EUR 23.520

USD 22.027

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.520

USD 22.027

Text: Jana Poncarová

11. 05. 2020

0 komentářů

Hypotéky přešlapují na místě: Čekají nás náročné časy, varují experti

 

Hypotéky je sice snazší získat, ale lidé se rozmýšlejí, jestli je ta správná chvíle brát si úvěr na bydlení. Skepse z budoucího vývoje dělá své. Banky jsou vstřícnější, ale žádné velké zlevňování hypoték nepřipravily. Vyčkávají, co bude dál.

Loading 


Koronavirová krize v podstatě ze dne na den zastavila obchodování nejen s nemovitostmi. Podle realitních makléřů lidé odvolávali prohlídky, a protože měli najednou jiné starosti, odložili nákup bydlení na neurčito. To se pochopitelně promítlo i do trhu s hypotékami.

Sešup hypotečního trhu

Podle České bankovní asociace se v březnu letošního roku propadl oproti únoru hypoteční trh o 26 %. V prvních dvou březnových týdnech, tedy ještě před nástupem opatření, jež měla zamezit šíření koronaviru, přitom běžely obchody velmi dobře. „Z toho lze usuzovat, že skutečný propad teprve přijde,“ komentuje dění Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.
Propadu si všímá také Radek Vachulka, manažer hypoték v České spořitelně. „V březnu meziročně poklesl zájem o nové hypotéky zhruba o polovinu. Těžko ale nyní předvídat dopad krize, která stále trvá a není jasné, kdy skončí a jaké budou její celkové dopady. Dílčím vodítkem mohou být v tuto chvíli počty žádostí o odklady splátek, které se v našem případě týkají zhruba 9 % našich retailových klientů majících buď spotřebitelský, nebo hypoteční úvěr,“ uvádí.

Hypotéky zlevnily jen některé banky

Pokles na hypotečním trhu povede podle Vladimíra Staňury k zostřenému boji o zákazníky. Typickým nástrojem se může stát snižování úrokové sazby. K tomuto kroku se zatím odhodlaly spíše menší banky, velcí hráči s podobným rozhodnutím otálejí.
Ke snížení úrokové sazby se rozhodla například mBank. Hypotéky s pětiletou fixací a s LTV do 80 procent zlevnila o půlprocentního bodu, a to na 1,94 procent. „Díky snížení sazeb registrujeme výrazně vyšší zájem klientů o naše úvěry. Jdeme tedy proti trendu, který přinesl ochlazení. Celkově i my očekáváme zpomalení prodeje hypotečních úvěrů, které ještě nějakou dobu potrvá. Zejména nejistota v příjmech a zpomalení produkce nových nemovitostí může sehrát roli,“ říká Martin Podolák, ředitel divize úvěrových produktů mBank pro Českou republiku a Slovensko.
Měnit úrokové sazby se zatím nerozhodla Raiffeisen stavební spořitelna, zaznamenala však mírný pokles zájmu o úvěry. „Našemu úvěrovému portfoliu dominují spíše menší úvěry na rekonstrukce a modernizace domů a bytů a jejich výše je nejčastěji kolem 250 tisíc korun. Odhadujeme, že tento typ úvěru budou lidé dále využívat,“ říká tisková mluvčí Lenka Molnárová.

ČNB zakročila už v dubnu

Na dění na hypotečním trhu zareagovala již v průběhu března Česká národní banka. Zatímco v předchozích měsících upozorňovala na přehřívání trhu, nyní její opatření směřují k jeho povzbuzení. „V minulosti jsme reagovali na uvolněné úvěrové standardy a nadměrně optimistická očekávání zpřísněním hypotečních ukazatelů. Teď, když je ekonomika zasažená pandemií koronaviru, se ale mohou stát takto nastavené úvěrové standardy nadměrně přísnými,“ vysvětlil guvernér ČNB Jiří Rusnok.
Na mysli měl limit výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti, tedy takzvaný LTV ukazatel. Ten Česká národní banka předtím zvýšila z 80 na 90 procent. Nedávno ho ale zrušila, protože se – podle jejího vyjádření – snížilo riziko, na něž se tento ukazatel zaměřoval. Není totiž pravděpodobné, že by nemovitosti rychle zdražovaly a lidé si tak museli pořizovat stále vyšší hypotéky.
Snížení LTV na 80 % oznámila ČNB na začátku dubna a trhu to – alespoň částečně – pomohlo. „Nečekejme ale nějaká zásadní rozvolnění parametrů v době, kdy neznáme dopady koronavirové krize na ekonomiku domácností a kdy z druhé strany probíhají masivní odklady splátek až na šest měsíců. Myslím, že velmi dobrý obrázek, jak na tom české domácnosti jsou, budeme mít ve chvíli, kdy skončí ochranná doba – tedy po 31. říjnu 2020,“ upozorňuje Radek Vachulka.

Dramatické měsíce na dohled

To vše je ale jen začátek. Podle Vladimíra Staňury nás čekají dramatické měsíce, do nichž se promítne nejistota. „Velcí hráči očekávají zhoršení svého úvěrového portfolia i zhoršenou situace některých žadatelů o úvěr. To je bude nutit k tomu, aby zvedli svoje rizikové marže. A tím pádem i svoje úrokové sazby. Výsledkem bude propad trhu o polovinu, zejména v objemech. Svědčí o tom i po dlouhé době nižší průměrná výše hypotéky, která klesla na 2,5 milionu korun,“ uzavírá.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Aktuální sazby hypoték: Jarní akce letos hypotéky prodražují

Hypoteční banky se ani v květnu do žádných slevových akcí nepustily. Dvě banky naopak úrokové sazby hypotečních úvěrů opět zvýšily. ČNB navíc možná neřekla své poslední slovo. Kdy se zdražování hypoték konečně zastaví?

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

31. 05. 2023

Aktuální sazby hypoték: Jarní hypoteční akce se odkládají

Zatímco v první polovině března to vypadalo, že se hypoteční sazby konečně rozhýbaly, v dubnu téměř zamrzly. Dvě banky sice hypotéky zlevnily, sazby ale většinou ani nevrátily na úrovně před březnovým zdražením. Jarní hypoteční akce tak banky zatím odložily. Co může rozvířit stojaté vody hypotečního trhu?

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

13. 04. 2023

Fincentrum Hypoindex duben 2023: Sazby opět stagnují. Kdy změní směr?

Po mírném oživení v březnu hypoteční sazby opět stagnují. Většina bank kopíruje chování ČNB a sazby drží beze změny. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu v dubnu vzrostla o tři bazické body. Kdy hypoteční sazby změní směr?

Text: Jana Zámečníková

Foto: Fincentrum Hypoindex

06. 04. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *