EUR 24.610

USD 24.180

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.610

USD 24.180

Text: Monika Lukešová

12. 05. 2015

2 komentáře

Investice do nemovitosti: kdy jindy, když ne teď

 


 

Stejně jako se nízko drží úrokové sazby, poměrně příznivé ceny si drží i nemovitosti, což je ideální kombinace na koupi nemovitosti. Jenže všechno má své ale. Zvlášť pronajímání výhodně koupené nemovitosti si mnozí představují jak Hurvínek válku. Většina drobných investorů se domnívá, že si koupí za přijatelnou cenu 2+1 a slušný nájemník mu bude splácet nejen hypotéku, ale ještě mu vydělá na slušný důchod. Může se to stát, ale většinou realita je jiná. Byt vám na první pohled slušně vypadající člověk zničí, sebere vše, co není přišroubované a na nájmu vám bude dlužit třeba za půl roku. Vy budete mít dokonce problém dostat ho z bytu. Ale to není odrazování od investice do nemovitostí, ale spíš jen upozornění, že to nemusí být procházka růžovou zahradou. Jestli jste s touto variantou smířeni, tak hurá do toho.

Když vše klapne jak má, je investice do nemovitostí jednou z těch bezpečnějších a dokáže přinést i několikaprocentní výnos. „Pokud nyní koupíte byt za stávajících výhodných podmínek a pronajmete jej, pak při dobře nastavené hypotéce pokryjete měsíční splátku úvěru z utrženého nájemného. Nevzniká tak velké finanční zatížení, peníze bude třeba vynaložit pouze na základní vybavení, administrativní úkony spojené s nákupem nemovitosti a na následnou údržbu bytu a placení daně,“ přibližuje Vlastimil Žihla, majitel pobočky RSČS/Divize nemovitostí.

Dejte pozor na lokalitu, dostupnost a náklady

Výhodný nákup demonstruje Vlastimil Žihla na vzorovém příkladu panelového bytu 2+kk v osobním vlastnictví o velikosti 46 m2 na sídlišti v Praze Stodůlkách. „Při výběru nemovitosti na investici hraje významnou roli lokalita, ve které se nachází, stejně jako dopravní dostupnost. V poslední době také stoupá zájem o energetické úspory a byt s nízkými provozními náklady rychleji najde svého nájemníka. Ten většinou ocení i základní výbavu bytu, aby se mohl rovnou nastěhovat. Náš modelový byt se nachází v blízkosti stanice metra B a jeho kupní cena je 2 100 000 korun. Z vlastních zdrojů jsme schopni dodat 350 000 korun a výše hypotéky tak bude 1 750 000 korun. U České spořitelny bude při sazbě 1,99 % a splatnosti úvěru 30 let měsíční splátka činit cca 6 500 korun. Byt těchto parametrů v dané lokalitě je však možné pronajmout zhruba za 8 500 korun měsíčně.“

Kupní cena

 

2 100 000 Kč

REKLAMA

Vlastní zdroje

 

350 000 Kč

Hypotéka ve výši

83 %

1 750 000 Kč

Sazba hypotéky u ČS od

1,99 %

 

REKLAMA

Splatnost úvěru

30 let

 

Orientační výše měsíční splátky

 

6 500 Kč

Měsíční pronájem

 

8 500 Kč

Výnos

 

REKLAMA

 + 2 000 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Modelová kalkulace, individuální nabídka se může lišit.

Finanční portfolio si rozložte

Ti, co se rozhodnou investovat do nemovitosti, měli by si pečlivě spočítat návratnost vložených prostředku. Tedy započítat veškeré náklady spojené s bytem, jako je drobná údržba, větší renovace za 10 až 15 let, daňové hledisko atd. Důležitá je také lokalita a případná změna územního plánu. Výstavba dálnice nebo spalovny v okolí může výrazně snížit cenu nemovitosti,“ varuje Zbyněk Prim ze společnosti Fincentrum.

Pro investici se hodí spíše menší byty, pronajmout i třeba hezké 4+1 bývá problém. Dobré také je, když klient nemá portfolio financí jen v nemovitostech. Lidé většinou mají jeden či dva byty a nulové investice, případně jen něco málo v ostatních investičních nástrojích jako je Penzijní či Doplňkové penzijní spoření, akcie, komodity atd.

 

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Bydlení bude dále zdražovat. I kvůli podfinancovaným fondům oprav

Měsíční náklady potřebné k bydlení neustále rostou, například zálohy na energie se jen v posledním roce zvýšily hned několikrát. Trochu stranou doposud stály odvody do SVJ u bytových domů. Stávající pravidelné platby ale často nezohledňují nárůst nákladů nebo cen nutných i plánovaných stavebních úprav.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 08. 2022

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Hugo

  13 května, 2015

  Trochu v tom výnosu postrádám daně, které mi ho sníží, pak samozřejmě musím počítat např. s opravami toho bytu, fondem oprav, zničením, neplacením (ale to je už v článku) atp. Navíc když v dnešní době dostane hypo každý, kdo má alespoň nějaké zaměstnání a zároveň kvanta lidí si pořizuje či má byty na pronájem, tak je hledání nějakého solidního podnájemníka čím dál více jako jehla v kupce sena. Nicméně je pravda, že dneska je ten nejvýhodnější čas pořídit si hypo. ceny jsou absurdně vysoké vzhledem k průměrné mzdě, ekonomika jede dál v deficitu, válka už je v Evropě, eurozóna má co dělat aby se udržela, demografický trend je neúprosný, to vše hovoří pro to, aby se člověk zadlužil na 20+ let.. Děkuji raději knihu..

  Odpovědět

 • Petr

  15 května, 2015

  V momentě, kdy máte nějaké vlastní zdroje, jsou dnešní úrokové sazby určitě výhodné. Nicméně pokud chcete 100% ní hypotéku, tak už to zdaleka tak výhodné není. Tady je článek s modelovým příkladem na 100% hypotéku: http://www.hy­potecnikalkulac­ka.cz/hypotec­ni-zpravy/100-hypoteka-v-roce-2015-stale-nevyhodne-reseni-148/

  Odpovědět