EUR 24.340

USD 23.434

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.340

USD 23.434

Investiční byt nad zlato… Anebo ne?

 

Koupě bytu k pronájmu se těší stále větší oblibě. Řada lidí považuje takovou investici za bezpečný způsob zhodnocení úspor. Není ale všechno zlato, co se třpytí. Nákup investičního bytu je nutné si důkladně rozmyslet, protože i pronájem investiční nemovitosti přináší řadu rizik. 


„V posledních letech je ale na vzestupu trend nákupu investičních bytů jako jeden ze způsobů zhodnocení úspor, ke kterému mají Češi větší důvěru než například k investičním fondům, vysvětlil ředitel společnosti Star Group Tal Grozner.
Pro tři čtvrtiny Čechů je pořízení vlastního bydlení dobrou investicí. Přestože úrokové sazby začaly pozvolna růst, na zájmu o hypoteční úvěry se to zatím neprojevilo. Podle Fincentrum Hypoindexu si lidé v únoru půjčili téměř 19 miliard korun, což je o 1,418 miliardy korun více než v lednu.
Situace se ale již brzy změní a pro mnoho lidí se stanou hypotéky méně dostupné. Od 1. dubna 2017 začnou platit další doporučení ČNB. Zájemci o bydlení již nedosáhnou na hypotéku nad 90 % LTV a banky budou moci poskytovat od 80 do 90 % LTV pouze 15 % z celkového objemu nových hypoték.

Hypotéka na investiční byt

Co se investičních nemovitostí týká, ČNB zpřísnila svá doporučení již 1. října 2016. Banky by neměly poskytovat hypotéky nad 60 % hodnoty pořizované nemovitosti na investici. Pro banky ale není vždy jednoduché takovou nemovitost rozeznat.
Ve většině případů banky poznají, že jde o investiční nemovitost pouze při žádosti klienta o započítání budoucích příjmů z pronájmů, nebo v případě, že nejde o první kupovanou nemovitost. „Obecně se hypotéky na investici poznávají složitě. Vodítkem může být například fakt, že si klient u nás žádá již o druhou (a další) hypotéku,“ vysvětluje Petr Plocek z UniCredit Bank.
Primární záměr nakoupit nemovitost k vlastnímu bydlení se ale může také v čase změnit. „Dříve jsme byli svědky toho, že byty 2+kk si pořizovali více singles, jakmile se pak ale rozhodli založit rodinu, tak tyto startovací byty využili na pronájem, uvedl Tal Grozner.

Nájemník je klíčový

Ať už se jedná o primární úmysl pronajímat nebo nově vzniklou situaci, úkolem je stejný – najít vhodného nájemníka. „Aby byly náklady majitelů co nejmenší, tedy zejména splátky hypotéky a zálohy na spotřeby a služby, je nutné mít dobré nájemníky, kteří zajistí celoroční obsazenost bytu. Ideální jsou v tomto případě například rodiny s dětmi, které bývají spolehlivé a příliš často se nestěhují,“ říká Tal Grozner.
Vybrat si správného nájemníka ale nemusí stačit. Ten si totiž může přivést do nájemního bytu kohokoliv dalšího. Ochranou pronajímatele je v takovém případě nájemní smlouva, ve které si může vyhradit možnost písemného souhlasu s další osobou v nájemním bytě.

Pronajímatel, nájemník, podnájemník, návštěva

Výjimku ovšem tvoří osoba blízká, jako je například potomek, manžel, druh, partner či sourozenec. Souhlas pronajímatele s bydlením jiných osob také není potřeba, pokud se jedná, slovy zákona, o případy zvláštního zřetele hodné. Pod tím si můžeme představit například situaci, kdy nájemce do své domácnosti dočasně příjme nezletilé dítě své přítelkyně, která pobývá v nemocnici,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. Souhlasit naopak pronajímatel musí s podnájemcem, nejde-li o osobu žijící v bytě trvale s nájemcem.
Pronajímatel má také právo požadovat, aby byl počet osob v nájemním bytě přiměřený velikosti bytu, aby umožňoval žít v obvyklých pohodlných a hygienicky vyhovujících podmínkách. Jaký počet osob žijících v bytě je ještě únosný, je třeba posuzovat vždy individuálně. Roli hraje i to, zda se počet osob v bytě zvýšil postupně během nájmu, nebo byl pronajímateli znám již při sjednávání nájmu,“ vysvětluje Lukáš Zelený.
Majitel bytu ovšem neovlivní, aby si nájemce do bytu vodil návštěvy. V praxi pak může být velmi těžké rozlišit, zda jde o osobu žijící s nájemcem v domácnosti, nebo pouze o návštěvu. „Určující může být nejen délka pobytu, ale i například to, jestli návštěva užívá jiný byt, nebo má v bytě nájemce své věci,“ dodává Lukáš Zelený.

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Zdarma garáž, kuchyň nebo dotovaná hypotéka – developeři shánějí kupce

Developeři aktuálně nabízí různé pobídky pro kupující. Nejčastěji se jedná o garážové stání zdarma, příspěvek na vybavení či výhodnější hypotéky. Při platbě v hotovosti lze u větších developerů výjimečně získat i slevu z kupní ceny. Vyplývá to z analýzy Home Portal, který posuzoval nabídky 102 developerů, přičemž 58 % z nich pobídky využívá.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 11. 2022

Dostaly už se hypotéky na své dno?

Banky a stavební spořitelny poskytly v říjnu stejně jako v září hypoteční úvěry v objemu mírně převyšujícím 7 mld. Kč. Meziměsíčně tak objem poskytnutých hypoték vesměs stagnoval po třech měsících silných dvouciferných poklesů. V meziročním srovnání pokles objemu poskytnutých hypoték setrval na silných 80 %. Ve srovnání s říjnem předminulého roku je objem nižší o více než tři čtvrtiny. Uvedené informace plynou z dat ČBA […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

15. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Juraj

  31 března, 2017

  Z hlediska investic zlato (perfektní text k investování do zlata http://www.investice.cz/investicni-zlato/t96/ ) nad byt, ale žít ve vlastním rozhodně není špatné. Samozřejmě vš má své pro a proti, u investičních bytů z mého pohledu ta proti převažují.

  Odpovědět

 • Lenka

  30 prosince, 2017

  Hezký den, já v současnosti dost uvažuji o investičním zlatě. Podívejte se na nějaké základní informace tady: http://www.top-gold.cz/. Tak možná zainvestuji takto.

  Odpovědět

 • Leslie West

  20 října, 2022

  Na ten nejlepší obsah člověk narazí kolikrát náhodou. Hledal jsem nějaké seznamy ověřených kasin a narazil na tuto stránku https://nejlepsiceskacasina.com/kasino-za-penize. Mohl jsem si tak bez problémů vybrat to pravé!

  Odpovědět