EUR 24.525

USD 24.754

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.525

USD 24.754

Text: Barbora Bížová

30. 12. 2014

0 komentářů

Irsko a finanční krize: Propadly ceny nemovitostí a lidé nesplácejí hypotéky

 


 

V průběhu minulého století jsme byli svědky několika finančních krizí, ať lokálního či globálního charakteru. Každá taková krize může mít různé příčiny vzniku – příliš uvolněnou monetární politiku, vysokou inflaci, různé spekulační bubliny nebo poptávkové, případně nabídkové šoky. Jedno však mají společné, přichází ve chvíli, kdy by je člověk nejméně očekával, neboť většinou přichází v období dlouhé prosperity a silného ekonomického růstu. Také historické zkušenosti dokazují, že každá expanze je střídána recesí a ne jinak tomu bylo v případě hypoteční krize z roku 2007, která prvotně zasáhla Spojené státy americké a následně v podobě finanční krize celý svět.

Růst Irska byl předznamenán v 60. letech minulého století, irská vláda se snažila o přijetí do Evropské unie a v rámci toho začala ustupovat od ochranářské politiky. Později, v 70. letech, začala podporovat zejména exportně zaměřené průmyslové investice a dalším velice důležitým aspektem, byl rozrůstající se sektor služeb se zlepšujícím se vzděláním, především na středoškolské úrovni. Díky impozantnímu tempu hospodářského růstu se Irsku začalo přezdívat keltský tygr. Zajímavé je, že Irsko i přes stále se zvyšující veřejné výdaje a naopak snižující se daňové sazbě dokázalo zachovat veřejný rozpočet v přebytku – vysvětlení můžeme hledat právě v silném hospodářském růstu.

V roce 2007 čekalo irskou ekonomiku zpomalení, díky nízkému zadlužení země, se předpokládalo, že toto zpomalení nebude nikterak dramatické. Ale už v roce 2008 zasáhla keltského tygra hypoteční krize. S růstem populace a zvyšováním příjmů na počátku století rostly také požadavky na možnost vlastního bydlení. Reakcí na vysokou poptávku byl boom v oblasti stavebnictví, které se tak stalo hnacím motorem irské ekonomiky. Důkazem je především fakt, že zaměstnanost ve stavebnictví v roce 2007 překročila hranici 13 %, což je nejvyšší číslo v rámci zemí OECD. Tato expanze měla také svůj původ v historicky nejnižších hypotečních sazbách, které tradičně přesahovaly hranici 10 % a které spadly o více než polovinu.

Ještě před vypuknutím finanční krize však začaly ceny nemovitostí klesat, a stejně tak začala klesat poptávka po nové výstavbě. Lidé s koupí nemovitosti otáleli, protože spekulovali na další pokles a čekali na lepší cenu. Z Grafu 1 je také patrné, že růst cen nemovitostí v Irsku dvojnásobně převyšoval americký a jejich propad byl daleko strmější.

Graf 1: Ceny nemovitostí – porovnání Irska s USA

REKLAMA

nemovitosti-irsko-01

Zdroj: Karl Whelan, Ireland’s Economic Crisis The Good, the Bad and the Ugly

V současné době se zdá být největším problémem doba splatnosti hypoték. Bohužel se stává trendem zpoždění splatnosti o více než 90 dnů. Doba po splatnosti hypoték je nejčastěji delší než 180 dní. Za největší příčinu lze označit především nejistou situaci na trhu práce, kdy na konci roku 2012 narostla nezaměstnanost na téměř 15 % z původních 4,6 % z roku 2007, dále také snížení příjmů irských domácností a uzavírání pracovních smluv na doby určité.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.