Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Investice do nemovitosti: kdy jindy, když ne teď

Monika Lukešová

Jak jistě všichni vědí a tím myslím, i ty, kteří se o hypoteční trh, finance ani ekonomiku absolutně nezajímají, úrokové sazby u hypotečních úvěrů jsou stále nízko. Sazby u hypoték klesly tak nízko, že ani nejodvážnější analytik před lety netipoval, že by mohly klesnout tak nízko. Podle posledního ukazatele Fincentrum Hypoindex sazby klesly na 2,16 procenta. Proto, kdy jindy si koupit nemovitost, když ne teď.

Stejně jako se nízko drží úrokové sazby, poměrně příznivé ceny si drží i nemovitosti, což je ideální kombinace na koupi nemovitosti. Jenže všechno má své ale. Zvlášť pronajímání výhodně koupené nemovitosti si mnozí představují jak Hurvínek válku. Většina drobných investorů se domnívá, že si koupí za přijatelnou cenu 2+1 a slušný nájemník mu bude splácet nejen hypotéku, ale ještě mu vydělá na slušný důchod. Může se to stát, ale většinou realita je jiná. Byt vám na první pohled slušně vypadající člověk zničí, sebere vše, co není přišroubované a na nájmu vám bude dlužit třeba za půl roku. Vy budete mít dokonce problém dostat ho z bytu. Ale to není odrazování od investice do nemovitostí, ale spíš jen upozornění, že to nemusí být procházka růžovou zahradou. Jestli jste s touto variantou smířeni, tak hurá do toho.

Když vše klapne jak má, je investice do nemovitostí jednou z těch bezpečnějších a dokáže přinést i několikaprocentní výnos. „Pokud nyní koupíte byt za stávajících výhodných podmínek a pronajmete jej, pak při dobře nastavené hypotéce pokryjete měsíční splátku úvěru z utrženého nájemného. Nevzniká tak velké finanční zatížení, peníze bude třeba vynaložit pouze na základní vybavení, administrativní úkony spojené s nákupem nemovitosti a na následnou údržbu bytu a placení daně,“ přibližuje Vlastimil Žihla, majitel pobočky RSČS/Divize nemovitostí.

Dejte pozor na lokalitu, dostupnost a náklady

Výhodný nákup demonstruje Vlastimil Žihla na vzorovém příkladu panelového bytu 2+kk v osobním vlastnictví o velikosti 46 m2 na sídlišti v Praze Stodůlkách. „Při výběru nemovitosti na investici hraje významnou roli lokalita, ve které se nachází, stejně jako dopravní dostupnost. V poslední době také stoupá zájem o energetické úspory a byt s nízkými provozními náklady rychleji najde svého nájemníka. Ten většinou ocení i základní výbavu bytu, aby se mohl rovnou nastěhovat. Náš modelový byt se nachází v blízkosti stanice metra B a jeho kupní cena je 2 100 000 korun. Z vlastních zdrojů jsme schopni dodat 350 000 korun a výše hypotéky tak bude 1 750 000 korun. U České spořitelny bude při sazbě 1,99 % a splatnosti úvěru 30 let měsíční splátka činit cca 6 500 korun. Byt těchto parametrů v dané lokalitě je však možné pronajmout zhruba za 8 500 korun měsíčně.“

Kupní cena

 

2 100 000 Kč

Vlastní zdroje

 

350 000 Kč

Hypotéka ve výši

83 %

1 750 000 Kč

Sazba hypotéky u ČS od

1,99 %

 

Splatnost úvěru

30 let

 

Orientační výše měsíční splátky

 

6 500 Kč

Měsíční pronájem

 

8 500 Kč

Výnos

 

 + 2 000 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Modelová kalkulace, individuální nabídka se může lišit.

Finanční portfolio si rozložte

Ti, co se rozhodnou investovat do nemovitosti, měli by si pečlivě spočítat návratnost vložených prostředku. Tedy započítat veškeré náklady spojené s bytem, jako je drobná údržba, větší renovace za 10 až 15 let, daňové hledisko atd. Důležitá je také lokalita a případná změna územního plánu. Výstavba dálnice nebo spalovny v okolí může výrazně snížit cenu nemovitosti,“ varuje Zbyněk Prim ze společnosti Fincentrum.

Pro investici se hodí spíše menší byty, pronajmout i třeba hezké 4+1 bývá problém. Dobré také je, když klient nemá portfolio financí jen v nemovitostech. Lidé většinou mají jeden či dva byty a nulové investice, případně jen něco málo v ostatních investičních nástrojích jako je Penzijní či Doplňkové penzijní spoření, akcie, komodity atd.

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

2 komentářů k článku “Investice do nemovitosti: kdy jindy, když ne teď”

  1. Hugo napsal:

    Modelová kalkulace

    Trochu v tom výnosu postrádám daně, které mi ho sníží, pak samozřejmě musím počítat např. s opravami toho bytu, fondem oprav, zničením, neplacením (ale to je už v článku) atp. Navíc když v dnešní době dostane hypo každý, kdo má alespoň nějaké zaměstnání a zároveň kvanta lidí si pořizuje či má byty na pronájem, tak je hledání nějakého solidního podnájemníka čím dál více jako jehla v kupce sena. Nicméně je pravda, že dneska je ten nejvýhodnější čas pořídit si hypo. ceny jsou absurdně vysoké vzhledem k průměrné mzdě, ekonomika jede dál v deficitu, válka už je v Evropě, eurozóna má co dělat aby se udržela, demografický trend je neúprosný, to vše hovoří pro to, aby se člověk zadlužil na 20+ let.. Děkuji raději knihu..

  2. Petr napsal:

    100% ní hypotéka

    V momentě, kdy máte nějaké vlastní zdroje, jsou dnešní úrokové sazby určitě výhodné. Nicméně pokud chcete 100% ní hypotéku, tak už to zdaleka tak výhodné není. Tady je článek s modelovým příkladem na 100% hypotéku: http://www.hy­potecnikalkulac­ka.cz/hypotec­ni-zpravy/100-hypoteka-v-roce-2015-stale-nevyhodne-reseni-148/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *