EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

Irsko a finanční krize: Propadly ceny nemovitostí a lidé nesplácejí hypotéky

 


 

V průběhu minulého století jsme byli svědky několika finančních krizí, ať lokálního či globálního charakteru. Každá taková krize může mít různé příčiny vzniku – příliš uvolněnou monetární politiku, vysokou inflaci, různé spekulační bubliny nebo poptávkové, případně nabídkové šoky. Jedno však mají společné, přichází ve chvíli, kdy by je člověk nejméně očekával, neboť většinou přichází v období dlouhé prosperity a silného ekonomického růstu. Také historické zkušenosti dokazují, že každá expanze je střídána recesí a ne jinak tomu bylo v případě hypoteční krize z roku 2007, která prvotně zasáhla Spojené státy americké a následně v podobě finanční krize celý svět.

Růst Irska byl předznamenán v 60. letech minulého století, irská vláda se snažila o přijetí do Evropské unie a v rámci toho začala ustupovat od ochranářské politiky. Později, v 70. letech, začala podporovat zejména exportně zaměřené průmyslové investice a dalším velice důležitým aspektem, byl rozrůstající se sektor služeb se zlepšujícím se vzděláním, především na středoškolské úrovni. Díky impozantnímu tempu hospodářského růstu se Irsku začalo přezdívat keltský tygr. Zajímavé je, že Irsko i přes stále se zvyšující veřejné výdaje a naopak snižující se daňové sazbě dokázalo zachovat veřejný rozpočet v přebytku – vysvětlení můžeme hledat právě v silném hospodářském růstu.

V roce 2007 čekalo irskou ekonomiku zpomalení, díky nízkému zadlužení země, se předpokládalo, že toto zpomalení nebude nikterak dramatické. Ale už v roce 2008 zasáhla keltského tygra hypoteční krize. S růstem populace a zvyšováním příjmů na počátku století rostly také požadavky na možnost vlastního bydlení. Reakcí na vysokou poptávku byl boom v oblasti stavebnictví, které se tak stalo hnacím motorem irské ekonomiky. Důkazem je především fakt, že zaměstnanost ve stavebnictví v roce 2007 překročila hranici 13 %, což je nejvyšší číslo v rámci zemí OECD. Tato expanze měla také svůj původ v historicky nejnižších hypotečních sazbách, které tradičně přesahovaly hranici 10 % a které spadly o více než polovinu.

Ještě před vypuknutím finanční krize však začaly ceny nemovitostí klesat, a stejně tak začala klesat poptávka po nové výstavbě. Lidé s koupí nemovitosti otáleli, protože spekulovali na další pokles a čekali na lepší cenu. Z Grafu 1 je také patrné, že růst cen nemovitostí v Irsku dvojnásobně převyšoval americký a jejich propad byl daleko strmější.

Graf 1: Ceny nemovitostí – porovnání Irska s USA
nemovitosti-irsko-01

REKLAMA

Zdroj: Karl Whelan, Ireland’s Economic Crisis The Good, the Bad and the Ugly

V současné době se zdá být největším problémem doba splatnosti hypoték. Bohužel se stává trendem zpoždění splatnosti o více než 90 dnů. Doba po splatnosti hypoték je nejčastěji delší než 180 dní. Za největší příčinu lze označit především nejistou situaci na trhu práce, kdy na konci roku 2012 narostla nezaměstnanost na téměř 15 % z původních 4,6 % z roku 2007, dále také snížení příjmů irských domácností a uzavírání pracovních smluv na doby určité.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Nastane konec dlouhých fixací hypoték?

Devět z deseti lidí s hypotékou preferuje dlouhodobější fixace úrokových sazeb, tedy na pět let a déle. Ty by ale mohly skončit kvůli nevyjasněné situaci u možností předčasného splácení hypoték. S nestabilitou úroků na trhu se totiž riziko pro banky stává neúměrným. Dlouhodobější fixace přitom přinášejí stabilitu do rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným zvyšováním měsíčních splátek.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 09. 2023

Hypotéky začínají ožívat, v srpnu byl jejich objem nejvyšší od loňského léta

Srpnový objem poskytnutých hypoték byl nejvyšší v letošním roce a zároveň od loňského léta, kdy trh začal citelně zamrzat. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v srpnu letošního roku hypotéky v objemu přes 14 mld. Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 2,7 miliardy Kč, což představuje oproti červenci nárůst o čtvrtinu, vyplývá z aktuálních […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

18. 09. 2023

Na jeden zahájený byt v Praze připadá přes sedm nových Pražanů

Nejvyšší platy, nejlepší možnost profesního uplatnění, nejbohatší kulturní a sportovní vyžití. Nejen tyto přednosti lákají do českého hlavního města stále více lidí a tento trend nekončí. Jen za první pololetí letošního roku se Praha podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) rozrostla o 16 077 nových obyvatel. To je o polovinu více, než za celý […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *