnikáte. A banka má právo si to ověřit. Pokud to nebude souhlasit, nařkne Vás z úvěrového podvodu. Dobráci z Wüstenrot chtějí ještě podepsanou biankosměnku.
    Možná tak pro zájemce, kteří se právě teď zaměstnali nebo začali podnikat.

    Odpovědět

  • Radek

    19 června, 2013

    Jasně, je to pro ty, co příjem doložit nemohou z jakéhokoli důvodu – jsou čerstvě zaměstnaní/ne­zaměstnaní, začali podnikat, žijí z kapitálových výnosů apod.

    Odpovědět

  • Barbara

    18 června, 2013

    I když Equa nemá úrokovou sazbu na webu, je vidět, že má nejlepší parametry u této hypotéky. Jak výši LTV, tak výši úvěru i úrokové sazby.

    Odpovědět